Kara delik yakınlarında zaman yavaşlaması (stargate sg1 bolumu spoiler)

efendim simdi bir bolumde kahramanlarımız kara delik yakınlarındaki bi gezegene gidiyorlardı. kara delik gezegenin bulundugu sisteme yaklastikca; zaman dedigimiz zimbirti dunyadakine gore oldukca yavas akıyordu. 1-2 saniyelik goruntuleri ve sesleri dunyadaki merkezde 6-7 dakikada ancak okunabiliyordu. goruntuleri hizlandirinca izleyebiliyorlardi.

bu olay teorik de olsa mumkun mudur? teorigi birak yasanmis midir? uzaydaki x gun bizdeki bilmem kac y'ye denk geliyordu diye bi seyler hatirliyorum okuldan felan... firsatimiz olsa ve bunu denesek, bolumdekine yakin bi sonuc mu aliriz? bolum gercekci mi? buna kara deligin etkisi ne olur? kara delik olmasa da zaman hep degisken midir yerine gore. soyle bilal'e anlatir gibi 2-3 cumleyle aciklayan birileri olsa da ufkumu genisletsem. tesekkurler.

orjinal kozmosun ilk bölümünde var. teorik olarak tabiki, daha kendi güneş sistemimizden çıkamadık ki karadeliğe ulaşıp tatbiğini yapalım.

  • paulie walnuts  (18.04.14 15:48:14)
  • nereye bu gidis  (18.04.14 16:01:19)
kara deliğin kütlesi ve sahip olduğu kütle çekim enerjisi bunda etkilidir.
biraz karmaşık bir konu ama en basit haliyle şöyle diyebiliriz; boyutları büyük kara deliklerin çekim kuvvetleri küçük kara deliklere göre daha azdır. büyük kütleli kara deliklerin yakınlarında kütle çekim enerjisi düşük olduğundan zamanın yavaşlaması, maddenin veya ışığın bükülmesi vs. durumlar daha bir ihtimal dahilinde oluyor.
fakat tabi bunlar hep teori.
  • paradoxical  (18.04.14 16:11:09)
en azindan benzeri yasandi. karadelik degil ama uzaydaki astronotlar bize gore daha gec yaslaniyor. karadelik etrafinda da zaman yavaslar. hatta kara delige girersen zaman durur. biz senin goruntunu sabit olarak goruruz. tabi bu bize gore. oradaki fizik kurallari farkli isliyor olabilir. yani sen aslinda durmuyo olursun ve hayatina devam edersin. tabiki ongorulere gore karadeligin icinden sag cikamayiz. en azindan bizim bildigimiz anlamda olamayiz.

  • ergenpezeveng  (18.04.14 16:48:13)
  • dunyanin dans eden sarki soleyen pisligi  (18.04.14 19:43:44)