hdd'de önbellek ne işe yarar?

şöyle bir baktım da, kimi diyor okuma/yazma hızına bir etkisi yoktur, kimi diyor direkt etkiler. laptop için bir tane alacağım da, mevcut kullandığım 16 mb, 8 alsam performansta büyük bir kayba uğrar mıyım? tabi şimdiki 5400 rpm, almayı düşündüğüm 7200; bunu da göz önünde bulundurmak lazım sanırım karşılaştırma yaparken.
ha bir de şu takıldı kafama, 16 mb önbellekli olup 1 tb kapasiteye sahip çok model yok sanki piyasada. yanlış bir izlenim mi edindim, değilse sebebi nedir acaba merak ettim.

16mb cache ve 5400 rpm
8mb cache ve 7200rpm

7200rpm olan daha hızlı olur, dönüş hızı daha çok etkiler gibi geliyor ama tamamen bir tarafımdan uyduruyor olabilirim.
  • rodriguez2  (19.04.14 01:36:09)
usb 3.0 kullanacaksan 7200 rpm al kullanmayacaksan da 7200 rpm al

  • eys of speyds  (19.04.14 04:05:12)
önbellek şu işe yarıyor;

disk 500 gb olsun. bunun 100 gb si dolu olsun. disk üzerinde son kullanılan veriler ya da yazılmadan önceki verilerin bir kısmı önce önvellekte birikip öyle yazılıuyor. son kullanılanların bi kısmının önbellekte kalmasıyla daha hızlı program açılması gibi sonuçlar oluyor. ne kadar büyük olursa o kadar iyi yani.

yazım hızına asıl etki eden şey; okuma/yazma başlıkları ve diskin kalitesi.

yeni nesil 5400 rpm bi disk eski 7200 lerden çok daha yüksek yazım hızlarına sahip olabilir. şayet hız meraklısıysan git ssd al uçuşa geç :) laptop için hangisini alırsan al ciddi bi fark hissetmezsin.
  • washe  (19.04.14 19:03:35)