ikramlık özel tarifleriniz var mı?

Cumartesi günü önemli iki hanım ağırlayacağım. (Dünür meseleleri)

Denenmiş, güzel tariflerinize talibim. Yaşlar ileri olduğu için yükte hafif pahada ağır olsa daha iyi olabiler. az yağlı filan işte...

tatlı, tuzlu, kek, börek vs neler olacak? menü yapalım ona göre. ben fiks 2 tatlı 2 tuzlu yaparım hep, az mı kalır çok önemliyse?

  • kerbeee  (17.06.14 21:32:46)
var şimdi yaptık nefis

önce borcamı yada tepsiyi yağla sonra patetesleri cips gibi yuvarlak kesip tepsiye yay marketten krema alıp üzerine dök üstlerine baharat serpiştir en üstede kaşar rendele ısınmış fırına koy yarım saat üstler kızarana kadar pişir sonra afiyetle ye.

toplamda bikaç patates
bi paket krema 4 tl
birazda kaşar harcarsın 5 tl
üstüne baharat bide o kadar
  • basond  (17.06.14 21:43:00)
iki tatlı iki tuzlu iki salata gibi olsa iyi olur sanırım. çok fazla çeşit olursa gelenler için de sıkıntı olur. yese bir türlü yemese ayıp olur diye düşünebilir.

hakiki salep dondurması yapacağım.
güzel bir elma salatam var daha önce yapmtığım sevilen bir tarif.

başka da aklımda bişey yok şimdilik.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (17.06.14 21:45:22)
kuskus salatası
tatlı lor pastası
karnıyarık böreği
haşhaşlı kek
  • nickyazmaksartmibulamadim  (17.06.14 21:54:01)
salatanın biri tatlıysa biri tuzlu olsun bari. ben klasik havuç-kabak salatası yapıyorum, hani zeytinyağında hafif öldürüp ceviz, yoğurt, mayonezle karıştırıyorsun? bildin? bilmediysen anlatırım.

tatlı olarak yarısı kakao yarısı sade irmik tatlım var.
kesinlikle yumurta kokmayan, sosu ayrı ıslak kekim var.
yoğurt/selanik tatlısı dediğimiz tatlım var.
limonlu kekim var.
3 malzemeli un kurabiyem var.
tahinli kurabiyem var.

tuzlulardan, pamuk poğaça, mayalı poğaça tariflerim var.
mercimek köftesi var. mahlepli pastane simidi var.

bunlar tamamen tarafımdan denenmiş, bardaklı-kaşıklı ölçüler. sen bir göz gezdir, istediğin olursa tarif atarım.
  • kerbeee  (17.06.14 21:55:22)
hayirli olsun oncelikle simdiden ^.^

pirinc salatasi yapabilirsiniz, sevmeyene rastlamadim hic. pirincleri sert kalacak sekilde haslayip minik dogranmis tursu, garnitur, haslanmis tavuk; ince kiyilmis maydonoz ve baharatlar, yag falan karistiriyorsunuz. haricinde kozlenmis kirmizi biber salatasi ve kisir da iyi gidiyor tabi.

tatli olarak elmali kurabiye ile kagitta kek sabittir bizde genelde.

tuzluda ise hashasli mercimekli bukme, patatesli kol boregi ve peynirli konken boregi diyorum. tariflerini isterseniz yazabilirim.
  • mayaa  (17.06.14 21:59:08 ~ 22:04:51)
Duyuruyu kaybetmemek için yazıyorum.
Ellere sağlık!

