Mağaza müdürü ne demek?

Ya kusura bakmayın bana çok fason bir titr gibi geliyor da. Bunlar plazada mı çalışıyorlar yoksa mağazanın bir şubesinde mi? Bir de iyi para kazanıyorlar galiba, şu an incelediğim kişinin gezmediği ülke kalmamış. Bunlar satınalmacılardan önemli mi yahu?

Asıl merakım da dediğim gibi plaza da mı çalışıyorlar yoksa mağazada mı? Yani diyelim ki Doğuş Perakende Grubu'nun anlaşmalı olduğu markalardan biri olan Emporio Armani'nin mağaza müdürü Maslak'taki plazada mı çalışıyor? Örneği tamamen salladım.

Kişisel merak tamamen bilenler aydınlatsın lütfen.

unvanlarini tamamen hak ederler fason felan degildir. magazalarda calisir, plazalarda toplantilara katilirlar. ayrica bu adamlarin tecrube ve bilgi birikimine gore aldiklari ortalama "4-5bin + prim + yurt disi gezileri" azdir bile.

İyi bir Mağaza Muduru;
•Personel Yönetimi
•Müşteri Yönetimi
•Satış Yönetimi
•Ürün Yönetimi
•Şirket aktiflerinin Yönetimini iyi yapabilmelidir.

Personel Yönetimi;
•İşe uygun personeller seçmeli,
•Sürekli onları eğitmeli,
•Takım ruhu yaratmalı,
•Motivasyonlarını sağlamalı,
•İşleri adil dağıtabilmeli,
•Yaptığı işleri denetlemeli,
•Personelini satışa odaklamalıdır.

Müşteri Yönetimi;
•Müşterisini tanımalı,
•Müşterisinin beklentilerini bilmeli,
•Müşteri memnuniyetini artıracak projeler geliştirebilmeli,
•Müşterilerine yakın olmalı

Satış Yönetimi;
•Ürünlerini iyi tanımalı,
•Hedef koyabilmeli,
•Satış tekniklerine uygun teşhir alanları yaratmalı,
•Yok satmamalı,
•Zarar, Fire ve imhaya dikkat etmeli,
•Mağaza Gelir - Giderlerini takip edebilmeli,

Mağaza Mudurlerinin diğer özellikleri;
-İyi bir dinleyici olmalı,
-Zamanını iyi yönetebilmeli,
-Empati yeteneği gelişmiş olmalı,
-Yaratıcı ve yenilikçi olmalı,
-Temsil yeteneği olmalı,
-Sorumluluk alabilmeli,
-Nerede ve nasıl insiyatif kullanacağını bilmeli.
-Sürekli ekibinin başında sahada olmalı
-Şirket kural ve yönetmeliklerini iyi bilmelidir.

Mağaza Mudurunde olması gereken ekstra özellikleri;
-Yeri geldiğinde mağazasının teknik sorunlarına müdahale edebilecek teknik bilgilere sahip olması gerekir. ( Bilgi işlem, Kasalar vb..)
-Resmi kurumlar ile iletişim bilgilerine sahip olmalı

not: yazilanlar, internet sitelerinden alintidir.
  • angster  (29.03.14 04:45:39 ~ 04:48:59)
Çok da fason değil. Mağazadaki her sorun buna patlıyor. Mağazadaki ürünlerin ne zaman geleceği, hangi ürünün satıp satmadığı bilgisi, o mağazaya ne zaamn sipariş verileceği, vb bu adamın kontrolünde. Hatta gün bittiğinde fatura kontrollerini de bu kişi yapar. Örneğin, kasiyerin biri akşam kasayı eksik mi saydı, para kasiyerle bu kişiden çıkıyor. Personel yönetimi zaten başlı başına kafayı yedirtir. Çalışanlar ne kadar eğitimden geçse de hiçbir şey umurlarında olmaz. Birine "Şu ortadakini kaldır" dersin, çalışanlar "Niye, para mı vercen" der. Evin annesi gibi düşün mağaza müdürünü, milletin arkasından ortalığı toplamaya çalışan kişi olur ve gece en geç o çıkar.

  • aychovsky  (29.03.14 05:30:49)
magaza muduru lokasyon olarak magazada calisir sirket merkezinde degil.

sorumlulugu cok fazladir.

genelm muduruluk birimlerinin en cok dovdugu tipler magaza mudurleridir.

zor bir gorevdir. kimseye begendirmezsin kendini, ne calisanlarina, ne genel merkeze...
  • exlibris  (29.03.14 07:13:03)
Mağaza müdürü çobandır,tıpki diğer sektörlerin müdürleri gibi...

  • 1tam1ayran  (29.03.14 07:46:44)