goethe'nin bu sözü nerede geçer?

insan hergün bir parça müzik dinlemeli, iyi bir şiir okumalı, güzel bir tablo görmeli ve mümkünse bir kaç mantıklı cümle söylemelidir.
goethe

ingilizce ya da almanca'da ünlü bir sözdür belki, zatem çevrilmişi varsa onu bulalım. yoksa çeviriverelim.

"A man should hear a little music, read a little poetry, and see a fine picture every day of his life, in order that worldly cares may not obliterate the sense of the beautiful which God has implanted in the human soul.”

Sanırım bu aradığınız.. Google Books taramasında baya kullanıldığını görebilirsiniz. Ama nerede demiş, belli değil.
  • hayal bilgisi  (09.05.14 16:59:03)
Man sollte, sagte er, alle Tage wenigstens ein kleines Lied hören, ein gutes Gedicht lesen, ein treffliches Gemälde sehen und, wenn es möglich zu machen wäre, einige vernünftige Worte sprechen.

Quelle: Wilhelm Meisters Lehrjahre V, 1

Burada geçiyormuş: en.wikipedia.org
  • letheavendangered  (09.05.14 17:07:14)
orijinali şu şekilde olmalı:

„Man sollte alle Tage wenigstens ein kleines Lied hören, ein gutes Gedicht lesen, ein treffliches Gemälde sehen und, wenn es möglich zu machen wäre, ein vernünftiges Wort sprechen.“

gutezitate.com

bu söz, Goethe'nin "Wilhelm Meister’in Çıraklık Yılları" adlı eserinden (orj. Wilhelm Meisters Lehrjahre) alınmıştır.
  • candanag  (09.05.14 17:08:13)