Kuran okumadan müslümanım demek

Mantıklı mı ?

Kelime-i Şehadetten tek şart kabul ediyorum ama bilmemek sıkıntı değil mi ?

Bilip uygulamamaktan bahsetmiyorum.

bence normali o. zira bir insan eğer kuran okuyup müslüman kalıyorsa bence sorun ordadır.

  • mayeskuel  (11.01.14 12:04:45)
mantık açısından sıkıntılı olduğu kesin ama olayın islami bakış açısından emin değilim. çocuklar kuran-ı kerim'e dokunmaktan bile sakındırılarak yetiştiriliyor. kuran kurslarında bile kuran'ın içeriğinin ne derecede çocuklara belletildiği de tartışmalı zaten.

  • zgrydn  (11.01.14 12:06:18)
mantıklı,hangi din benim derseniz o sizindir. sıkıntı çıkaran ne olabilir ki?
ateistim

  • me gusta  (11.01.14 12:06:44)
mayeskuel'e katılıyorum.

  • washe  (11.01.14 12:07:05)
mantıken inandığın şeyi bi bilmende fayda var tabii..

ama güzel de bir söz vardır, "din kitaplarını okuyup anlayana ateist, okuyup anlamayana dindar denir."..
  • ianism  (11.01.14 12:19:38)
Kuran okumak İslamın şartı değil ki...
İnandığın şeyin ne olduğunu bilmek istersen okursun, sana kalmış.
Arapça bilmiyorum dersen meali var onu okursun.
Ayrıca Kuran'da ibadetin, İslami kurallara göre yaşamanın şekli açıklanmıyor.
Bunlar için Peygamberin yaşamı, alimlerin, evliyaların yaşamlarını okunuyor.
  • livaneli kadir  (11.01.14 12:20:40)
bir makineyi kullanmaya kılavuzuna bakmadan başlansa ortaya cıkacak problemleri düşününce okunsa cok cok iyi olur.

  • omer gibi  (11.01.14 12:21:30)
kuran okumak farz değil zaten. okumasan da olur. ama namaz falan kılman için kurandaki bazı şeyleri okuyabiliyor olman lazım.

  • nax  (11.01.14 12:21:36)
kuran-ı kerim ile kitab yani arapça ilk metin ya da mushaf farklıdır.
dolayısıyla olabilir yani.
bildiğini iddia edenlerin çoğunu da görüyoruz.
demek ki pek de temel bir ölçü değil.
"onu ancak arınmış olanlar kavrayabilir."(vakıa/79)
  • dafaiss  (11.01.14 12:21:41)
kuranı anadilinde okumadan insan müslümanım dememeli. gerçi okuduktan sonra da müslümanım diyesi kalmıyor.

mayeskuel +1
  • burty  (11.01.14 12:23:50)
öncelikle

(bkz: yav he he)

sen sabah akşam dalga geç, iğnele, birisi bir şey dedi mi ooo mağdurum edebiyatı. ki bunu diyen ben, dinle minle zerre alakam yok, hatta tam tersi ama biraz adam akıllı olmak lazım.

sonrasında,

bilmemek sıkıntı olmaz tabi ama eğer bir şeye inanıyorsan, onu derinlemesine araştır ve öğren. türkçe olarak tabi.
  • we miss freddie mercury  (11.01.14 12:24:39)
kur'an okumayı bilmeyen müslüman değildir diye bir hüküm yok, ama bilmeyenlerin öğrenmesi için epey "teşvik" ve "tavsiye" var.

tabi şöyle bir durum da var, türklerin arapça bilmediğini öğrenen tanzanyalı bir arkadaşım çok şaşırmıştı. nasıl yani, kuran'ı anlamıyor musunuz filan diye:) kuran okumayı geçtim, arapçayı öğrenmek bile mümkünse iyi olur tabi.
  • perferil  (11.01.14 12:30:14)
mayeskuel+1

  • old possum  (11.01.14 12:32:14)
imanın şartları belli, kuran okumak değil ama namaz kılmak şart. o yüzden en azından namaz kılmaya yetecek kadar(kısa sureler) bilmek şart. tabiki arapçası.

kuran okumak başlı başına bir ibadet(aslı yada türkçesi), kuran okumadan da müslüman olunur ama taklidi imanı aşıp gerçek iman için okumak, anlamak düşünmek, sindirmek şart.

he müslüman değilim bana ne kadar güvenilir o ayrı mesele :)
  • doxanikee  (11.01.14 13:01:34)
bazıları da okuyorum kuranı yaa okumaz olur muyum falan diye çıkışır. sonra bi bakarsın herif o dili bilmediği halde orijinalinden okuyor. (ona nasıl bir okumak deniyorsa artık?)