  • safsafinaz  (17.06.14 22:05:41)
marketlerde un reyonlarında hazır ekmek unları satılıyor, geçen kipa'dan domatesli baharatlı un alıp evde poğaça büyüklüğünde minik ekmekler yaptım, çok lezzetli ve orijinal oldu. migroslarda da bulunuyor bu tarz ürünler. yanına da birkaç patlıcanı, domates ve biberi fırında közleyin, kabuklarını soyun, bir diş sarımsak ve az zeytinyağı ile rondodan geçirin bütün malzemeyi, tuz ve pulbiber de ekleyin. çok lezzetli ve hafif bir salata-meze oluyor.

tatlı olarak da irmik tatlısı. 9 kaşık irmik ve 9 kaşık şeker bir litre süte eklenir, muhallebi kıvamına gelene kadar karıştırılarak pişirilir. borcam tepsiye kakaolu bisküvi dizilip üzerine dökülür, aynı işlem ikinci kat için yapılır. ya da karışımı tek bisküvi ile kuplara döküp dondurma ile servis edebilirsiniz.
  • marikaki  (17.06.14 22:13:16 ~ 22:15:19)
Ben de safsafinazla ayni sebepten simdiden kolay gelsin sana:)

  • duzsac  (17.06.14 22:43:32)
elma slatası tatlı olmuyor, yoğurtlu tuzlu karabiberli oluyor.
tarifi şöyle:
2 kırmızı amasya elması
1/2 limonun suyu
2 kereviz sapı
Yarım su bardağı irice dövülmüş ceviz
3 yemek kaşığı kuru üzüm
Yarım su bardağı yoğurt
Tuz, karabiber
Elmaları kuşbaşı doğruyorum limon suyuyla karıştırıyorum kararmasınlar diye, kereviz saplarını ufak doğrayıp diğer malzemelerle harmanlıyorum.
---/---
Salep dondurmasını da 1 kg süte 1 çorba kaşığı salep 2 su bardağından biraz az şekerle yapıyorum.
Şekerin içinde vanilya çubuğu bekletiyorum, tatlılara bu şekeri kullanıyorum. Vanilya kokulu daha güzel oluyor.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (17.06.14 22:49:28)
@basond, çok pratikmiş. şimdi için olmasa da akşam oturmasına geldiklerinde yaparım ben bunu. kaşar krema yağlı oluyor ya, hanımlar için sıkıntı olabilir, erkekli geldiklerinde iyi gider.

@kerbee, yumurta kokmayan ıslak keki ve mahlepliyi her türlü isterim valla :) havuç kabak salatası güzel olabilir hafif hafif.

@mayaa, prinç salatasını şehriyeyle yapıyorum ben güzel oluyor. prinç şeker hastalığına sakıncalı, şeker var mı bilmiyorum, temkinli olayım.
mercimekli haşhaşlı bükme tarifini her türlü denemek isterim. hanımlar da sever gibi geliyor.

@marikaki, tarifi aldım, çok iyi fikir. Şimdi olmasa bile sonrasında mutlaka yaparım ben bunu.

@ nickyazmaksartmı, tatlı lor pastası olabilir. hafiftir sanırım. karnıyarık böreği çin böreği gibi mi oluyor, yufkayı büyük sigara böreği gibi sarıp karnını açıyorsun hani.

utanmasam tariflerin hepsini isteyeceğim yani:p

İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim:)
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (17.06.14 23:28:11 ~ 23:29:08)
patlıcan pizza tarifi var çok leziz oluyor,

www.tarifdestek.com şurada bahsedilen.

ben yaparken patlıcanları zeytinyağına batırıp biraz fırınlıyorum.
üzerine baharatlı beyaz peynir ve dilim domates koyuyorum.
servis öncesi rendelenmiş kaşar ile ısıtıyorum.

çok leziz ve hafif oluyor tavsiye ederim.
  • Celestial  (17.06.14 23:31:11)
ha unutmadan ekliyim kremayı fazla dökme az dök iyice cıvık cıvık yüzmesin patatesler.

  • basond  (17.06.14 23:32:55)
kısırsız dünür günü olmaz. tarif istersen ayrıntılı veririm.

hafif ve lezzetli bi tatlı lazım. etimek tatlısı çohoş olabilir. etimekleri dizip şerbet döküp emdirdikten sonra üstüne muhallebi döküyosun. ben üstüne hindistan cevizi seviyorum ama istersen jöle döküp görünümden +1 alabilirsin.

ya da kendine güveniyosan ıslak kek.

