5 sene okuyup ayda 5bin kazanmak mi 15 sene okuyup 25 30 kazanmak mi

5 sene okunan seyde tatil imkani cok olacak. 5bin bir kac sene sonra 10bine kadar cikar ama sektor kotu giderse isten de cikarilabilirsiniz. 10binden daha yukari cok cikmaz ama. 12 max olsun o da uzun seneler sonra..

digerinde 15 sene okurken ilk 10 sene para kazanmayacaksiniz genclik gidecek. tatil olmayacak degil ama ilki kadar bosluklar cok olmayacak. sonraki 5 sene 5bin civari alacaksiniz ama 15 senenin sonunda zenginsiniz. en verimli deli dolu yillar uykusuz parasiz gececek ama unutmayin.

hangisini secersiniz?

bu planlarını hiç birinin garantisi olmadığını umarım biliyorsundur.

  • orpheus  (12.03.14 03:06:21)
@orpheus hic bir sey garanti degil hayatta tabi ki. yeterince calistiktan sonra ikisi de %99 garanti diye dusunun cevaplarken. oylesine soruyorum zaten bundan 5 sene sonra neler olacagini kimse bilemez.

1. dedigim gibi zaten ekonomi kotu giderse sorunlu hafiften..
  • babamasoliimbananickaldirsin  (12.03.14 03:13:29)
1.si daha mantıklı
insan hep daha fazlasını ister zenginliğin sonu yok

  • Fakin idiyıts  (12.03.14 04:24:15)
2 tabii ki, gençlik elden gitmez merak etme.

  • [silinmiş]  (12.03.14 05:12:16)
2 tabii ki.

  • blatta hiberna  (12.03.14 06:44:11)

  • yue  (12.03.14 06:45:05)

  • neyleyim  (12.03.14 07:06:46)
Aynı iş mi ikisi de..para odaklı okumaz ki insan mesela bana 5 yıl oku sonra 25 bin tl kazan ayda deseler gene de fizikle ilgili bi işse mühendislik,fizik bölümü vs..gene de yazmam,yazamam..ne yapabileceğini bilmek lazım.

Onun dışında aynı işin versiyonlarıysa garanti olsun diyip 2 diyorum ama 10 yıl para kazanmamak da fenaymış..
  • 00 08  (12.03.14 07:16:15)

  • barbara herhalde barbara manken olan  (12.03.14 07:19:57)
azicik asim agrisiz basim. 1

5 bine de azicik dedim ya, hicap duydum
  • exlibris  (12.03.14 07:27:03)
@00 08 uzaktan yakindan alakalari yok islerin :)

  • babamasoliimbananickaldirsin  (12.03.14 07:35:49)
Cok okuyunca cok para kazanildigini pek gormedim desem, nerdeymis?

Para kazanmak baska bir bilgi birikimi gerektirir, okulda verilen egitimle kazandim ben diyeni de gormedim, piyasa, sektor, sartlar seni evrimlesttirir.

Para hesaplayip okul okunma ama sec birini be ne uzattin dersen, okumak iyidir. Eger getirisi 30 bin ise bir de o parayi nasil yonetecegime dair birinin akil vermesi lazim, hic anlamadigim isler.
  • cecilia  (12.03.14 07:48:37)
üniversiteden bahsediyorsan 35 yaşına kadar babamızın eline mi bakıcaz lan 15 sene okul mu olur. 1'i seçerim 5 bin yeter de artar bana.

  • r_u_h  (12.03.14 08:24:37)
@divit 5bin 10 sene boyunca 5bin kalmiyor yalniz. ortalama 8 alinabilir. 32 ayda amorti ediyor o zaman da 3 seneye yakin.. hmmm

ote yandan birincide acayip bos vakit var. ama garantisi hic yok.. hmm
  • babamasoliimbananickaldirsin  (12.03.14 08:43:46)
tıp mı okusam mühendis(gemi kaptanı da olabilir) mi olsam diye soruyorsun sanırım?

deliler gibi çalışsan da ayda 5 bin kazanan mühendisler 1%
çok çalışsan da ayda 25-30 kazanan doktor da 1%

çok yüksekten uçma sen, hangisini seviyorsan onu oku, sevmediğin işte zaten başarılı olamazsın
  • kafkef  (12.03.14 09:26:13 ~ 09:27:00)
15 sonrasi icin plan yapiyorsun. 15 sonra bahsettigin sektor olacak mi olmayacak mi belli degil. belki 15 sene icerisinde nitelikli insan sayisi inanilmaz artacak ve maaslar dusecek.para kazanmayacagin 10 sene nasil yasamayi planliyorsun?

15 yil sonunda aylik 50K kazanacagimi bilsem bile 1 secerim ben.
  • crucio  (12.03.14 09:32:32)
hangi işi daha severek yapacaksınız?
hangisinde sabah işe isteyerek gidecekseniz cevap o.

  • dunyanin dans eden sarki soleyen pisligi  (12.03.14 10:30:24)
Arkadaslar turkiye degil bunlar. Tip da su an okudugm bolum de insanlik yok olana kadar var olmaya devam edecek.

@kafkef yuzde 1 orani gecerli degil bulundugum yerde..

@crucio kredi cekicem ne yapacagim baska..herkes oyle yapiyor

@dunyanin dans eden sarki soyleyen pisligi , ikisine de asik degilim. Sevdigim seyi meslek olarak mi yapsam yoksa iyi para kazanip hobi olarak mi yapsam diye dusunuyorum.
  • babamasoliimbananickaldirsin  (12.03.14 16:59:51)
babamasoliimbananickaldirsin kişisel algılama ama bu soruyu sorupta ileriki sene ''2.00 not ortalamasının altındayım , hangi dersleri alayım'' diyen artçı mesajlar çok oluyor..

Umarım istediğin gibi olur her şey..
  • anonymice  (12.03.14 17:29:15)
1.

  • xenophobe  (12.03.14 17:36:05)