  • kosun lan mevzu var  (11.01.14 13:05:25)
@cigerdelen

atalarınızın dini ayetlerinin tam da dediğiniz şeyi anlattığını düşünüyorum. Yani müslüman ailede doğan birisinin de müslüman "olması" gerekir.
  • perferil  (11.01.14 13:16:43)
Mantıksız. Kuranı Arapça okuyup, Arapça bilmediği için hiçbir şey anlamadığı halde "Kuran okudum" diyen insan da mantıksız.

  • m e l t e m  (11.01.14 13:19:58)
@perferil

aslında tam olarak öyle değil. Ailem müslüman diye bende müslüman olayım demek yanlış. Okuyup araştırıp kararı kendisi vermeli.
(bkz: atalar dini )

Edit: ortada ufak bir yanlış anlaşılma oldu,kusura bakmayın.
  • birfincankahvedahaisteyenadam  (11.01.14 13:22:40 ~ 13:51:46)
Yanlış anlaşıldım. Ben de tam olarak sizin dediğinizi diyorum. Tekrardan bir sorgulama şart diyorum.

Sorgulamanın sonucu tabi dediğiniz gibi belli olmaz. Ben eğer müslümanım diyecekse süreç böyle olmalı diyorum, sorgulasın ama illa yine müslüman olsun demiyorum:)
  • perferil  (11.01.14 13:33:45)
bir de şu var ki, Ateist veya Hıristiyan vs. bir ailede, çevrede büyüyen birinin müslüman olması ne kadar zorsa, islam'da Allah adil olduğundan, haksızlık olmaması için, benzer bir imana erme sürecini müslüman ailede çevrede doğanın da geçirmesi gerekir. Ki "ey iman edenler (...)iman edin" Nisa-136, bunu anlatıyor heralde.

Ama buna rağmen bu sorgulama, hakiki imanı bulma filan meseleleri kişiyi ilgilendirir. Bu yüzden islam fıkhında zahire göre hüküm verme ve taklidi-tahkiki iman ayrımları var.
  • perferil  (11.01.14 13:52:04)
Islamin ilk emri "oku!" Iken tabi ki okumamak büyük hata. Hatta Kuran'i "yuzunden" okumak da hata. Sadece meal de yeterli değil. Ayetlerin anlamlarını tam anlayabilmek için hangi ayet ne zaman, hangi olay üzerine vahiy olmuş, bilmek gerek. Dolayısıyla tefsir okumakta fayda var. Okumadan da müslüman olunur elbet ama sadece namazda yatar kalkarsiniz. Muhim olan Allah'ı hakkiyla taniyabilmek. Bu da okumadan mumkun değil.

  • winstoncash  (11.01.14 15:07:47)
Kuran'da bütün ibadetler detaylı olarak açıklanmıştır.

Açıklanmamıştır diyenlere asla İNANMA. Açıklanmıştır diyenlere de İNANMA. Açıklanıp açıklanmadığını araştır ve gör. Kendi kararını ver, açıklanmış mı açıklanmamış mı.
  • sensible soccer  (12.01.14 00:29:22)
sinsasaj gibi arkadaşlar "arapça" bilip kuranı orijinalinden okuyormuş. ne güzel, ne hoş. arapça bilip okuyup anlıyorsan buna kim karışır ki?

- bizim bahsettiğimiz çok net bir şekilde "arapça" bilmeyip ezberden ses cıkararak (örneğin 29382139jsdfm3ı4jebrqy3ebqnwılqwıjqwıej bu tip şeyler söyleyerek) ne söylediğini ne anlam içeridiğini bilmeden aksiyona giren ve üstüne bir de buna okumak diyen adamlardır.
  • kosun lan mevzu var  (12.01.14 12:46:21)
sinsasajın da arapçadan anlamadığı ama okuduğu ortaya çıkmış oldu :(

  • kosun lan mevzu var  (12.01.14 22:55:31)