bi de kıymalı ya da patatesli börek. cinsi şekli farketmez. becerebilirsen su böreği tabi.
  • seksen9  (17.06.14 23:33:25)
bence de severler:)

un, tuz, bir iki damla limon suyu/sirke ve suyla çok yumuşak olmayan bir hamur yoğurup dinlenmeye bırakıyoruz. hamurun çokluğuna göre 2-1 su bardağı yeşil mercimeği suyla pişiriyoruz, karabiber-pul biber-tuz ekliyoruz. hamuru yumak yumak ayırıp her bir yumağı innncecik açıyoruz oklavayla, her yerini haşhaş-sıvı yağ karışımına bulayıp elllerimizle kenarlarından çekiştirerek neredeyse zar inceliğine getiriyoruz. sonra 4-5 defa katlayıp dinlendiriyoruz biraz daha, çok minik olmayan (4 cm falan) kareler kesiyoruz hamurdan ve o karelerin üzerine biraz bastırarak inceltip mercimekli içten koyuyoruz içlerine. sonra yuvarlayıp kapatıyoruz. sonra daa fırına veriyoruz. o katların her biri çıtır çıtır oluyor pişince, üşenmesem kalkıp yapıcam şimdi canım istedi:(

yazmayı unutmuşum, katlarken de her bir katın üzerine haşhaşlı karışımdan sürmek gerekiyor.
  • mayaa  (17.06.14 23:41:20 ~ 23:46:41)
evet karnıyarık böreği kalınca sigara böreği gibi sarılıp ortası kesiliyor. biz peynirli yapıp içini o kesik yere dilim domates koyuyoruz.

tatlı lor pastası hem hafif hem çok lezzetli oluyor. orjinal tarifte muz var ama ben muz sevmediğimden ortasına kremamsı harcından koyuyorum fazla fazla.
750 gr tatlı lor
2 paket dörtköşe bisküvi
1 muz
1 paket vanilya
1.5 su bardağı pudra şekeri
(tarifte 2 yumurta ve 125 gr eritilmiş yağ var ama kullanmıyorum ben)
lor şeker ve vanilyayı blender ile güzelce karıştırılır
bisküviler hafifçe süte batırıp yumuşatıldıktan sonra eni 3 sıra olacak şekilde 5 ve ya 6 sıra dizilir üstüne hazırlanan krema sürülür ve 3 kez tekrarlanır bu işlem
son kremadan sonra ortaya muz koyulup kenarları iki yönden kaldırılıp üçgen şekli alması sağlanır (bu işlemi kolayca yapmak için bisküvileri streç film üstüne dizmek iyi oluyor)
üstüne kalan kremadan sürülür
süslemek için kakao çikolata sosu kullanılabilir
  • nickyazmaksartmibulamadim  (18.06.14 00:06:49)
Ellerinize sağlık, afiyet olsun :)

  • kendi kendine yasayan yavrucak  (18.06.14 00:18:32)
galeta unlu cevizli bu tatlı cidden harika.tutmama gibi bi şansı yok içerisinde un olmadıgı için çok agır değil, özellikle yaslılar çok seviyo bunu gözlemim bu:d kremasını da evde kendiniz hafif yapıyosunuz.

yemekbirask.blogspot.co.uk

diğeri de çilekli milföy tatlısı.kesinlikle çok hafif ve lezzetli oluyo.

filizteyze.com
  • lampetia  (18.06.14 00:23:24 ~ 00:39:49)
@mayaa, bizim tosun böreğimizmiş burmalı börek. iki önceki kış bi tutturdum başka börek yokmuş gibi ikide birde yapıyordum, evdekiler yetti gayrı demeye getirince kestim yapmayı. unutmuşum, bak bu olur, iyi hatırlattın. Çok nefis oluyor hakikaten:)

@nickyazmaksatmibulamadım, serin ve hafif bir tatlı. sağolasın. lorlu tatlılara kişniş çok yakışıyor, bir dahaki sefere yaparken dene istersem. kişniş bizde çok kullanılmıyor, nikah şekerine koyuyoruz o kadar. halbuki hem kendi ülkemizde yetişen hem de çok faideli bi ot/tohum
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (18.06.14 00:43:03 ~ 00:55:42)
@hayat aklini konusacak bir filozof uret asdfghjkh aklıma şu sahne geldi youtu.be bildiğin sesli güldüm.

