Kız isteme/ düğün dernek

Bi arkadaşın arkadaşı 1200 liraya çiçek yaptırmış. benim arkadaşta ay sonu kız istemeye gidecek bunu şart sanıyor. çok değil mi 1200 ya ? pırlantaya 5000 verecek, söz töreni için kıyafetler 2000 tutar falan diyo. öyle çok zengin de değil ha, motorunu satacak keko bunları yapmak için. ne desem de ikna etsem, daha minimuma yapılır sanki ?

1200 tl'ye çiçek ne be? Oha.

Raconu bu mu bu işlerin bilmiyorum da, çok pahalıymış :/ Hasta ziyareti için yaptırıyorum derse daha ucuz olabilir belki? (Salladım?)

Edit: Ayrıca şu paraları şu işlere harcayan insanın beynini sikeyim. O paraya öküz alınır.
  • alicia dominica  (10.06.14 11:28:18 ~ 11:29:07)
Sizin arkadaşınızı ikna etmenizden ziyade, arkadaşınızdan bunları talep etme pozisyonunda olan kız arkadaşını ikna etmesini sağlayın. Burada materyalizmden müzdarip ve bu kapsamda doğrudan ya da dolaylı istekleri olan bir kadının parmağı var gibi sanki.

  • Thredith  (10.06.14 11:29:19 ~ 11:30:32)
oha harbiden, bi de motorunu satacaksa iyice akilsizmis.

cicege 100-200, pirlantaya da hadi niyetlendiyse maksimum 2000tl versin kalan parayla da mustakbel esine kask, motor montu, motor eldiveni falan alsin.
  • nawres  (10.06.14 11:30:48)
motorunu satacaksa müstehak zaten, iki gün sonra kafasını taşlara vurmaya başlar

  • mirty  (10.06.14 11:34:18)
1200 liraya söz çiçeği yaptırmayı düşünen adamın "evlenebilir" lisansı iptal edilmeli. ev ekonomisi dersinden sıfır alıp çakmış çünkü.

cebinde 120.000 tl varsa anlarım, 12.000 liralık da pırlanta alırsın, helal olsun.

ama bunu motorunu satıp yapacaksan afedersin o arkadaşın da, o arkadaşa bunu yaptıran kızın da aklına o*urayım.
  • ezeriko  (10.06.14 11:38:30)
sikseler evlenmem bu ne lan... 1200 e çiçek ne yaptırmış orman mı yaptırmış arkadaşın ne yaptırmış ?

bence al karşına tam bir gerizekalısın sen de sonra da dön git birak ne yapıyorsa yapsın.

vay arkadaş... boş beleş şeylere dünya borca girip para harcayıp sonra açlıktan nefeslerini doğrultamıyor insanlar.
  • Sskywalkeremre  (10.06.14 11:45:08)
Biz bikaç sene önce 500 vermiştik de yüreğime inmişti. Bu ne arkadaş manyak valla bu insanlar. 200 liralık bişey yeter de artar bile. Zaten kız isteme için olduğunu söylemesin. Kız arkadaşımın gönlünü alıcam filan desin. 1.200 lira vereceği çiçek BİR HAFTA SONRA YOK OLACAK. Ölü yatırım. Saçmalamasın.

Edit: şu 3'ünden birini alsın. ya da işte bunlara benzer bişey yaptırsın, yeter.

www.ciceksepeti.com
  • pandispanya  (10.06.14 11:50:36 ~ 11:53:21)
bırak yapsın hacı. sırf "desinler" diye yapacak insan hak ediyordur zaten kötü duruma düşmeyi.

  • devilred  (10.06.14 11:52:36)
neden bu kadar abartırlar ki. 1.200 lira çiçeğe verilmez. hiçbir şeyi bu kadar abartmasın, motorunu satmak ne demek? bu kadar masrafa girmek şart değil, eğer sevgilisi bunu talep ediyorsa da bu kadar saf olmasın bence. bu kadar parayı böyle bir şeye harcamayıp evlendiklerinde balayı yapsınlar ne biliyim ev kuracaklar eşyalarına harcasınlar. kız istemek sadece bir ritüel.

  • rock n roll  (10.06.14 11:53:44 ~ 12:01:45)
1200 liraya çiçek yaptıran kim? nereden yaptırmış? kaç para mayış alıyor? allahın otuna böceğine o kadar para verilir mi ya? eğer kız arkadaşının böyle bi beklentisi varsa yol yakınken bi daha düşünsün.

  • elorelia  (10.06.14 11:55:16)
daha az paraya tabii ki yapılır. ama insanlara bunu anlatamazsın.
parmağında kan ve gözyaşı taşımak istemeyen kadınların ve buna yatırım yapmayı reddeden adamların sayısı artmadıkça kimseyi ikna edemezsin.
bu kadar gösteriş ve harcama tutkusunu gelenek, adet gibi göstermeye çalışan zihniyet beni tiksindiriyor.
1200 liraya ölüp gidecek çiçekler almaktansa fide eksinler, ne bileyim tema'ya bağışlasınlar.
  • lily briscoe  (10.06.14 11:55:51)
Evlilik işleri zaten pahalı şeyler, iyice zorlaştırmanın anlamı yok.
Geçen hafta ablam evlendi, kız hiçbir şey istememesine rağmen (basit bir nikah oldu sadece) tonla gereksiz masraf çıktı. Garip bir evlilik endüstrisi oluşmuş, iş evlilik olunca fiyatlar birden uçuyor. Bu nedenle gereksiz masraflardan kaçınmak gerek, zaten istenmese bile birsürü angarya çıkacak karşılarına.

