Kpss hazırlık, sözel mantık sorusu

Sibel, Sevim ve Funda, bir kitapçıdan öykü, şiir ve belgesel içerikli kitap, dergi ve CD almışlardır. Bu alışverişle ilgili olarak şunlar bilinmektedir.

* Her biri üç farklı ürün almış ve hiç biri aynı türden aynı ürünü almamıştır.

* Sevim'in aldığı dergi, şiir içerikli değildir.

* Funda'nın aldığı CD belgesel içeriklidir.

* Sibel'in aldığı dergi öykü içerikli değildir.

Bu bilgilere göre aşağıdakilerden hangileri yanlıştır?

I. Sevim, şiir içerikli kitap almıştır.

II. Öykü içerikli CD alan Funda değildir.

III. Belgesel içerikli kitap alan Sibel değildir.

a) Yalnız I
b) Yalnız II
c) Yalnız III
d) I ve II
e) II ve III

Bu soru eksik.

Cevap a ya da c. Ama kitap ile ilgili hic bilgi vermemis.

Edit; bu soru bagli olabilir mi? 3 lu sorudur bu ikinci sorusudur, gerekli bilgiler diger sorudan edinilmistir ??
  • cecilia  (24.03.14 15:05:36 ~ 15:11:11)
Bu mantik sorusunda, daha soruda mantik hatasi var, kendisiyle celisiyor. Ilk onermede, her biri uc farkli urun almis diyor, yani biri kitap, digeri dergi, bir diger CD almis olmali buna gore. Fakat 2. onermede Sevim'in aldigi dergiden bahsediyor, sonra 4. onerme Sibel'in de dergi aldigindan bahsediyor. Soru kendi icinde celistiginden, ben mantiksal olarak dogru yaniti bulamiyorum.

  • novamina  (24.03.14 15:09:07)
@novamina
3 farklı tür var, 3 farklı ürün var. istatistikteki çarpım kuralından ortada 9 farklı satın alınabilecek ürün var birbirinden farklı olarak. yani
belgesel CD
öykü CD
şiir CD
belgesel dergi
öykü dergi
şiir dergi
belgesel kiap
öykü kitap
şiir kitap

9 farklı ürün var, ve her biri bir tanesini almıs ve hepsi 3er tane almıs. buraya kadar bir mantık hatası yok. kendi içinde çelişmiyor.
  • sahipsiz  (24.03.14 15:11:57 ~ 15:12:19)
@cecilia soru bagımsız

  • sahipsiz  (24.03.14 15:13:03)
O zaman soru eksik.

Kitap ile ilgili hic bir bilgi yok.

Dedigim gibi cevap a ya da c. Kitap bilgisi olmadigi icin secim yapilamiyor.
  • cecilia  (24.03.14 15:15:34 ~ 15:45:57)
a. ama çözümü anlatmam uzun sürebilir

  • kugsel adam  (24.03.14 15:20:00)
dogru cozumse anlat dostum, cevap c görünüyor ama.

  • sahipsiz  (24.03.14 15:23:02)
soru da eksik verilen bilgiler de...

  • bol kepce  (24.03.14 15:28:44)
oi57.tinypic.com

önce 1. tabloyu oluşturdum, sonra başlangıç noktası olarak sevim'in şiir cd'si almasından hareket ettim ve 2. tabloyu oluşturdum sağlama yapmak için. gene de çok emin değilim.
  • kugsel adam  (24.03.14 15:31:56)
@kugsel adam, ilk tablonda şöyle bir problem var, D|K göstermişsin mesela
dergi veya kitap olmasına gerek yok, her iki ürünü de aynı şahıs almış olabilir.
o yüzden seninki de pek doğruolmuyor sanırım
  • sahipsiz  (24.03.14 15:37:31)
kpss'de degil ales'te cikiyor böyle sorular

  • hosein  (24.03.14 15:42:28)
* Her biri üç farklı ürün almış ve hiç biri aynı türden aynı ürünü almamıştır.

ben bu cümleden her birinin kitap, cd ve dergi aldığını ama herkesin aldığı ürünlerin birbirinden farklı olmasından hareket ettim (örneğin sadece sibel şiir kitabı almıştır ya da sadece funda öykü dergisi almıştır). cümlede sıkıntı var sanki, cevap neymiş
  • kugsel adam  (24.03.14 15:44:17)
@hosein bilen bilmeyen konusuyor arkadas, 2013 ile birlikte kpss müfredatına girdi ve 2013 de 3 soru cıktı. önce arastırın

  • sahipsiz  (24.03.14 15:48:33)
@kugsel adam cevap c

  • sahipsiz  (24.03.14 15:49:17)
artık kpss'de de çıkmaya başlamış böyle sorular.

  • clones  (24.03.14 15:49:40)
o zaman bilemem, eyyorlamam bu kadar :)

  • kugsel adam  (24.03.14 15:54:52)