Benim şivemden rahatsız olannar kimler?Şivemden hoşlanan 1 kişi bileyok mu?

Şivemden hoşlanan bi kişi bile yok mu?

Naapacağık?

İstanbul aazına mı döneceğik mecbur?

3 gişiden filan meşaz aldım şindiye gadar...

Goyver gitsin be yav.

  • aychovsky  (16.02.14 18:56:32)
ben de niçin böyle yazdığınızı çözemiyorum. yazı dilinde ne şive olur ne ağız ne de aksan. nie ki bölee yaziorsunus?

  • dahinnotha  (16.02.14 18:59:07)
Ayçacım goyverdik de, meşaz üstüne meşaz alıyom. Raadsız oluyo millet! Bööle deşarz oluyodum ben yaa!

  • compadrito  (16.02.14 18:59:14)
ben de sorucaktım neden böyle konuştuğunu da sonra vazgeçtim :(

  • sayns  (16.02.14 19:00:26)
  • [silinmiş]  (16.02.14 19:01:32)
Sen onları sallayacaaan olm, kim ne derse desin. Saane onlardan, onlara ne senden.

  • yazgisiz infaz  (16.02.14 19:06:06)
sen şu "los angeles" duyurusu ile mi başladıydın buna?

aramızda en düzgün türkçe yazanlaran biri sensin aslında. böyle yazınca sarkastik duruyor haliyle.

nirenin şivesider bu gulüm?
  • ermanen  (16.02.14 19:12:05)
İspanya'da uyarı tabelalarını yerel halk için o eyaletin dili ne ise onunla yazıyorlar, turistler için de İspanyolca ekliyorlar. Sen de bir şiveli yaz yerel tatlar için, bir de İstanbul ağzı ile. Şimdilik aklıma bu geldi. Pratik değil ama çözüm çözümdür.

  • aychovsky  (16.02.14 19:13:08)
Bunla alakali sozlukten mesaj aticaktim sanirim atmamisim neden diye sorucaktim acikcasi. Sana yakistiramiyorum :(

  • disardayim  (16.02.14 19:21:24)
ermanen,

los angeles daha dünkü hadise, ben ne zaman başladığımı unuttum bile. ingilizce konuşmak zorunda olmak ve sürekli gak guk etmek çok şişiriyo içimi, duyuru mahallesine kapağı atıp, iki geyik de ben yapıyım, azcık gevşiyim diyodum ama insanlar rahatsız oluyolar.

Angara da var, Orta Anadolu da var, Urfa da var, Gastamonu da var...

Ayçacım çok zarifsin ve her daim çözüme çalışıyo o beynin. Gurban olduum Cenâb-ı Rabbim nası yaratmış seni! (Pardon! Kendimi tutamadım birden, döndüm İstanbul'a).

Melisçim bana niye yakıştıramadığını anlayamadım. Ben organize sanayi lokantasında çalışan komiden hallice bi âdemoğluyum. On senedir gurbetçiyim, şurda iki satır deşarz olsam, çok mu?

Ruhi abim beni sen annıyon...

der maister (şaka la şaka!) meister, Amerika'da bana bi kız, bi cümle bişey söyledi. Senin IQ'un 140 mı dedim ona, ağzı bi karış açık kaldı, nerden bildim diye...

douchebag abim Allah da seni güldürsün İnşallah!
  • compadrito  (16.02.14 19:24:48 ~ 19:40:59)
duyurunun en sevilen, sayılan insanlarının başında geliyorsun. insanların bu kadar sevdiği, bilgisine güvendiği bir insan olarak benim hakkımda olumlu yorumlarda bulunman beni de ayrıca mutlu ediyor. kafam bozulunca falan "compadrito zeki diyosa zekiyimdir olm, bi şeyler yaparım yani kesin" diye kendimi motive edebiliyorum.

yani sen buranın önemli adamlarındansın, ağır abilerindensin. rahatsız olmak, yakışmamak değil de... potansiyelini gizliyor diyebilirim. gerçek compadrito bu değil!
  • der meister  (16.02.14 19:26:24)
rahatsız olanlardan biri bendim mesaj attığım üzere fakat "duyuru mahallesine kapağı atıp, iki geyik de ben yapıyım, azcık gevşiyim diyodum ama insanlar rahatsız oluyolar." ise olay sıkıntı yok. yurtdışında yaşadığını bilmiyordum. ben bir hafta boyunca ing dersten sonra bile cozutuyorum ki komple öyle yaşadıktan sonra özlüyordur insan tabi.

  • tescillimarka  (16.02.14 19:30:52)
tescilli abim, 10 senedir gurbetçiyim, Sennheiser, ayfon, Müslüm baba, acılı Adana kombosuynan gözyaşlarımı çenemden damlatıyom pardon damlatıyorum.