su böreğinin sütle ıslatıldığını ilk defa duydum :/ biz yufkaları suda haşlayıp yapıyoz. içine de kıyma(soğanlı-baharatlı) koyuyoz. ocağın üstünde kazandibi yapar gibi çevire çevire pişiriyoz.

kısırı az koyarsan hem şişirmez hem de tadı damaklarında kalır :P bizimkiler(kayseri tarafları yani) günlere aç gelip tıkanmadan doydum demezler. sanırım biraz da kültürle alakalı. sevgi gösterisi olarak illa nefes alamayana kadar yiyoruz yediriyoruz.
  • seksen9  (18.06.14 12:48:49)
@seksen9, eheh, yok yaa bunlar iyi insanlar, o teyze gibi değiller:)
su böreğinin aslını yaparsak biz de hamuru pişiriyoruz. benim dediğim sahtesi, yalancı su böreği. sabah kahvaltısında hemen yapıvermelik.
evet yaa o nefes almayana kadar yemek yedirmek olayı çok fena. bir de bir ikisini yemeyince beğenmedi mi niye yemedi acaba gibi düşünceler oluyor, insanlar kırmamayım diye yiyor. sonra kulaklar çınlamada, nefesler daralmada, ağızlar kurumada... misafir ağırlamak da incelik isteyen iş. hediye seçmek gibi, kendini değil konukların hal ve ahvalini düşünmek lazım demi ama.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (18.06.14 13:22:46 ~ 13:25:32)
hem sağlıklı, hem misafirlik iki tarifim için: dahaiyibirben.wordpress.com

  • krysrn  (18.06.14 13:36:36)
o zaman oyumu mercimekli köfteden yana kullanıyorum.

bi de geçen kuzenin fotoğraflarında şunu gördüm scontent-b-fra.xx.fbcdn.net tarifini isteyebilirim.

bunun içinde de kabak havuç tavuk varmış scontent-b-fra.xx.fbcdn.net yine ayrıntılı tarif isteyebilirim.

tahinli kabak tatlısı da olabilir bak, yine kuzende gördüm.

bi de bizde sarmasız gün de olmaz. asma olur, lahana olur, hiç yoksa kuru patlıcan dolması olur.

canım çekti ben de güne gitmek istiyom ya!
  • seksen9  (18.06.14 13:39:22)
kızlaaar sarma börek tatlı tuzlu derken masayı donatçaz bak ben size diyim.
evet, sarmasız olmaz hakkat. sarmayı da ilave ettim.

@seksen9, valla o iki tarifi de isterük. kiraz mı onlar nasıl yapmış acaba. sapları kurutulmuş kiraz sapı gibi geldi. annem bi kurabiye yapardı aynı şeftali gibi olurdu, bu da öyle bişey mi ki?
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (19.06.14 02:28:44)
Kişniş hiç kullanmadım hatta o nikah şekerinin de kişniş olduğunu sayende öğrendim :) yazmayı unutmuşum ceviz inanılmaz yakışıyor bu lor pastasına.

@seksen9 o kiraz saplı olanlar neymiş? çok ilgi çekici gözüküyorlar. trüf mü acaba?
  • nickyazmaksartmibulamadim  (19.06.14 02:47:54)
kuzene sordum tarifi şurdan almış www.nefisyemektarifleri.com pek lezzetli gibi gelmedi ama görünümden baya ilgi çeker. vişne yerine taze kiraz püresi kullanılsa daha hoş olabilir.

ananas salata için de googlea yazınca bu çıktı xl-cooking.blogspot.com.tr

kuzen facebooktaki yemek sayfalarını da takip ediyormuş. genelde sunumda iyi şeyler paylaşılıyor.

misafirlere söylersin hem 'ne seversiniz bilemedim biraz çok çeşit yaptım, beğendiğiniz olursa çekinmeyin isteyin' diye. gönülleri de fethedersin :P
  • seksen9  (19.06.14 03:20:05)