Tek İmza Kullanmak Şart mı?

mesela; bir yerde "kjbfsdnlk" şeklinde imza atıp, başka yerde "uwergepo" şeklinde imza atsam olur mu?

not: bokunu çıkartmaktan bahsetmiyorum.

zamanında iş bankasına para çekmek için gitmiştim, rastgele bir imza attım, görevli bi benim imzama bi önündeki bilgisayarın ekranına baktı, bu senin imzan değil dedi. bankaların imzanı dijital ortamda kontrol amaçlı tuttuklarını öğrendim o gün.

kısaca en azından bankalarda tek imza kullanın
  • yemrem  (26.06.14 11:46:06)
imza, hayatımızda yer tutan en ciddi konulardan birisidir. bir imza kullanın sadece.

  • arandur  (26.06.14 11:49:04)
Isbankasi +1 ve tum bankalar, vergi dairesinde sorun yasamisligim var, aman ciziktirivereyim soyle dedigim icin. Bokunu cikarmasan da ozellikle bankalarda hemen ayirt ediyorlar.

  • kerbeee  (26.06.14 11:53:52)
yasal anlamda bunun bir zorunluluğu var mı? her vatandaşın tek imzası olur vs.
banka gibi vergi dairesi gibi fazla resmi ve prosedür gerektiren alanlar için sormuyorum.

basit emanet teslimatlarında, kargo teslimatlarında, basit bir mekanda orda olduğuna dair imzalarda vs. sorun çıkarır mı?
  • ete summer  (26.06.14 12:09:35)
imza aslında kişinin kendi adı ve soy adını el yazsısı ile yazmasıdır.

fakat biz toplum olarak imzayı bir işaret gibi algılayıp bir şeyler karalamaktan ibaret sanıyoruz.

bu yüzdendir ki hiç bir ciddi işlemde sadece imza alınmaz, mutlaka isim soy isim yazmanızı isterler.

bu konuda mustafa kemal'i örnek almamamız büyük bir ayıp aslında.

tabi ki sadece m.kemal değil, benim bildiğim bütün devlet adamları ve tarihi kişliklerin imzası dediğim gibi isimlerini yazarak olur.

ha ama şu da var ki benim gibi isim soyisim yazarak imza kullanmaya başladığınızda "imzanızı da atın lütfen" cümlesinden bıkıp zamanla iki kere isim soyisim yazıyorsunuz :)
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (26.06.14 12:12:47)
ahah! is bankasi!

"-bu daha onceki imzalariniza benzemiyor.
-or'daki neye benziyor?
-"a"ya benziyor.
-nasil, ya? baslangici asagidan mi, yukaridan mi? (egilip ekrana bakiyorum, panpa "cotank!" diye ekrani ceviriyor.)
-ya, buraya bakamazsiniz...
-ya, daha once atmadigim imzayi bir bakista taklit edemem!
-boyle yildiz gibi iste...
-he, anladim, bu mu?
-eh...
-eh..."
  • o da olur  (26.06.14 12:24:59 ~ 12:26:55)