  • compadrito  (16.02.14 19:35:18)
canın sağolsun senin o zaman.

  • tescillimarka  (16.02.14 19:38:36)
bazen anlasilmiyor 2-3 kez okumak gerekiyor. birazcik daha "mild" olabilir sanki. onun disinda nasil icinizden geliyorsa oyle yapin tabii ki ////de.

edit: hahahhaha pardon. uyak olmasin diye yazdim o -de'yi. yanlismis. yeni bir sey ogrenmis oldum!
edit2: gurbet o kadar da kotu degil. sehrimizin iyi taraflarini dusunun ve sukredin.
  • little miss rejectee  (16.02.14 20:08:22 ~ 20:29:28)
uff snne be slk diye sen de onlara mesaj at.

  • rock n roll  (16.02.14 20:12:18)
little, ah o son de'yi koymayacaktın! teşekkür ederim, çok naziksin.

rock n roll,

tescilli abiye ne cevap yazmışım diye baktım şimdi.

özür dilerim yazmışım.
  • compadrito  (16.02.14 20:14:33 ~ 20:16:00)
istediğin gibi yaz, siz mesaj atanlar atar yapmayın.
saygılar abi :)

  • rock n roll  (16.02.14 20:21:08)
rahatsız olannardan değilim
olan ölsün

  • esref  (16.02.14 20:23:32)
ermanen +1

dalga geçiliyormuş gibi hissediyorum :(
  • devilred  (16.02.14 20:25:44)
Rahatsız değilim.

Yazı dilinde şive kullanılmadığı için alışkın değiliz bu nedenle başlarda garip geliyordu sonra alışmaya başladım. Kimi kelimeleri anlamak biraz zor olabiliyor, bu da benim için zihin jimnastiği oluyor.

Her cevabınız şiveli olmuyor, konuya göre nasıl yazacağınızı biliyorsunuz. Verdiğiniz cevaplardan yararlanıyorum, burada olmanızdan memnunum. Badi uygulaması olsaydı ilk ekleyeceğim kişilerden biri olurdunuz.

Gurbetlik zor iş.. Bu gün sizin kulaklarınız çınlattım. Malumunuz İzmir'deyim, bahar havası vardı burada, yaşadığınız yerin çok soğuk olduğu ile ilgili duyurunuzu anımsadım, memleketimi bir kez daha sevdim, dışarıda olanların da dönüp bu güzellikleri yaşamalarını diledim.
Gözyaşlarınız çenenizden damlattığınızı okuduktan sonra belki bunları yazmamam gerekirdi, sorunuzla aynı güne denk geldi yazmadan edemedim.
Getçek olanlağa meşaz ossun gari dedğn.
  • hayat aklini konusacak bir filozof uret  (16.02.14 20:26:25)
kim o atarlı artist ergenler, söyle 2 dk da muma çeviririm hepsini :))

  • rock n roll  (16.02.14 20:29:04)
little, şehrimizin iy tarafları çok da, ''gurbetçilik çekiyon, gel yiğenim sana Güllüoğlu'nda bi çay bi su böreği ısmarlayayım'' (ısmallayım yazmamak için çok zorladım kendimi) demişliğin var mı?

  • compadrito  (16.02.14 20:36:36)
bunun için ciddi anlamda mesaj mı aldınız?
höykürerek konuşun şivenizle.

  • yuvarlanantencereninkapagi  (16.02.14 20:40:50)
yuvarlanan kapak,

bi daha böyle yazarsan, bacaana sıçarım senin! şeklinde bi mesaj gelmedi de,

çok itici oluyo,
neden bu kadar kasıyosunuz,
biz bişeyler okuyup anlamak istiyoruz, ama siz böyle yaptıkça, anlamamız güçleşiyo

mealinde mesajlar geldi.

biri de,

kusura bakma ama lüzumsuzluğun midemi bulandırıyo

yazmıştı

emedur iç geçer

yazdım

meğer intörnmüş, bana böyle salak espriler yapma mealinde bi cevap verdiydi
  • compadrito  (16.02.14 20:43:12 ~ 20:46:16)
Panpa az onceki bi cevabina, gormus gecirmis guzel bi insansin su siveli yazma tarzin da olmasa..., yazacaktim ama mobildeyim diye yazamadim. Sen hesap et.

  • icim urperiyor  (16.02.14 23:23:54)
Oysa ben Emedur esprisini sevmiştim. Bak şimdi.

  • aychovsky  (16.02.14 23:28:06)
ben çok seviyorum reis, orjinal adamsın!

  • GibsonRules  (17.02.14 00:39:51)
compadrito yazdığı için sıkıntı olmuyor. ilgi çekmek için yapmadığını biliyorum zira. başkası olsa napıyor acep derdim ama sen olduğun için sıkıntı yok ağabey.

