5.1 ses sisteminden ses gelmiyor artık

şimdi bende bir adet 5.1 ses sistemi mevcut.daha dün akşama kadar çalışıyordu fakat ne olduysa artık ses düzgün çıkmıyor.

detaylar şöyle;
5.1 pc ye bağlı. bütün hoparlörler pc nin yanında (bas ve arka iki hop. yerde ön ve diğer ön de ve ortada kalan (artık ona ne deniyorsa)monitörün yanında. önde ve ortada kalan hoparlörün üzerinde ses ayarlamak için bir tekerlek var.arıza yaptıktan sonra bu top işe yaramıyor fakat hoparlörlerin hepsinden böyle sessiz bi ortam olursa ancak çok az ses çıkıyor.
pc den ses ayarlarını falan kurcaladım ama olmadı yada ben yapamadım.
bilen varmidur ?

aslında çok olasılıık var.

bilgisayara nasıl bağlı? 6 kablo mu 3 kablo mu 1 optik mi yoksa 1 coaxiel mi?

ilk ve öncelikle;

windows'da ses düğmesi altta görünüyor mu? görünmüyorsa driver tarafında sorun var. (düğme altta görülsün diye default ayar yapıldığını varsayıyorum)

bunu geçtiysek, denetim masasından ses ayarlarına gelip, önce her şey doğru mu görünüyo bunu kontrol et. doğruysa hoparlör tipini de4ğiştir (stero yap sonraa tekrar 5.1 yap)

burayı geçtiysek arada baka bir mixer programı, ikincvi üçüncü parti ses programı var mı bunun ayaları.

bunu geçince kablo kontrolüne geliyor sıra.

Ardından çözülmedi ise seti başka bir kaynağa bağla, ses alıp alamadığına bak. (mp3 player bile olabilir)

bunların sonucuna göre çözülmedi ise yaz, diğer olasılıklara bakalım.

ses ayarlama düğmesi arızası da buna neden oluyor olabilir bu arada (düğme birşekilde minimumda kalmıştır) analog düğme anladığım kadarıyla, onu aradan çıkarmak bu durumda çözer sorunu eğer öyle ise, olmadı açılabilir vs. neyse feedback önce.
  • rygard  (11.06.09 20:50:34)
hacı benim 2.1 de öyleydi iki saat uğraştım çözemedim meğerse sorun pc çıkışındaymış. pc'ye takılan çubuk var ya adı neyse işte. orada bir temassızlık varmış. bi oynadım düzeldi. bu ihtimal de var yani :)

  • cro magnon  (11.06.09 20:59:12 ~ 20:59:33)
@cro magnon pc ye takılan çubuk ne onu anlamadım ben ?

  • Carlito Brigante  (11.06.09 21:04:55)
hoparlörlerin pc'nin ses kartı çıkışına takılan jakı var ya. jak bildiğin jak.

  • cro magnon  (11.06.09 21:08:21)
*setten pc'ye giden kabloları çıkarıp, sistemin sesini biraz açtıktan sonra kabloların ucuna dokunduğunuzda, "dızzt dızzt" sesleri çıkıyor mu? çıkıyorsa ikna edici düzeyde olması gerekir.

*eğer çıkıyorsa, ses kartınızla ilgili bir sorun olabilir. önce driver güncellemesi yapılabilir. dahili bir kart kullanılıyorsa, bios'da ses çıkışının açık olduğu kontrol edilebilir.
*pci slotuna takılıysa, pci slotunu değiştirip deneyebilirsiniz, imkan varsa..

*pc'ye bağlanabilecek farklı bir ses seti ya da hoparlör var mı? bunu deneyebilirsiniz.

* hoparlörler bağlıyken cep telefonunuzu yanında tutup arama yapın, girişim sesi ne düzeyde? normal düzeydeyse, hoparlörler sağlamdır.
pc'den kaynaklanan bir sorun olabilir..

ek: benim başıma şöyle bi şey gelmişti, yağmurlu bir akşam 100m ötedeki binanın paratonerine yıldırım düşmüştü ve elektrik kesilmişti. onboard ses kartım da bu yüklenmeden dolayı yanmıştı. kısa devre ya da tamamen donanımsal bir sorun olması söz konusu da olabilir.
  • paradoxical  (11.06.09 21:14:21 ~ 21:15:07)
@rygard ;

"bilgisayara nasıl bağlı? 6 kablo mu 3 kablo mu 1 optik mi yoksa 1 coaxiel mi?"

ses kartı çıkışım onboard 3 soket var.5.1 in kablosu ise 3lü jack ve 5.1 olarak bağlı değil yani.tek jakını bağlayıp bütün kolonlardan ses alıyorum.

"windows'da ses düğmesi altta görünüyor mu? görünmüyorsa driver tarafında sorun var. (düğme altta görülsün diye default ayar yapıldığını varsayıyorum)"

evet görünüyor hoparlör resmi ve realtek işareti de var.oraları da kurcaladım ama bişey olmadı yine.

"burayı geçtiysek arada baka bir mixer programı, ikincvi üçüncü parti ses programı var mı bunun ayaları"

düzgün bi şekilde çalışıyordu bozulduktan sonra veya önce hiç bi şey yüklemedim.

"bunu geçince kablo kontrolüne geliyor sıra."

3lü jak ama ben sadece birini takıyorum demiştim.kullanmadığım diğerlerini denedim onlardanda bi ses alamadım.

"ses ayarlama düğmesi arızası da buna neden oluyor olabilir bu arada (düğme birşekilde minimumda kalmıştır) analog düğme anladığım kadarıyla, onu aradan çıkarmak bu durumda çözer sorunu eğer öyle ise, olmadı açılabilir vs. neyse feedback önce."

tekerlek bi iş görmüyor şimdi ama hoparlörlerden çok az da olsa ses geliyor.ama ben tekerleği sonuna kadar çevirsemde bişey olmuyor.

"Ardından çözülmedi ise seti başka bir kaynağa bağla, ses alıp alamadığına bak. (mp3 player bile olabilir)"

işte bi tek bunu denemedim, deneyemedim.deneyecek bişey yokki başka :)

şimdi driverini güncelliyorum niyeyse bakalım bişey olacak mı.
  • Carlito Brigante  (11.06.09 21:16:39)
şuan ses kartına kulaklık bağladım ve normal çalışıyor bi sorun yok gibi.

şöyle de bi sorunum daha var. driver güncellemesi yapamıyorum.hata veriyor.resimde ki gibi bi hata.

ilk soruya ekledim
  • Carlito Brigante  (11.06.09 21:33:46)
resim biraz ufakmış ama sanırım "realtek hd audio driver kurulumu yapılamadı!" gibi bir uyarı vermiş.
güvenli modda yüklemeyi denemek sonuç verir mi? ya da kurulumun dizinini başka bir dizine ya da diskin farklı bir partisyonuna?

  • paradoxical  (11.06.09 21:38:59 ~ 21:39:27)
@paradoxica evet biraz ufak olmuş resim ama doğru okumuşsun.
gücenli kipte de aynı hatayı veriyor.ama diğer seçeneği denemedim.

  • Carlito Brigante  (11.06.09 21:59:22)
ek: yükleme cd'sinde sorun olma ihtimaline karşı driver'ı bi de internetten indirip denemek de ayrı bir umut kapısı olabilir
(kişisel not: müzik dinleyememenin nası bi acı verdiğini biliyorum, aklıma her geleni yazıyorum kusura bakmayın eheh)

  • paradoxical  (11.06.09 22:15:16)