Fon Yönetiminde Portföy Dağılımına Ne Kadar Sadık Kalınıyor?

Merhaba arkadaşlar. Başlıkta da özetlemeye çalıştığım gibi sorum şöyle: örneğin başbakanın 19 Aralık'ta tapeleri internete düştüğünde de, gezi olayları başladığında da bankalardaki yatırım fonlarından sorumlu arkadaşlar biliyorlardı ki hisse senetleri ve dolayısıyla hisse senedine bağlı fonlar düşecekler. Örneğin İş Bankası A Tipi Hisse Fon için, 92% hisse senedi, %8 ters repo diyor. Şimdi bu abiler hisse senetlerinin hepsinin düşeceğini bile bile paranın 92%'ini hisse senetlerine yatırmak zorundalar mıydı yoksa parayı nakite çevirdiler mi? Ya da ters repo yaptılar mı ne bileyim?

Özet: yatırım fonlarımız doğru düzgün mü yönetiliyor?

Evet doğru düzgün, profesyonelce yönetiliyor.

  • [silinmiş]  (04.05.14 10:11:08)
oradaki %92 oranı aylık ortalama bazındadır. Yatırım stratejisine göre bu oran her gün değişebiliyor. Ayrıca yatırım fonlarının izahnamelerine bakarsanız, bildiğimiz hisse senedi dışında vadeli işlem sözleşmeleri, opsiyon sözleşmeleri de hisse senedi olarak kabul edildiği belirtilir. Hatta BIST'teki hisse senetlerinin yanısıra yabancı ülke borsalarındaki hisse senetleri de alınabiliyorsa ellerindeki enstrüman çeşitliliğini varın siz düşünün.

  • hurin  (04.05.14 11:57:41)