  • armagan  (17.02.14 01:01:22)
@compadrito
demedim ama neden acaba?

  • little miss rejectee  (17.02.14 01:09:33)
hayat aklını filozof - eyvallahın var apla! o nası güzel bi Ege aazı ööle!

içim ürperiyor - annadım abim. durum o kadar ciddi diyosun...

Ayçacım - espri zekâ işidir. esprimi senin gibi zekânın sevmesi önemli ve yüreklendirici.

Zeta - Ayça'nın çözüm önerisine uyarak arada bi cozutacam gibi görünüyo. Onun dışında İstanbul klavyesiylen yazmaya kasacam heralde.

Gipsın reyiz seni bi türlü çözemedim gitti ama seviyorum bu hâlini. Sağol, varol!

armagan - şuraya yazan herkes, sorusuna adam gibi bi cevap alsın, icabında gururu okşansın, hakarete, aşağılanmaya, laf sokulmasına maruz kalmasın ister. bunları sallamayacak derecede aşmış birileri var mıdır? belki cosmicstring hocam vardır. yalan yok, popüler olmayı ben de severim. ama buraya yazdığım bissürü şeyin, beni bırak popüler yapmasını, 'degrade' etmesini göze alarak yazıyorum. hak-ket-ten de bissürü adama iğrenç geliyo tarzım.

little - çok ağır oldu bu şindi. ben bunu bi ay unutamam. ama hak ettim di mi? peki duyuru huzûrunda özür dilesem kabul olur mu ki? olmazsa da, senin güzel canın sağolsun.
  • compadrito  (17.02.14 03:01:23 ~ 03:40:29)
olayi ve nedenini ben cozemedim hala ama ozur dileyecek bir durum yok. kendince hakli olduguna inaniyorum.

  • little miss rejectee  (17.02.14 03:07:59)
Kreuzberg'de bi döner ekmeğe de fitim.

  • compadrito  (17.02.14 03:48:27)
Bir yere gittigim yok :) you're going to have to bear with me for a while

  • little miss rejectee  (17.02.14 03:55:40)
gitme gı zaten! attan inip eşşaa mı bineceen?

  • compadrito  (17.02.14 03:58:57)
inceldiği yerden kopsun bence

  • dessy  (17.02.14 10:09:15)
Degrade olarak ilgi çekme olayı da var hacı ağabey. (bkz: andy kaufman)

Tabii ben seni bundan ayrı tuttuğumu da belirttim. Sen duyurunun İsviçre çakısısın.

Edit: andy kaufman sözlük yazarı olan değil, gerçek andy bu arada.
  • armagan  (17.02.14 13:09:38 ~ 13:15:43)
armagan - kültürüm arttı abicim. o nası bi âdemoğluymuş öyle yaa? çok teşekkürler... bi de teveccüh gösterdin, çakı makı dedin de, ben de hep üzülüp duruyorum, bi baltaya sap olamadım, sapın ucuna kazma oldum diye...

der meister'in de benim gibi ziyan olmasını istemiyorum.
  • compadrito  (17.02.14 14:15:39 ~ 14:26:14)
Bi de bazen alaycı mı ciddi mi konuştuğunu anlayamıyorum :)

  • armagan  (17.02.14 23:28:45 ~ 23:29:28)
ben gülüyorum.
ben kimim? vallahi ben de bilmiyorum. sldkjfsjdflkgj

  • mimimi  (17.02.14 23:53:59)
sendeki bu bilgi-kültür birikimi varken, senin böyle, bu şiveyle konuşman çok anlamsız.

ben bilerek böyle konuştuğunu düşünüyorum:)

rahatsız olmuyorum ama neden böyle bi yol izlediğini de merak ediyorum.
  • kedidir o kedi  (18.02.14 11:29:07)
ben compadrito'nun ajan olduğunu düşünüyorum. herkesi tanıyor, her şeyi biliyor ama ben compadrito hakkında kayda değer bilgisi olan kimseyi görmedim ki ben de bayağı insan tanıyorum burada sanırım. bu şive olayıyla da tüm bölgelere hitap edebilmeyi amaçlıyor. ayrıca, tüm birikimine rağmen bir baltaya sap olamadığını düşünmesi ve ısrarla bundan bahsetmesi de "bak uçak geçiyo!" taktiği.

oyuna gelmeyin.
  • der meister  (18.02.14 11:36:55)
seni bilmiyor olsam ben de çok rahatsız olabilirdim tarzından.
kasmamak güzel tabii, istediğin gibi davranmak şahane ama nedense sanki -okurken- kasarak öyle yazıyormuşsun gibi bir izlenim uyanıyor bende.
hani kendini saldığından değil de aksine kastıra kastıra şiveli yazıyorsun gibi. öyle olmadığını söylüyorsun ama yansıması öyle işte.

