Yulaf ezmesi ile ne gider?

Şu duyurumdan sonra nihayet yulaf ezmesi aldım, iyi de kazıklandım. => www.eksiduyuru.com

Şimdi ben süt içmeyen fakat yoğurt manyağı bir insanım. Sağlıklı bir sabah kahvaltısı için fındık fıstık, meyve dilimleri haricinde nelerle karıştırabilirim bu veledi?

Haftaiçi uzun kahvaltı yapabilme imkanım yok. O yüzden o açığı sağlıklı bir şekilde kapatmak derdim. Bir de insülin değerlerim düşük olduğu için ani acıkma ve baş dönme krizlerine giriyorum sık sık.

Evet duyurunun doktorları, sağlık severleri. Yorumlarınızı dört gözle bekliyorum. Ona göre yarınki kahvaltımı hazırlayacağım şimdiden.

yoğurt ve kuru meyveler. ama kuru üzüm falan sevmem mesela ben. kuru elma, ananas, kayısı iyidir. tropik olanları şekerle kurutuyolar, onlardan kaçınmak lazım tabii.

  • mellifica  (01.06.14 21:33:38)
ben içine muz ezip mama haline gelene kadar karıştırıyorum. çok güzel oluyor.

  • giderbey  (01.06.14 21:36:48)
e peki ıslanması gerekmiyor mu bu yulaf ezmesinin? bir de kaç kaşık koyuyorsunuz siz? Ne kadar süre tok tutuyor?

  • dessy  (01.06.14 21:39:31)
ben kuru üzüm atıyorum, bazen de küçük küçük kesip kayısı parçacıkları.

  • iste o kavunici balik  (01.06.14 21:42:30)
yoğurt la karıştır, çilek doğra üzerine afieytle ye

  • Sskywalkeremre  (01.06.14 21:45:25)
kuru meyve

  • blossom  (01.06.14 21:59:37)
light sütle karıştır, tat vermek istiyorsan biraz üzüm çiğ fındık v.s. atabilirsin.

  • nuisance  (01.06.14 22:03:59)
yoğurt ve bir ara eti'nin lifalif'ini kullandım fiyatı uygundu.

  • prinz-frost  (01.06.14 22:05:53)
yarım kase yoğurda 1-1.5 kaşık yulaf ezmesi koyuyorum ben. elma, muz, kivi, çilek, şeftali, avokado, mango, kuruyemiş, kuru meyve ne varsa ekliyorum kase dolana kadar. ıslanmasını beklemeden yiyorum:D baya tutuyor ya saat belirtemiycem ama.

  • mayaa  (01.06.14 22:11:56)
Ben şöyle yapıyorum, yulaf ezmesini bir tavaya koyuyorum istediğim miktarda. Sonra yulaf ıslanacak kadar süt döküp altını açıyorum. 1-2 dk pişince lapa halini alıyor zaten yulaf, sütü emiyor. Onu kaseye alıp biraz daha süt ekliyorum.(Siz bu kısımda yoğurt ekleyebilirsiniz.) Sonra üzerine muz doğrayıp tarçın döküyorum. Varsa badem ekliyorum ve diğer taze meyvelerden doğruyorum.

  • ay nov kung fu  (01.06.14 22:18:02)
Sut sevmiyorsan su ile pisirebilirsin. Az seker ve tarcin katarsan hos olur.

  • wpi  (01.06.14 22:28:09)
kimse yazmamış sanki ama yoğurtla o tür yulaftır müslidir yerken az bir şey (yarım tatlı kaşığı belki) bal ile tatlandırmak iyi olabiliyor. daha fantaziye kaçacak ama yarım tatlı kaşığı kadar da fıstık ezmesi böyle yoğurda karıştırınca da güzel oluyor, tabi sevmiyorsanız fıstık ezmesi o başka, bir de bunun kalorisi var kardeşim de diyebilirsiniz tabi :)

  • nimberjack  (01.06.14 22:44:29)
hazır konusu açılmışken, neden yulaf ezmesi bu kadar önemli? ve sağlıklı diye bilinir? çok araştırma yapmadım, baş ağrısından ölmek üzereyim. yarın google'ın gücüne inacağım fakat bilen varsa merakımız az biraz giderilse?

  • dessy  (01.06.14 22:50:52)
yoğurtla yapacaksan
- yatmadan önce yoğurt ve yulaf ezmesini bir kasede dilediğin miktarda karıştır
- buzolabına koy , sabaha kadar yulaflar yumuşuyor
- sabah da üzerine sadece bir çay kaşığı reçel gezdirerek tüketebilirsin

ikinci tarifimi akşamdan hazırlamaya gerek yok ( aşure gibi bir tadı oluyor :) )
- kasenin içine 3 çorba kaşığı yulaf ezmesi
- üzerine kaynar suyu ekle ve yulaflar suyu emene kadar karıştır (miktarı sana kalmış, sulu ya da lapa nasıl olsun istiyorsan )
- üzerine yarım çay kaşığı tarçın serpebilirsin, bir çay kaşığı bal gezdirebilirsin ya da kuru meyveler de ekleyebilirsin
  • freebird5406_2  (01.06.14 23:00:42 ~ 02.06.14 01:11:21)
yoğurttan bıkarsan organik soya sütü veya badem sütü ile deneyebilirsin. bir de meyvelerle püre yapabilirsin fena olmuyor.

  • april12th  (01.06.14 23:42:20)
ben yarım kiloluk lifalif'i 4 liraya aldım. birkaç gündür süt ve balla karıştırıp yiyorum. başlıktaki tüm tavsiyeleri deneyebilirsin, herkes güzel tavsiye vermiş.

  • yirmisantim  (02.06.14 00:35:04)
ben bazen portakal suyuyla karistiririm, oyle yerim. yogurtla karistirilinca en guzeli cilekle ya da biraz balla tatlandirmak.
cilek yogurt ve esmer kristal sekerle harika olur tabii.
meyve dilimi istememistiniz... o halde, recellerle tatlandirin, ya da balla iste. ama hazirliginizi sabah yapin bence, yoksa yulaf siser siser siser, mutfaga bile giremezsiniz.
cok az sutle islatip fistik ezmesiyle karistirinca da cok guzel olur.
bir de yulaf ezmenizin icine, bugaday ruseymi mi ne oyle bir sey var, onu karistirmakta fayda var, besin degerini artirirsiniz. ya da ari sutu mu ne diyorlar, ondan da alabilirsiniz arada.
benden bu kadar. afiyet olsun
  • dnznc  (02.06.14 00:50:03)
bu sabah ilk kez yedim yulaf ezmeli+yoğurtlu karışımı. içine bal ve muz koydum, hatta biraz da baharat ekledim. ancak tadını sevmedim :( zorla yedim yani :( alışır mıyım sizce?

  • dessy  (02.06.14 09:00:35)
ne eklediniz baharat olarak?

  • dnznc  (02.06.14 12:46:23)
kekik :)

  • dessy  (02.06.14 12:48:44)
tarcin deseniz bir derece de, kekik, bal ve muz karisimini zorla yemeniz gayet normal geldi bana.
kekigi cikarin icinden, yarin bir daha deneyin, en fazla badem tozu, hindistan cevizi vs ekleyin. hazir meyveli yogurtlardan da alip karistirabilirsiniz. ama kekik nein

  • dnznc  (02.06.14 13:06:10)