Para batırmak

Bir oyun yazıyorum. Karakterlerimden biri parasını heba etmiş olacak. Hovardalıkla değil, beceriksizlik/talihsizlikle. Bu konuları hiç bilmiyorum ama mevzu ticaret değil, yatırım. Genelde nasıl batırılır para?
Olabildiğince detay verirseniz iyi olur.

Bitcoin tavan yaptığında satın almış olsun, sonra dip yaptığında da satmış olsun. Böylece epey para batırmış olur.

En yüksek 1095$ (11 Ekim 2013)
Haberlerde sıklıkla yer almaya başladığı zamanlar. İnsanlar bu yükseliş devam eder diyerek giriyor.

Sonraki en düşük: 340$ (11 Nisan 2014)
En büyük bitcoin borsası mt.gox adlı şirketin sitesi erişime kapanıyor ve şirket batıyor. Beraberinde bitcoin'i de götürüyor.
  • bira sisesi kapagi  (05.06.14 14:02:38)
bir ise yatirim ortagi olarak girip, isin basinda duran herif isi batirabilir ya da ortak parayi alip ortadan tuyebilir. dovize, borsaya para yatirip kurlar dusunce batirabilir. emlak yatirimi yapar ev coker. ne bileyim yani cok yolu var batmak istedikten sonra :)

  • beriberi  (05.06.14 14:04:24)
vadeli opsiyon borsasında ya da foreks'te kaldıraçla işlem yapmış olsun. mesela 100 kat kaldıraç kullansın.

1 tl parası olsun, 100 tl'lik işlem yapsın. aldığı kontrat ya da döviz 99 tl'ye düştüğünde parayı sıfırlamış olur :)
  • [silinmiş]  (05.06.14 14:06:00)
girişimci genç bir ekip kandırsın bunu ya da kandırmasa da parayı batırsınlar.

  • acan99670  (05.06.14 14:09:27)
hayali bi ibne arkadaş yarat. onun aklına uyup saçma sapan bir işe girsin.

  • tescillimarka  (05.06.14 15:07:02)
eski bir arkadaşına bir iş için kefil olmuş, arkadaşı da ortalıktan kaybolup borçları buna ittirmiş.

  • groovettyn  (05.06.14 15:20:46)
Parayı borsada batırmış olsa? Türkiye'de bir şirketin yere çakılmasına ne gibi olaylar sebebiyet verebilir? Gerçi azıcık absürd olabilir, sorun yok

  • yarmasimo  (05.06.14 15:35:10)
en hızlı ve güzelce VOB'ta batar, anlamazsınız bile..

  • ventruefox  (05.06.14 15:39:20)
facebook hissesi satın almış olsun :)

  • selam  (05.06.14 15:58:40)
parayı borsada şöyle kaybedersin.

adam şirket kurar, mesela ran lojistik. (hatta internette ararsan hikayesini bulursun.)

şirketi halka açar. sonra da yükseltir fiktif hareketlerle.

derken bizim abimiz de almış olur bilmeden nedir ne değildir.

şirket kurucusu piç, başka bir yan şirket kurar. şirketin aktiflerini buraya aktarır. sinsice.

sonra son hissesine kadar, donuna kadar satar şirketi. kağıt 0.11 liraya kadar düşer, tahtası kapanır (sıfırlanır para) kapatır gider.

senin abi de elindeki değersiz hisselerle çükünü avuçlar.
  • [silinmiş]  (05.06.14 16:44:26)
Peşin para ev almış olsun, ev aldığı firma aynı evi 10 kişiye daha satmış olsun. Tabi firma bir daha bulunamıyor

  • rhan  (05.06.14 19:18:14)
48 dolarken litecoin almış olsun, sonra litecoin 10 dolara dusunce oyle kalakalsın koinim.com başında.

Eksisozlukte litecoin baslıgının son entarilerinde var boyle bir yazı. (tabiki gecmisler olsun diyoruz)
  • anonymice  (05.06.14 19:51:40)