kaç kilo fazlalık için diyetisyene gidilir?

mesela on kilo fazlam var diyip mi gidersiniz on kilo az mı gitmek için. en az kaç kilo için gidilir sizce. pahalı da bişiy ya:/

10 kilo fazlan varsa gitmelisin. o kadar kilo bilinçsizce verilmez. hastahanelerin diyet bölümleri oluyor. direkt gidemiyorsun ama. önce iç hastalıklarına git, ben zayıflamak istiyorum de, doktor yönlendirir seni. ücretsiz oluyor.

  • rock n roll  (03.06.14 11:53:18)
hastanelerdekine genelde obezite aşamasındakiler gidiyor sanırım. ben gittiğimde hemşire ve doktor bolca gülmüştü bana. ama yine de geri çevirmiyorlar, sağlıklı bir beslenme ve spor programı çıkarıyorlar kilona uygun.

yani önemli olan kilon değil, sağlıklı beslenmeyi öğrenmen. çok zayıf insanlar da gidebilir.
  • nilmiye  (03.06.14 11:55:42)
on kilo fazlam yok ama hangi hastaneler onlar ki? benim sağlık sigortam karşılamıyo gerçi

  • mula  (03.06.14 11:56:32)
ben gayet beşiktaş sait çiftçi devlet hastanesine gitmiştim.

  • nilmiye  (03.06.14 11:57:30)
ankara'da isen, ibni sina hastanesi ve numune hastanesinde var diyet bölümleri.

  • rock n roll  (03.06.14 11:59:05)
istanbul'dayım.

@nilmiye dediğin hastanede yok ki diyetli bölüm dahiliyeye mi gittin sen

edit: ya sırf meraktan soruyorum devlet hastanesine gitmiyorum sigortam da yok orda zaten:D
  • mula  (03.06.14 12:00:56 ~ 12:01:53)
benim diyetisyen 80-100 tl arası bişidi tam hatırlamıyorum.
surp prgiç ermeni hastanesi yıllar önce 60 tl idi.
yani çok da pahalı değil.

tam olarakta 8 kilo 662 gram ve daha fazlası varsa diyetisyene gitmen gerekir kankiletto
  • Sskywalkeremre  (03.06.14 12:03:48)
ya 100 lira az mı benim 1 liram bile yok gitmicem zaten de fikir olsun diye soruyorum

  • mula  (03.06.14 12:06:12)
benim 10 kilo vermem gerekiyordu, diyetisyene gitmedim, 7-8 ay sürdü vermem ama verdim. bence olay 5 kilo 10 kilo meselesi değil, kilo vermek için temel adımları attığın halde kilo veremiyorsan metabolizmanda bir kusur var mı diye gidilir, tahliller yapılır falan. yoksa az yiyip spor yapınca zaten kilo verebiliyorsan, bünye normalse yani, gerek yok.

  • alice practice  (03.06.14 12:23:36)
mula madem diyetisyene gidemiyorsun sana diyetisyenimin verdiği diyeti yazıyorum

sabah: 2 dilim çavdar ekmeği, bol yeşillik, 5 adet zeytin, domates, biber, 1 yumurta, 1 dilim peynir ( yumurta yemezsen peyniri 1,5 yapacaksın), çay (şekersiz)

öğle yemeği (kahvaltıdan 3 saat sonra): 2 dilim çavdar ekmeği, 1 kepçe çorba, 1 tabak sebze yemeği, 1 su bardağı yarım yağlı yoğurt, salata (salataya 1,5 çorba kaşığı yağ ilave edilecek)

öğle yemeğinden 2 saat sonra ara öğün: 2 ceviz içi, 3 badem, bir porsiyon meyve, yeşilçay ( çubuk tarçın koy)

akşam yemeği; öğle yemeğinin aynısı sadece sebze yerine et koyacaksın ( 3 köfte büyüklüğünde) et yoksa baklagillerde yiyebilirsin.

yatmadan 1-2 saat önce 1 su bardağı süt, 1 porsiyon meyve.

30-45 dk arası spor yapacaksın, 2 lt su içeceksin. başarılar :)
  • rock n roll  (03.06.14 12:24:54)
Atıyorum 165 boyunda 55-60 kiloda şişmanım der dahiliyeye giderseniz psikoloğa yönlendirme ihtimali olabilir, ama sağlıklı beslenmek istiyorum neyden ne kadar yemeliyim falan derseniz diyetisyene yönlendirir diye düşünüyorum.

