The Great Dictator last speech ile ilgili bir soru.

o son konuşmada şöyle bir cümle var:
"So long as men die liberty will never perish."

Burada ne demek istiyor? İnsanlar öldükçe diyor ya oraya takıldım. Yani "dünya döndükçe" gibi bir anlamı mı var?

Cümle de şu bağlam içinde geçiyor, isteyenler konuşmanın tamamını da inceleyebilirler, çok uzun diye yazmadım buraya...

"The hate of men will pass, and dictators die, and the power they took from the people will return to the people and so long as men die, liberty will never perish."

İnsanlar öldüğü sürece diyor bence yani bu dünya ne sana ne de bana kalmıcak böylece özgürlük hiçbir zaman bitmeyecek.

  • ekaterina  (19.02.14 19:07:39)
insanlık var olduğu sürece insanlar ölür yani senin dediğin bence. dünya var oldukça demektir.

anime sevenler için : www.youtube.com
  • glamdr1ng  (19.02.14 19:10:21 ~ 19:11:00)
tam olarak dünya döndükçe gibi bir anlamı yok aslında. insanlar ölümlüdür bu da onları gelip geçici yapıyor lakin özgürlük gibi kavramlar o kadar da gelip geçici değil. zaman zaman bastırılsa engellense bile bir şekilde hep orda. işte bu bastıranlar ve engelliyenler de sonsuza kadar yaşıyamayacaklarından, onlar gidip yerine başkaları geliceğinden özgürlük kendine her zaman bir yaşam alanı sağlıyabilecek.
insanlar ölümlü olduğu sürece özgürlük yok olmayacaktır. evelki cumlede de zaten bundan bahsediyor, diktatorler ölecek nefret dinecek vs diye. sürekli kendini yenileyen bir çarkın içindeyiz ve bu yenilemeyi sağlayan da ölümün kendisi. onun için aslında tam da dünya döndükçe değil kasıt burda, kasıt insanların ölümlü olması ve dünyaya kazık çakamamaları.

  • nwnd  (19.02.14 19:16:35 ~ 19:51:17)