Nükleer Santral

Nükleere karşıyız, risklerini biliyoruz ama tıkır tıkır işleyen bir santralin çevreye ve özellikle denize zararları nedir? 3-5 maddeye indirebilsek mesela, soranlara söylesek güzel olur.

çevreye zarar için en büyük argüman çevre ülkelerde var oluyor. o sebep ekonomik yaklaşmak en mantıklı. misal alım garantisi. ruslara 30 yıllığına 15 dolar sentten alım garantisi verilmiş durumda. şimdi bu mantıkla baktığında hangi ucuz enerjiden bahsedilebilir ki?

karşılaştırma için şöyle bilgiler vereyim size:

güneş ve biogazda 13,3 dolar sent, rüzgarda 6,5 dolar sentten on yıllık alım garantisi veriyor devlet.
  • hosein  (25.04.14 17:35:17)
sallıyorum uzmanı değilim ama radyasyon yayma oranı fazla oluyor.
ne kadar kurşun plakalarla kaplasalarda yayılıyor.

  • basond  (25.04.14 17:43:47)
pek anlamadım, yani bizim ürettiğimiz enerjiyi rusya 30 yıllığına 15 sentten mi alacak?

  • sotw  (25.04.14 18:00:12)
soğutmak için (genelde) deniz suyunu alıp ısıtıp denize geri veriyor bu da ordaki canlı yaşamı tehdit ediyor.
Tabi nükleeri savunanlar, bir kaç derece yüksek, fazla sıcak değil, denizin ortasına bırakıyoruz çok etki etmiyor diyorlar.

  • edip  (25.04.14 18:01:13)
@sotw hayır, nükleer enerjinin ürettiği elektriği devlet olarak biz 15 dolar sentten alacağız. artık devlet bize kaçtan satar onu bilemem.

  • hosein  (25.04.14 18:06:36)
@edip o sıcak su sorunu termik santral için de geçerli fazlasıyla..

  • senialanaglasinalsinsikinicaliyabaglasin  (25.04.14 18:16:33)
açılın ben nükleer mühendisim :p

soğutma suyunu ırmak ya da denizden alır nükleer santraller. tabii oranın sıcaklığını artırıyorlar ve suda çözünen oksijen miktarı azalıyor. canlı yaşamına etkisi oluyor.

nükleer santrallerin kendilerinin co2 emisyonu yok ama uranyum madenciliği ve yakıt hazırlamanan kayda değer emisyon değerleri var, sera etkisini artıyor

kullanılmış yakıtlar atsan atılmaz satsan satılmaz (gerçi nükleer silah yapmak için satın alınıyor) ama sonuç itibariyle milyon yıl radyoaktif kalacak atıklar büyük sorun teşkil ediyor

nükleer silahlandırmayı artırıyor

ve her şeyden önemlisi, kaza riski her daim var. diyorlar ki uçak düşmesinden daha az olası bir durum nükler kaza. ama şöyle düşünmek lazım; bir uçak düştüğünde içindekiler ölür, yakınları üzülür. nükleer kaza sonrasında ise tüm coğrafyaların insanları ve onların torunlar ve onların torunları etkileniyor.
  • marido  (25.04.14 19:09:59)