finans ekonomisi, ingilizce

nasıl yapabilirim sizce? tesekkurler.

If you deposit $8000 in an account each year for 6 years at 7% interest, what is the combined amount just after the last deposit?

What annual rate of interest p is needed for an account to grow 50 times as large in 50 years?

soruyu şöyle anladım. bir hesaba her yılın başında 8000$ yatırıyoruz ve bize tam 6. yatırımımızdan sonra hesaptaki toplam parayı soruyor. cevap 49.226,3259256$
m ye her yıl düzenli yatırılan para
p ye faiz oranı
r ye de 1+p dersek

x. yatırımdan sonra hesaptaki para m(r^x+r^(x-1)+....+r+1) oluyor hesaplarıma göre. neden böyle dersen şöyle düşün. son yatırdığımız paraya henüz faiz işlemedi o yüzden ondan 1 tane var. geçen seneki paraya 2 kez işledi ondan r^2 tane var. 3 sene öncekine 3 kez işledi ondan r^3 vs.

ikinci soru ilk soru ile bağlantılıysa sıkıntı var (r^50+...+r+1)=50 olmalı çöz çözebiirsen yok değilse ve sadece başta para yatırıyorsak 50 yılda para r^50 katına çıkar, yani r^50=50; r=~1,0814; p=~0,0814
  • yakuza123  (20.01.14 19:46:38)