aslında cevaplara baktığımızda burada epeyce bir kişi de benzer şekilde yorumlamış: "sen olduğun için sorun değil" vs.
bence bu yeterli bir cevap sana.
yani alt metninde "rahatsız oluyorum ama sana değer" yatıyor. ki ben de aynen böyle düşünüyorum.
kredin yüksek.
  • icemint  (18.02.14 11:48:19)
kedidir o kedi ve icemint -

fıskolocideki regresyon gibi düşünün. 10 senedir amerika'dayım. iş dışında ingilizce konuşmadığım, seyretmediğim, okumadığım ve dinlemediğim için ingilzce konuşurken hâlâ gak guk ediyorum. hâlâ gak guk ediyor olmak içimi şişiriyo. gene fıskolocideki tabirnen frustrated oluyorum. duyuru maallesine yani bizim maalleye geri gelince, ipinden kopmuşa dönüyor ve şımarmak istiyorum. Dilimde de olsa, ülkeme, köyüme hatta ana rahmine geri dönme isteği, kendi dilimi değil doğru düzgün yazabilmek, onu eğip bükerek, kesip biçerek onunla oyunlar bile oynayabildiğimi kendime ispatlama isteği, kendime 'bak! sen o kadar da mal değilsin, ingilizcen gak guk ama, Türkçe'de oyunlar bile oynayabiliyosun' diye tesellide bulunma isteği hâsıl oluyor.

Brooklyn'de doğmuş büyümüş bi mesai arkadaşım bana geçenlerde, You are the king of emails dedi. Yazdığım emailleri çok beğeniyo ve o benim gibi yazamıyo. Ama bu bana yetmiyo tabii. Konuşurken de, ishal sıçar gibi konuşmak istiyorum. Ama yok! Onlar 3 Amerikalı. Kendi aralarında geyik çevirdikleri zaman, hergün en az iki kere, geyiklerini bozup, wait a sec! what does that mean? diye geyiklerine limon sıkıyorum. Sağolsunlar öğretiyolar onlar da...

Bi de dertliyim ve böyle yazınca, dertlerimi biraz unutuyorum.

der meister - lütfen benim gibi ziyan olma. lütfen bi baltaya sap ol. lütfen sana verilmiş bu şansı iyi kullan. sen henüz teenagersın. Türkçe hocalarına taş çıkarttıracak derecede Türkçeye hâkimsin. Muhakeme yeteneğine ve analiz becerilerine hayrânım. Konuşma ve şarkı söyleme, beynin gerçekleştirebildiği en karmaşık faaliyetler. Simultane tercümeye hiç girmiyorum zaten. onlar bu gezegenden değilmiş gibi geliyo bana. Zaten onların beyinlerinde yapısal bozukluklar meydana geliyo bir zaman sonra. Ama bu dediklerimin hâricinde, gâvurun reasoning olarak adlandırdığı muhakeme yeteneği, beynin son derece üstün bir yeteneği. olanı biteni iyi ve doğru 'okuyabilmeyi' ve olandan bitenden doğru sonuçlar çıkarıp, doğru kararlar almayı sağlayan bir yetenek bu. Senin fabrika ayarlarında da bu yetenekten kepçeyle koymuşlar. Yazı yazdığın elinin ters tarafında, yani sağ elle yazıyosan, beyninin sol yarıküresinde, sol kaşının hemen arkasında kalan beyin bölümünün kabuğunda gerçekleşiyo bütün hadise. Dolayısıyla, eğer sağ elinle yazıyosan, seni sol kaşının üzerinden, sol elinle yazıyosan da sağ kaşının üzerinden öpüyorum!

Haa, iş için Barcelona'ya gitmiştim. Orda bi Danimarkalı yöneticiyle temastaydık. Adam eskiden diplomatmış. Bana gelip, sen gizli servis hesabına mı çalışıyosun, istihbaratçı mısın? diye sormuştu. Yok mok dedim ama pek inanmış görünmedi. Şimdi onu hatırladım, sen böyle yazınca!

Dursun, Temel'e 'Aaa bak, uçak geçiyur!' demiş,
Temel de Dursun'a, 'Elleme, geçsun!' demiş.
  • compadrito  (18.02.14 13:34:33 ~ 14:18:38)
aynen devam.

rahatsızlık bir yana sempatik buluyorum.
bazen anlamıyorum, kulağımın arkasında kalmış şeyleri hatırlıyorum seninle.

güzel. rahatlarken, rahatlatıyorsun.
  • cecilia  (20.02.14 00:02:38)