GSS Borcu Hakkında yardım

Şimdi durumu şöyle analtayım: 25 yaşın altında ve öğrenciyim
2012 mart ayında part time işe girdim bir sene calısıp 2013 subat sonu cıktım sonra gss den haberim oldu sorgulattım 2000 lira borcum cıktı gittim gelir testi yaptırdım gecen ve birkaç güne sigortaya gidecegim. öğrenci belgesi de vereceğim benim butun borcum silinecek mi yoksa calısmamdan dolayı sıkıntı cıkarırlar mı. meteliksiz dolaşıyorum ortalıkta bi de bu borcu odeyemem

calistigin dönemde sigortali oldugun icin bisi olmaz. calismadigin dönemse ögrenci oldugun icin bisi olmaz.

sigortadan döküm al, ögrenci belgenle git kaymakamliga, borcun silinir.
  • hosein  (17.02.14 14:55:23 ~ 14:55:48)
borcun gözüktüğü tarihler arasında öğrenci olduğuna dair bir belge al hepsini silerler.

  • orhan tv  (17.02.14 15:00:52)
aynı durumdan muzdaribim, şöyle açıklayayım: çalıştığın dönemde sigorta yatıyor olduğu için öğrenci olman bir şey değiştirmiyor. mesela ben, ayda 16 gün sigortalı görünüyorum ve 14 gün prim yatmadığı için borçlu oluyorum, 14 gün için en üst seviyeden borç çıkıyor. gelir testi yaptırıp geçmişte çıkan parayı işten çıktığın zamana kadar olan süre dahilinde bir kısma indirebilirsin ama o borç silinmez. işten çıktıktan sonrası için öğrenci belgesi verdiğin zamana kadar ne olur bilemiyorum, bence o kısım silinir ama çalıştığın süredeki borç silinmez, gelir testinde belirlenen rakama göre yeniden hesaplanır.
iş arkadaşım yaptırdı aynısını oradan biliyorum, ben ise ödemiyorum, gelir testi de yaptırmadım, parayı da ödemeyeceğim.

  • baba jo  (17.02.14 15:04:41 ~ 15:05:48)
teşekkürler cevaplar için korktugum basıma gelecek gibi hastaneye gitmem gerek ama devlet baba sagolsun durdugumuz yerden 2 bin lira borclu cıkıyoruz

  • Ezequiel  (17.02.14 16:17:29)
Bende de 700 lira borç vardı aynı sebepten. Öğrenci belgesiyle sgk'ya gittim direk; gelir testi falan olmadan halletti 150 lira odicen dedi. Ben onu ödeyemem ama, başka yolu yok mu gelir testi falan yaptirayim dedim bi bakalım deyip aaa oluyomus diyerek hiç ugrastirmadan o 150'yi de sildi.

  • materyalist imam  (17.02.14 21:29:22)