Yoğurt zehirlenmeyi nasıl önler ?

Veya neden zehirlenme ihtimali olan yerlerde bol bol yoğurt yenir ? Ne yapar bu yoğurt teknik olarak ?

sindirimi yavaşlatıyor, hastaneye gitmek için zaman kazandırıyor böylece

  • GibsonRulesv2  (11.04.14 13:53:41)
@want2die tüpraş'da bile her öğlen yoğurt verirler yemekte

  • jamalbsf  (11.04.14 14:04:56)
apartmanlarda kalorifer kazanları kömürlüyken apartman görevlisine maaşından ayrı yoğurt parası verilirdi.

vardır mantıklı bir açıklaması.
  • kibritsuyu  (11.04.14 14:13:47)
Yoğurt zehirlenmeyi önlemez maalesef.

  • forzabjk  (11.04.14 15:06:41)
sen istersen yeme yoğurt. biz zehirlenmeyi önlediğine inanıyoruz ve yiyoruz.

  • kelepir  (11.04.14 15:08:44)
güneş de balçıkla sıvanır aslında. ben inanıyorum ve inanırsak olur bence.

  • washe  (11.04.14 15:10:02)
yahu binbir gece masallarındaki gibi zehirlendin, panzehiri iç, hop ayağa kalk gibi bir durum yok. aboo adam zehirlendi, ölüyodu, yoğurt yedirdik geçti diye bir şey olmaz. o şekilde önlemez elbet.

ne bileyim bir şeylerle tepkimeye girip zararlı etkisini azaltıyordur mesela. bilen biri gelsin gerçeğini, bilimselini de açıklasın. üşenmezsem kendim de araştırıp yazarım buraya.

mesela şimdi aklıma geldi. demir eksikliği, kansızlık tedavisinde demir hapı verir doktor. demir hapını sabah aç karnına içersin, üzerine de en az 1 saat süt ve süt ürünü tüketmezsin. çünkü sütteki kalsiyum demiri bağlar, kana karışmasını engeller. içtiğin demirin bir faydası olmaz.

aynı bunun gibi sütteki yoğurttaki kalsiyum bir şeyleri bağlayıp kana geçirtmiyorsa o yüzden yeniyordur.
  • kibritsuyu  (11.04.14 15:13:36 ~ 15:17:15)
bizim fabrikada da hep yoğurt oluyor yemeklerde, ayrıca aralarda kaplamacılara ayran dağıtıyorlar.

  • yue  (11.04.14 15:22:51)
panzehir gibi değil ama ciğerleri temizliyor. anlık değil süreç içerisinde. bir akciğer hastalığıyla ilgili tedavideki arkadaşımızdan öğrenmiştik bunu, doktoru söylemiş. bu hazır yoğurtlar çok az etkili. utanmasam etkili değil diyicem hatta, 1-2 gıdım etkisi çıkar da yalancı çıkarım diye çekiniyorum.

eğer öyle bi düşüncen varsa süzme ya da ev yapımı tercih etmeye çalış. aoç'un seti var sütle mayayla birlikte satılıyor. onu tavsiye ederim.
  • aşksız prens  (11.04.14 16:04:32 ~ 16:06:45)
kimyager olarak yanıt vereyim. yoğurdun sadece ağır metal zehirlenmelerine bir nebze faydalı olduğunu söyleyebilirim. Bu da yukarıda bir başka arkadaşın biraz hatalı bir şekilde açıkladığı gibi demir emilimini azaltmasına benzer mekanizma ile metal iyonlarına koordine olabilen amino asitler ve protein içermesidir yoğurdun faydası. Diğer tür zehirlerde faydası olduğunu sanmıyorum. Tüpraş'ın her öğlen veriyor olması bilimsel bir dayanağı olduğunu göstermez.

Kısaca hafif hurafemsi, hafif dayanağı olan ama o da sadece metal zehirlenmeleri için geçerli olan bir faydası var. hastanelik olacak kadar olan zehirlenmelerde faydası olacak bir şey değildir ayrıca.
  • sankaranarayanan  (11.04.14 18:03:18)