Edit: Bu arada diyetisyenden önce dahiliyeye gidilir, kan değerleri ölçülür, bu sonuçla birlikte diyetisyene gidilir, buna göre bir beslenme önerilir.
  • loralynn  (03.06.14 12:33:24 ~ 12:36:48)
diyetisyene sadece kilo fazlası olduğu için gidilmez. kilo azlığı için de gidilir, beslenme düzeni için de gidilir, herhangi bir nedenle bir gıdayı alamıyorsanız (vegan olabilirsiniz, x ürününe alerjiniz olabilir, kimi besinleri sağlık probleminden dolayı yiyemiyor olabilirsiniz) eksik beslenmemeniz için gidebilirsiniz.

diyetisyen diyince aklınıza sadece şişkoların gittiği uzman şeklinde gelmesin.
  • kibritsuyu  (03.06.14 12:49:47)
2014 yılında hala diyetisyene gittiğinize inanamıyorum. Hadi devlet hastanesi falan neyse de özel diyetisyenlere para dökmek akıl karı değil. Günlük alacağınız protein miktarı belli: Yağsız ağırlığınız*2,75 gram; Alacağınız karbonhidrat miktarı belli, ki ben 60 gramdan fazlasını aşırı olarak değerlendiriyorum ama genel kanı bu yönde tabii: Kilonuz*2,5/3 gram. Her türlü işlenmiş gıdadan uzak durup günlük en az yarım saat egzersiz yapıp bazal metobolizmanızın 300 gram altında kalori alırsanız bol bol su içerseniz kaliteli yağları tüketirseniz sebze yerseniz kilo verirsiniz. Bunu uygulamak zor değil ki. Yok eğer ben bunu menü haline getiremiyorum derseniz o konuda da yardımcı oluruz ama temel kural bu. Ben inanıyorum yapabileceğinize.

  • angelus  (03.06.14 13:02:40)
Sonsuz. Yani hiçbir zaman.

  • arnold schwarzeneger  (03.06.14 13:25:28)
porsiyonlarını %25 azalt, günde yarım saat yol yürü, zehirli içecek ve yiyeceklerden uzak dur.

seneye bu zamanlar görüşelim. ama bu dediğimi hergün yapacaksın.
  • compadrito  (03.06.14 13:39:17)
arkadaşlar zayıflayınca yeni elbiseler için de burda fon oluşturayım mı desteklicek misiniz asdfgjlfj

  • mula  (03.06.14 13:46:10)
söz konusu olan sağlığın eğer özele paran yetmiyorsa devlet hastanesine gidebilirsin.
@compadrito o kadar basit olsaydı diyetisyen olmak için başka bir ülkede 4 yıl okumazdık

  • buzdagi  (03.06.14 13:51:08 ~ 13:52:03)
diyetisyene para verecegine bodybuilding.com ve forumu, gir oku. diyetisyen buradaki adamlardan iki gram fazla biliyorsa ne olayim. angelus olayi ozetlemis. hala daha 2 dilim cabdar ekmeği, kibrit kutusu kadar beyaz peynir diye liste yapan diyetisyenden cacik olmaz.

diyetisyenlik, gunumuzde insan soguslemek uzerine kurulmus bir meslektir, daha otesi degil. belki metabolizmada sorun vardir, gidersin (onu bile kaci teshis edebilecek belli degil). onun disinda zayiflamak icin temel bilgiler her yerde, uygulamak kaliyor geriye.

ayrica beyaz peynir, iki tane zeytin gibi sacma sapan diyetler degil, yulaf, ton, tavuk, tatli patates, berry'ler gibi meyvelerden olusan diyet yapmalisin.

saka gibi ya, hala daha iki tane zeytin, kibrit kutusu kadar zart zurt diyen diyetisyen var. sene 2014

p.s: geride kalan 5 senede her kis bilerek 90-95 araligina cikmis, her yaz 75-80 arasina inmis bir kisiyim. sporsuz zayiflama olmaz, bilesin.
  • no christ requires  (03.06.14 14:15:12 ~ 14:33:57)
angelus, arnold, compadrito, ncr +1
"niye gidilmemeli"nin cevabı da rock n roll'ün listesinde gizli.
gideceğiniz 100 diyetisyenin 95i size aynen öyle, her gün her öğünde ekmek, günde birkaç porsiyon meyve-süt ve ara öğünler dayayacak.
kendilerini geliştirmiyorlar çünkü...
  • icemint  (03.06.14 14:43:24)
@mula

evet, dahiliye'den yönlendiriyorlar.
  • nilmiye  (03.06.14 15:26:26)
Buzdagi,

diyetisyenlik zayıflatmaktan mı ibaret? Başka bi olayı yok mu?

Adamın 1 lirası bile yokmuş, biz de ona göre bi tavsiyede bulunduk. Ayrıca %100 çalışan bi yöntemdir. Yeter ki kaytarmasın.
  • compadrito  (04.06.14 20:56:54)
@compa Ya alti kilo aldim onu vermem lazim sonrasi kolay deniyorum bakalim az yiyorum spor da yapcam finallerden soora. Sag ol

  • mula  (04.06.14 22:11:01)
yürü abicim, yürü. bişey biliyoz da söölüyoz.

  • compadrito  (05.06.14 04:15:48)