Avrupa'ya El Yapımı Ürün Satışı

Selamlar, eşim hobi olarak el yapımı sevimli eşyalar yapıyor. Ucuz malzeme, üstün işçilik ehehe. Belçikalı bir arkadaşımız var, o kız da bu tip ürünler satan biri. Konuştuk, "siz gönderin, ben satayım" dedi. İyi hoş, gönderelim de, bunu ne şekilde yollarsak CE işareti falan aranmaz ve biz vergi falan ödemeden para kazanırız?

Ufak-orta boy bir koli yapıp göndersek, sonra Belçikalı arkadaş da bizim bireysel hesabımıza para aktarsa oluyor mu? Hatırladığım kadarıyla 9.999TL ve altında kalan aktarımlarda mali inceleme söz konusu olmuyor. Aydınlatırsanız sevinirim.

etsy.com dan satın, başınız ağrımaz.

  • elbar  (07.04.14 22:16:07)
Finansal incelemeye konu olacak kadar para trafiği oluşmaz, oluşursa (İnşallah oluşturursunuz tabi) gider daha duruma uygun yollara girersiniz.

  • salihdt  (07.04.14 22:40:52)
@salihdt: inşallah :) peki kargo konusunda bir sorun çıkar mı ne dersin? çünkü içinde söz gelimi 200 adet ürün olan bir koli yapıp göndereceğiz belçika'ya. yani kargo içeriğine bakılır mı? ticari ürün diye düşünüp farklı prosedürlere sokarlar mı hatta cezai işlem falan olur mu? benim esas merakım bu.

  • karaage  (07.04.14 23:03:52)
Kutunun boyutları önemli tabi, 200 tane eğer gümrüğe girerse ticari olarak değerlendirilip alıcının vergi ödemesi istenebilir.

  • salihdt  (07.04.14 23:14:49)
@salihdt: bu durumda kutu boyutları ne olmalı bir bilgin var mı?

  • karaage  (07.04.14 23:24:45)
Ne yazık ki yok, onu karşı taraftan sordurmanız lazım.

  • salihdt  (08.04.14 07:51:34)