oyunlar şöyle olsaydı mükemmel olmaz mıydı?

az önce oyun videosu izlerken düşündüm. az çok programlama bilgisi olan bilir. size verilmiş senaryoya ve temel ihtimallere göre oynuyorsunuz. peki ya karşımıza çıkan her nesne, kişiye farklı tepkiler vererek oyun akışını tamamen değiştirsek? öyle olsaydı muhteşem olmaz mıydı? örn;

battlefield 4'de birşeyleri kurtarmaktan ve görev yapmaktan vazgeçip, şehir dışına çıkıp 1 hafta köy kasabasında çiftçilik yapıp kafayı dinlemek. orada bir adamla tanışıp, uğruna savaştığımız kişilere suikast düzenlemek? vb..kimsenin bilmediği yüzlerce ihtimaller silsilesi...

böyle oyunlar zaten var. side mission denen şeyleri de tamamlayabiliyorsun esas missiona ara verip. genelde open world oyunlarda oluyor. her levelda bir kısıtlı haritada oynadığın oyunlarında falan yapamazsın bunu. farcry 3'te de vardı diye hatırlıyorum hatta. yanlışım varsa biri düzeltsin.

  • loveinaflipbook  (23.04.14 12:58:53)
elbette yapılabilir. mantık çerçevesinde düşünecek olursak bahsi geçen oyunların şuanki durumda bile kurulum dosyaları 15-20gb ve fiyatları min. 100 TL'den başlıyor. Böyle geniş çaplı bir dünyada, aynı işlemlerin bile farklı sonuçlar doğurabildiği sonsuz bir kod örgüsü için çok fazla alan, sistem gereksinimi, daha uzun senaryo, dolayısıyla daha çok maliyet demek. Sonsuz bir senaryo kodlaması mümkün değildir. Ya sonuca ulaşmadan aynı şeyleri tekrarlayacaksınız ya da birileri devasa bir senaryo kodlayacak.

  • alaimisema  (23.04.14 13:12:11)
Daha mmo oyunlarinda olabilecek bi sey bu ki yavasca oralara dogru gidiyoruz dayz ile olsun baska oyunlarla olsun. Ama cocukluk hayalim hep boyle tam bir insan hayati oynatabilcegimiz oyun olmasi

  • ozymandias10  (23.04.14 13:12:25)
bu arada InFamous serisini oynayabilirsin. oyunda iyi ya da kötü tercihlerine göre alacağın güçler ve oyunun sonu değişiyordu.

bir de eski bir star wars oyunu oynamıştım, hangisi olduğunu hatırlamıyorum, orda da dark side veya force'u seçtiğin durumlara göre farklı olaylar oluyordu...
  • loveinaflipbook  (23.04.14 13:19:11)
fahrenheit/indigo prophecy dediğin tarzda.

  • sutlu nescafe  (23.04.14 13:28:18)
witcher 2'de öyle bir oyundu sanırım. 16 tane mi ne sonu varmış oyunun. witcher 3 36 sonu olacakmış mesela

www.gameranx.com
  • klakie  (23.04.14 13:29:44 ~ 13:33:05)
Watch_Dogs tam da düşündüğün, istediğin oyun olabilir.
DR'de ön siparişte. 70 tl bu arada.

  • pangea  (23.04.14 14:34:08 ~ 14:34:20)
tam bu bahsettiğinle ilgili sözlükte bir başlık mevcut:

(bkz: bilgisayar oyunlarında oyun amacının dışına çıkmak)
  • rare  (23.04.14 15:55:24)