Kızla konuşsun, 1200 liraya çiçek, 5000 liraya mücevher, 2000 liraya kıyafet alacağına eve on numara eşya alır kızı daha rahat yaşatır. Eğer bunları kız istiyorsa ve sırf kızın gönlü olsun diye sıkıntıya giriyorsa zaten evlenince o kızın gözünü doyuramaz, yol yakınken dönsün. Yok eğer kendi istiyorsa titreyip kendine gelsin.
  • johan sebastian  (10.06.14 11:57:52)
hepsini okudum, bi aydınlandı sanki. uzun sürer inşallah :)

  • al-se  (10.06.14 12:10:44)
bu zihniyetteki kerizler yüzünden evlilik sektörü ağzında salyayla ellerini ovuşturup kucağa alacağı gençleri bekleyen vahşi ve kocaman bir pazara dönüştü. nikah masasının örtüsünün köşesindeki süsleme için bile alt sektör oluştu anasını satayım. arkadaşın daha bismillah kontağı 1200 tl ile açarsa bu sektöre kazandıracağı daha nice 10000'ler olur. müstahak aslında böylelerine. bırak götündeki donuna kadar alsınlar.

  • sir gawain  (10.06.14 12:13:21 ~ 12:19:07)
Yeşilimtrak, daha uygunlarını da buluruz yau sen iste :p

Ben, arkadaş biraz fazla özenmek istiyo diye üst limiti 200 tl koydum.
Hazır gaza gelmişken bi de şuna baksın o zaman. Ben bayıldım, resmen şahane.

www.ciceksepeti.com

:)
  • pandispanya  (10.06.14 12:14:12)
bak şimdi yakın zamanda 2 yakın arkadaşımın söz nişan düğününde her aşamada bulundum sayılır. ikisinin de ekonomik durumu çok iyi.

biri her şeyi en güzeli olsun, en şık en havalısı olsun diye uğraştı didindi. masraflar çok fazla damat çaktırmamaya çalışsa da arada şakayla karışık gündeme geliyor. herkes her şey çok güzeldi diyor hatırladıkça. ama hepsi bu. diğeri ise düğüne ait olabilecek her türlü masraftan kaçındılar -yüzük hariç. ve şu an villada oturuyorlar. eşyaları on numara. bütün birikimlerini ailelerinin desteğini evlerine yatırdılar. ne istediğiniz çok önemli yani para olsa da olmasa da. kendilerini mi mutlu edecekler, çevreyi mi? onlara bak bizim damat/gelin böylesini yaptı masraftan kaçınmadı demeleri mi önemli, yoksa evliliğin başında düzenini rahat kurabilmesi mi?
  • patiska  (10.06.14 12:35:46)
ben şunu beğendim mesela.

www.ciceksepeti.com
  • patiska  (10.06.14 12:53:24)
fidanı 5 liradan 240 tane ağaç diktirir o paraya. kızın adına bi koru yaptırır. illa mal gibi 1200 lira verecekse böyle bişey yaptırsın daha iyi ölüp gitmeyecek en azından. tabi bizim yurdun kızları tercih etmez böyle şeyleri orası ayrı.

  • tescillimarka  (10.06.14 14:42:00)
Yalnız hanım kız çok mütevazi bi arkadaş, tamamen bizimkinin hanzoluğuna bağlıyorum ben. eskiden babası zenginmiş, çevre de ona göre tabi. baba batınca bunlar çevreden kopmamış, biraz onlara yetişme telaşıymış. öyle dedi.

  • al-se  (10.06.14 14:53:36 ~ 14:54:02)
evlilik çok romantik bir olay. ben böyle çevreye gösteriş yapmak için işi abartanların bu romantizmi bozduğunu düşünüyorum. en uygun fiyat neyse çiçeğini hazırlasın. yine abartılı bir fiyatı olmayan şöyle sade bir yüzük alsın ve gitsin istemeye. madem harcayacak parası var, bir vakıfa yardımda bulunsun sevgilisi adına. ya da bir orman yapsın onun için arkadaşların dediği gibi.

  • rock n roll  (10.06.14 14:58:27)
lily briscoe + 1

Çiftin her iki tarafını da suçluyorum. Bir kadın neden tüm bunlarla gösteriş için sevdiğinin değer verdiği bir şeyi satmasına razı olur? Bir adam neden böyle bir kadına "De get" diyemez? Gelenek-görenek falan değil bu, kadının "Benim için bunları yaptı" egosu ve adamın "Kadınım benden bunları istedi" külfeti.

Amaçları hayat birleştirmek falan değil onların.
  • aychovsky  (10.06.14 14:58:33 ~ 14:59:28)
O eve iki kişi olarak girdiklerinde artık etraflarındaki kimse onları s.klemeyecek, çekecekleri zorlukları bilmeyecek ve umursamayacaklar. Küçük bir yüzük alsa da kocaman bir yüzük alsa da ileride "kıza şöyle büyük yüzük almıştı" kısmını değil, tüm bu süreçlerdeki mutluluklarını/mutsuzluklarını konuşuyor olacaklar. Bu yüzden kimseye yetişmeye çalışmanın, gösteriş için çabalamanın anlamı yok.

Evliliğin en ufak bir pürüzünde "ben senin için motorumu bile sattım amk" düşüncesine gelecek olay. Kimse bunu yaşamamalı ve yaşatmamalı. Mühim olan güzellikleri mantıkla harmanlayabilmek; çünkü evliliğiniz süresince artık tüm hayat yolu boyunca elinizde tutmanız gereken en önemli özelliğiniz bu olacak.
  • pandispanya  (10.06.14 15:02:11)