İnternet Bankacılığı şifrelerinizi nasıl saklıyorsunuz?

Ben bilgisayarda bi tane Yeni Metin Belgesine sırayla yazdım hepsini. :D Göz önünde olmayan bi klasöre de kaydetttim.

Şuan çok güvensiz gibi duruyor.

Sizin yönteminiz nedir?

beyin bedava

  • megafon  (11.01.14 23:17:54)
ezbere dayalı.

  • blodeuwedd  (11.01.14 23:18:49)
tek bir şifrenin farklı versiyonlarını kullanıyorum.

şifrenin sonuna + - * vs eklemek gibi.
başına harf eklemek gibi. Aa gibi.

şifrem yıllar yıllar önce bir site tarafından oluşturulmuş 8 adetten rakamdan oluşuyordu. iskelet aynı. başını sonunu belli bir sırayla değiştirerek farklı siteler için kullanıyorum.
  • dahinnotha  (11.01.14 23:22:06)
one note. hem telefon, hem tablet hem de pcden ulasabiliyorum.

  • mayeskuel  (11.01.14 23:23:56)
Ezberimde siksen tutamam.

@mayeskuel

Mantıklı aslında. Son zamanlarda cloud olayına toptan geçmeyi düşünüyorum da yanıma neler alıcağımı karar veremedim.
  • raskolnikov2  (11.01.14 23:32:06)
dropbox, google drive. hiçbir yere üyeliği bulunmayan temiz bir email adresi alıp kolay bir şifre seçerek o maile de kaydedebilirsin.

  • Solem  (11.01.14 23:43:13)
Aklımda sadece.

  • amelie poulain  (11.01.14 23:45:59)
Üç adet 8 harf ve sayı ile karışık kombinasyona sahip enigma kodlamasından çıkmış şifrem var çocukluğumdan beri aynı tek yaptığım her siteye bir tanesini koymak ve bunu yaparken sonlarına anımsatıcı sayılar koymak.

Uzun süreli olunca ister istemez ezberliyorsun ve biri olmazsa diğeridir diyip işin içinden çıkıyorsun.

İsterseniz size böyle bir şifre üretme yolunu öğretebilirim böylece sabit şifre ile ezberlersiniz belki
  • colorwithnotexist  (11.01.14 23:47:57)
telefon numaranızı ve telefonunuzu unutmadığınız sürece şifreleri ve müşteri numaralarını unutmak çok da önemli değil =)

  • biz siz onlar bensiz daha mutlular  (11.01.14 23:48:09)
hep aklımda. hep unutuyorum. hep yeni şifre alıyorum.

  • sttc  (12.01.14 01:56:37)
seninkiyle ayni yontem. zaten son sifre telefona geliyor. kim naapsin lan benim 3-5 bin lirami. calana da helal olsun sirf bankayi yendigi icin.

  • modlar bu benim feykim silebilirsiniz  (12.01.14 02:19:32)
ben aklımda tutuyorum ama lastpass.com diye bişi var

  • spankenstein  (12.01.14 07:19:37)
@raskolnikov; sırf bu cloud olayı için gidip ipad aldım. zaten iphone ve laptop'um vardı. artık sadece multi sync imkanı olan app'ler kullanıyorum. inan bana elin ayağın oluyor. mesela task programı, home sharing vs..bir sürü şey var. o an elimde hangi aygıt(laptop, ipad, iphone) varsa ona ekliyorum. ne zaman ihtiyacım olsa istediğim cihazdan açıp okuyorum, bakıyorum.

  • mayeskuel  (12.01.14 09:33:52 ~ 09:34:37)
Telefon rehberinde sadece benim anlayacağım şekilde kayıtlı.

  • readmymind  (12.01.14 11:54:02)
iş güvenliğe gelince, kağıt kalemden daha güvenlisi yapılamadı hala.
insanların görse de anlamayacağı formda yazarsanız çok rahat olur. örneğin harfleri bir sonraki ile değiştirip (yani a yerine b) rakamları da bir fazlası veya iki eksiği şeklinde (14 yerine 25 yazmak gibi).
zaten kağıdı evinizde cüzdanınızda kim bulacak. bulsa da kim çözecek. dijital çözümlerden korkuyorsanız çok iyi yöntem.
  • utanan ayi  (12.01.14 21:26:15)