Oda kiraya verme saçmalığı

Evin odasını aylık 600 liradan kiraya verenler hakkında ne düşünüyorsunuz ? amk 600 lira verecek adam o paraya tek başına 1+1 ya da studyo daire tutar. Bu nasıl şark kurnazlığı anlamıyorum. Normal ev arkadaşlığının kiranın kişi sayısına göre bölünmesi şeklinde olmasının normal olduğunu düşünüyorum. Haksız mıyım ?

Anladığım kadarıyla eşyalı oluyor bu odalar ve 1 aylık o bölgede işi olan kişiler için otelden kalmaktan daha uygun gibi düşünülüyor. Ha 600 lira çok mu? Bence de çok fakat geçici 1 ay kalacak birisi de sanırım daha uyguna kalamaz.

  • atom karincanin torunu  (05.06.14 01:19:18)
Benim dediğim ev arkadaşlığı olayi

  • Leporidae  (05.06.14 01:19:54)
bu 600 liraya neler dahil mesela? sadece boş oda, faturalar dahil değil ve bulaşık, çamaşır,tv filan da yoksa haklısın

  • cutterfly  (05.06.14 01:21:19)
tek oda için 600 lira isteyen eleman mı var? yani varsa bile evi nişantaşında filandır herhalde. aylık kirası 3000 olan evlerde istiyosa eh normal denilebilir.

yoksa 1+1 yerler de var söylediğin gibi.
  • zbamk  (05.06.14 01:23:51)
Ev arkadaşlığı diyormuşsun, o zaman haklısın.

  • atom karincanin torunu  (05.06.14 01:24:40)
haksızsın.

  • ben smyrna  (05.06.14 01:25:49)
Girişte masraflar depozit vs istenir buna bişey demiyorumda , olayi ticarete dökenler var. Evin kirasi 800 lira oda başına 600 istiyor mesela..ayrıca güvenliktir vs bir sürü de saçmalık var.

  • Leporidae  (05.06.14 01:27:33)
Sıfırdan bir eve çıkmak çok zahmetli ve masraflı geliyordur belki.

  • ay nov kung fu  (05.06.14 01:36:44)
bi akrabam ingiltere'de müstakil bir ev tutup her odasını kiraya vererek epeyce bir miktar para kazanmıştı. Normalde kiralık bir eve çıkmak için kira kontratı, elektrik, su, doğalgaz, ev eşyası gibi bir sürü işle uğraşmanız gerekiyor. Bir de ev sahibini ikna etme durumu var. Hele hele 10 günlüğüne yada 1 aylığına bir yerde kalacaksanız çok büyük sıkıntı. Oteller de çok tuzlu olabiliyor. Diğer taraftan otelden ucuza, temiz, konforlu bir ev odası daha makul gelebiliyor bu kitleye. O yüzden çok da saçma değil. Benim bir dönem ihtiyacım olmuştu mesela günlük ev odası kirayalabilseydim çok işime yarardı ama kiraya veren görmedim o şekilde.

  • maxhoper  (05.06.14 01:39:50)
Canı nasıl istiyorsa öyle kiraya verir. Evi bulmuş kontratı yapmış ev sahibine depozito vermiş emlakçıla uğraşmış bütün sorumluluğu almış vs. vs. artık paşa keyfi bilir neresini ne kadara kiralayacağını. Ayrıca 600 liraya 1+1 bulunamayan semtler de var.

  • Domuz  (05.06.14 02:21:10)
Benim bu. Hemen konuya acıklık getırıyorum. evımın kırası 1100 lıra. Evde gereklı gereksız tum esyalar mevcut. ev gayet merkezı. zar zor bulmusum. bı suru masraf yapmısım. tasınmak da ıstemıyorum. ama kısa sure ıcın ev arkadasına ıhtıyacım var. kıranın yarısını ıstemem gayet normal bence.

Kaldı kı buralarda 600 lıraya dogru duzgun temız bır ev bulamazsın.Dıyelım kı buldun depozıto, emlakcı komısyonu esya falan sıkıntı yanı.

oda arayan var mı buarada?
  • vedya  (05.06.14 03:49:07)
haksızsın

benim evimde aynı durumda şu an 1 oda boşalıcak 800 - 750 aralığından ilan açıcam
5+1 dubleks katı meyve sıkıcagından jakuzisine kadar var , merkezi bir yerde.
bu evin ev sahibine xxxx lira depozito , emlakcıya xxx lira komisyon , elektrik dogal gaz su gibi faturaların açılması için xxx lira depozito verdim . 5 odada ki 5 yatagı aldığım fiyat xxxx lira diğer eşyaları salon oturma grubunu beyaz esyaları falan saymıyorum bile.
yani yapılan bir yatırım söz konusu !!
esas şark kurnazlığı kimi insanların hiç yatırım yapmadan risk almadan uuuu kira 2000 lira mı 5 kişi yaşıyorsak kişi başı 400 düşer şeklindeki yaklaşımı.

ev arkadaşlığı farklıdır , oda kiralamak farklıdır.
ben evimde yaşayan yabancıları ( türk yok evet ) müşteri olarak görüyorum ev arkadasım değiller.

not : 600 liraya evi tutmakla olmuyor o işler , faturaların açtırma bedellerinden tut eve alınan perdesine kadar masraf yapılıyor.

bugun tek basına 600 tl'lik bir studyo dairede insan standartlarında yaşamaya başlamanın maliyeti başlangıçta en az 3500 Tl
  • lucifer morning star  (05.06.14 04:07:33)
İstanbul'da merkezi bir yerde 600 liraya eli yüzü düzgün 1+1 varsa göster de birkaç tane tutalım hocam :) ev ilanlarına bir göz gezdirsen anlarsın zaten, insanlar mecburiyetten yapıyor bunu. Yoksa istanbul'da merkezi yerlerde banyosuyla mutfağı "insan girebilir" standardında olan evlere bile 1200'den aşağı kira istenmiyor.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (05.06.14 07:53:22)
1+1 veya stüdyo daireler istanbulda ateş pahası. Adamın işi okulu beşiktaşta ise 600 liraya tuzladan gelip gidecek değil. Kira 1500 faturalar 300 lira olan eve üçüncü dördüncü girecek tabi 600 liraya.

600 liraya 1+1 nerde var bu şehirde onu da bilelim sen biliyorsan. O pahalı ilanlar kayseride değil çünkü.
  • harzem  (05.06.14 08:42:38)
kimseyi zorla oturtturmuyorlar. adam bastan soyluyor. kabul eden olursa. ayni mantikla ici dokulmus, bodrum kat zindan gibi evlere 1500tl istiyorlar bu da sacma ama tutan tutuyor. her malin bir alicisi vardir. 600 azmis bu arada bizim hisarustunde 750tl'ye tek oda kiraya verenler biliyorum. genelde exchange ogrencileri kaliyor buralarda. adam zaten 3 ay kalacak, ev tutsa hicbir ev sahibi 3 aylik kiraya vermez. 750 tl zaten 250euro yapiyor. exchange icin bedava.

  • crucio  (05.06.14 09:57:11)