Şu masaüstü bilgisayarın özellikleri nasıl daha uygun hale gelir?

Selamlar,

Şu an ki fiyatı 8500'e yakın. Uyumsuz parça seçilmiş olabilir.

Oyun oynanmayacak, yüksek sayıda verilerin analizi için kullanılacak. tüm verileri katmadan kullandığım basit excel makroları bile, bir kaç yıllık i7 laptop'umda bir kaç saatte sonuç verebiliyor. Daha Matlab ve SPSS'i var.

Ne diyorsunuz bunun için? Gereksiz mi bu kadar pahalı parça kullanmak?

Teşekkürler

Çok deneysel bir şey yapmıyorsanız...
Anakart ASUS Z87-PLUS INTEL Z87, DDR3, LGA1150, ATX 522,80TL
İşlemci INTEL Core i7-4770K FANLI SR147 3.50GHz, 8MB L3, 924,68TL
Bellek GSKILL F3-12800CL10D-16GBXL G.SKILL RipjawsX DDR3-1600Mhz 16GB 447,99TL
Sabitdisk SEAGATE ST2000DM001 Barracuda 2TB 7200rpm SATA6.0Gb/s 238,34TL
DVD yazıcı ASUS DRW-24F1ST 24X Siyah, Kutusuz 48,70TL
SSD CORSAIR CSSD-F120GBGT-BK Force Series GT 2.5 120GB SSD SATA 6.0Gb/s 328,81TL
Ekran kartı GIGABYTE GTX560Ti, PCI-E16 2.0, 1024MB/256bit GDDR5, 423,62TL (İhtiyaç yok aslında oyun yoksa)
Kasa COOLER MASTER HAF X 942 RC-942-KKN1 BLACK EDITION USB3.0 494,09TL
Güç kaynağı THERMALTAKE W0105RE Toughpower 700W 80+ 270,53TL

TOPLAM TUTAR 3699,56TL

1600-1700 lira da ekran klavye mouse ses sistemi(niye gerekli oyun yoksa) koyarsanız işte 5000 civarında bu iş biter. İşinizi görür 8bin le bunun arasında inanın çok oynamaz fark. Ekran kartı değiştirilebilir düşük kart koydum aslında gerek dahi yok işlemci ile birlikte anakartınız onboard ekran kartı. Ben inventus.com.tr den topladım bu arada sistemi.

Ama yok listedekine gidecekseniz de bir uyarı 2133 Mhz ram yazmışsınız o anakart hız aşırtılmadan o mhz deki rami çalıştıramaz.
  • wallcan  (11.04.14 15:23:11 ~ 15:23:37)
monitör, ses sistemi ve ekran kartı ihtiyaçlarınıza göre wallcan'nın da dediği gibi gereksiz. Benim önerim daha güçlü bir anakart ve işlemci almanız. i7 6 çekirdek işlemci tercih edebilirsiniz. anakartı asus almayın ayrıca. uzun süreler asus kullanan biri olarak msi öneriyorum.

  • oraletarya  (11.04.14 15:41:44)
çok teşekkürler, ram'den ben de emin değildim. üstteki parçaları seçtikçe aşağıdaki parçalar yenileniyor gibiydi, sanki sadece uyumluları gösteriyor gibi geldi bana. ana kartı seçtikten sonra ram listesinde bunu görünce uyuyordur herhalde diye düşündüm. mHz'leri pek anlamıyorum, kaldı ki overlock yapayım :)

bu arada verdiğim listeden nasıl anlaşılıyor hangi ram'in kullanılacağı?

ben de 5000'i aşmamak istiyorum aslında. ama yeni alacağım sistemin de var olan laptop'ıma göre kayda değer bir iyileşme göstermemesinden endişeleniyorum biraz.

ekran kartını da bilgisayarı bir kaç ekranla birlikte kullanayım istediğim için alacağım. tabii seçtiğim bu kart çoklu çıkış veriyor mu onu araştırmam gerekecek.
  • puc  (11.04.14 15:50:16)
@oreletarya: mesela asus'un nesi hoşunuza gitmiyor, ya da msi'nin nesi daha iyi?

msi markasının laptop'ını görmüştüm çok zaman önce, bilinç altında dandik marka olarak yerleşmiş :)

eminim öyle değildir tabii
  • puc  (11.04.14 15:53:42)
asus anakartta stabil değil. çevremde gördüklerim ve kendi yaşadıklarıma dayanarak söylüyorum bunu. Msi da ise tam tersi stabil. İnsanların (Ben de sizin gibi ön yargılı idim) dandik marka algısını kırmak için çok çaba sarfediyorlar ve başarıyorlar da. asus rampage III black edition kullanıyorum. 2. ayda triple ram slotum arızalandı. tamire gönderemediğim için ram setlerimi satmak zorunda kaldım. ayrıca asus ürünü sitesinden kaldırdı. updateleri kesti vs. asus'ta bunlar olurken msi'da mouse ile bios kullanıyordum. Hem de bios için fazla güzel bir arayüzle.

  • oraletarya  (11.04.14 16:16:17)
@oraletarya

asus sabertooth z77 kullanıyorum. ram işlemci overclocklu. gram sorunum yok. psu da ucu ucuna yetecek kıvamda. kullandığım hiçbir asus beni yarı yolda bırakmadı.
  • washe  (11.04.14 17:17:03)
@washe

süper. keşke ben de senin kadar şanslı olabilseydim o halde.
bir ekran kartım, iki anakartım, iki laptopum gitti benimde.
hepsi asus.
  • oraletarya  (11.04.14 17:32:50)
o işlemci lüks onu söyleyim. wallcanın topladığı sistem güzel onu overclock ve sıvı soğutmayla 4,7 ghz yaptın mı tadından yenmez. asus her zaman bir numaradır, msi kalitesiz değildir o da iyidir ama asus her zaman bir numaradır. iki markadan da çok fazla donanım kullandım marka fanatiği değilim gördüğümü söylüyorum

  • zombie0  (11.04.14 17:50:09)
Güçlü bir işlemci ve bolca ram'e ihtiyacınız var.
wallcan'ın verdiği öneriler güzel.
ama 16 gb yerine 32 gb ram kullanmayı bile düşünebilirsiniz.

matlab'ın sağı solu belli olmuyor.
  • soulforge d  (11.04.14 17:58:29)