Kpss Tarih ve Coğrafya çalışma işkencesi

Sayısal çıkışlı olduğumdan Tarih ve Coğrafyadan bi gram anlamıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz ? Önemli konuların özetlendiği kitap veya kaynak türü birşey var mı ?

cep kitapları var kısa kısa anlatıyor.

  • zebragibi  (21.03.14 21:32:11)
Yazarak calis. Ben oyle yapiyorum.

  • damdanakan  (21.03.14 21:37:23)
özet kitapları konu konu oku + konu kitabı açıkken konu testleri çöz (takıldığında hemen konu anlatımına bak kopya çek yani)
tüm kitap böyle bittiğinde bu sefer özetlere bakmadan başka bi soru bankası bitir.
sonra deneme çöz paso.
  • sadecece  (21.03.14 21:38:30)
damdanakan'a katılıyorum, bence de yazarak çalış.. ben çok önemli gördüğüm noktaları tek satırlık soru cevap şeklinde yazıyorum, sonra onları ezberliyorum.. konu gidişatına göre bunu yapınca hangi sayfanın neresinde hangi konu vardı ve orada bu soruyla ilgili neler vardı diye hızlı bir analiz yapabiliyorum şahsen.. ama yorum sorularında ince detaylar olabiliyor, onlarda da bu bilgileri ne kadar etkili kullanabileceğin sana kalıyor.. ekstradan şunu da söyleyebilirim, celal aydın yayınları var üniversite hazırlık için.. onların dergilerini alabilirsin mesela.. bazı noktalarda kpss düzeyinde yetersiz kalsalar da (burada eldeki kaynaklara geri döneceksin, başka şansın yok) siyasi olaylarda detaya kayıyorlar ki bu da olayları özümseme ve yorum yapabilmede avantaj sağlıyor.. bir de tuppercı teyzeler gibi olacak ama ben vatandaşlık hariç bütün derslere celal aydın ile hazırlanıyorum, çok iyiler bence.. siz de alın :)

  • sustum  (21.03.14 21:48:13)
aynı problemden muzdaribim. ve kafama tüküreyim ki bu yeni aklıma geldi:

www.youtube.com

ben çalışırken hep "ya biri anlatsa aslında ne kaddar da güzel olurdu ya ://" diye düşünüyordum. şimdi coşarım diye umuyorum. henüz ben de başlamadım böyle çalışmaya. ama 2013 te kendim çalışmaya çalıştım. çok dandik olmuştu.

tepe tepe kullan inşallah :)
  • kuul  (21.03.14 22:29:56 ~ 22:32:31)