araba almak ya da almamak

sanırım isler yolunda giderse agustos gibi evlilik gibi bir planım var, su an ortalama 2000 lira cıvarı gelirim var.

dugun ve evlilik icin elde param yok acıkcası. evlendigim zaman eve girecek olan para 1500 + 2000 civarı olcak iki kisi.

dugun masraflarını ailem karsılıycak ben de esyaları halletcem. esya kısmı sanırım 15 000 civarı falaN tutar.

dugunden sonra esya borcu bitince de ev alırız planları yapıyoruz ama o da tabi olursa. durum su ki, su ara bi 10 000 civarı araba borcuna girsem cok mu sacma olur?

en azından 2 sene araba bende kalır, daha sonra ev alacagım zaman satıp ev icin kullanırım.

bi akıl verseniz? 10 000 civarı araba da aklımda accent vardı, sonra tipo mu alsam dedim biraz daha dusup?

hiç araba alma derim. düğünde şu kadar gider diye hesaplıyorsun daha fazla gidiyor. düğünden sonra alman daha mantıklı... en azından önünü görmüş olursun... takılan takılar ve paraya göre durumunu ortaya koymuşolursun...

  • inanmazsan inanma  (16.03.14 11:25:27)
araba alma +1

  • basond  (16.03.14 11:27:12)
çok saçma olur.

Arabanın vergisi bakımı benzini muayenesi ıvırı zıvırı var.

Onun yerine o parayı tasarruf et, çok daha mantıklı olur. Elin rahatlar. Zira 2 yılda araba zaten değerinden kaybedecektir. Yukarıda bahsettiğim masraflarda cabası
  • efrasiyab87  (16.03.14 11:28:58)
alma

  • mattiadestro  (16.03.14 11:29:42)
ben de dugunden sonra arabayı hic alamam diye korkuyorum. simdi arada kaynar en azından, bi de soyle bir durunm var onumzdeki agustostan itibaren belki aylık 500 lira daha gelirim olabilir. nisan mayıs aylarında da yine bi 500 lira fazla gelirim olabilir .

  • therevo  (16.03.14 11:29:44)
2000 lira zaten 2 kisilik bir aile icin fazla bir meblag degil. Bu paradan bir de surekli olarak deger kaybedecek+sigorta muayene olasi bozulma, hasar vb icin extra masraf cikartacak bir seye para ayirmayin derim bn. Para arttirabiliorsaniz kenara koyun, ev alacaginiz zaman daha az kredi cekersiniz. Unutmayin aldiginiz kredi arttikca toplam faize vereceginiz para da artiyor

  • keah  (16.03.14 11:30:17)
2bin lira gelirle araba tamamıyla gereksiz çünkü kötü bir araba bile alsan aylık masrafı yakıtıydı, yıkamasıydı, kasko bedeli/12, trafik sigortası/12, mtv/12, muayene/24, egsoz/24, 10bin bakimlari/12, lastik değişimleri/18= 1000 liradan fazla yapiyor.

  • grimer  (16.03.14 11:55:22)
en son araba al, ev öncelik olsun bence.

  • eksi sozlukte eksiyen adam  (16.03.14 12:29:51)
araba alma,
3500 TL gelirin 1000 TL'si kiraya 700 TL'si de mutfak alışverişi ve faturalara gidecek (en az)
Elinizde 1800 TL para kalacak.
Daha akbili, dışarıda yemek yemesi, kıyafet alması, cep telefonu faturası vs. derken kredi ödeyebilecek gücün kalmayacak.

Sen evlenince bir bak durumlara, ona göre karar ver. Ayrıca unutma araba demek masraf demek sadece satın alma parası değil. Sürekli vergi, sürekli benzin, otopark, tamir...

Bir yastıkta mutlu kocayın inşallah,
  • michael_knight  (16.03.14 13:39:35)
araba alma +1

  • helenart  (16.03.14 19:48:03)
teşekkür ettim tüm cevaplar için, sanırım beklemek en mantıklısı su durumda.

  • therevo  (16.03.14 21:19:09)