Ara Bulucu

Bu nedir ne ayak bu?

edit: avukat sanırım www.barobirlik.org.tr

A.k.a. evlilik danışmanı. Hahah aklıma ilk bu gelmişti :) ama avukat da olsa arabulucu avk. Yazması gerekmez mi çoğ enteresanmış. Ayrıca arabulucu avukatlar napıyor biörisi açıklarsa çok mesud oliciim.

  • ekaterina  (30.12.13 10:52:01 ~ 10:54:26)
arabulucu avukatlar boşanma davalarında taraflara bir nevi evlilik danışmanlığı yapıyor. kararlarını gözden geçirmeleri sağlıklı düşünmeleri için moderatorluk yapıyor diyelim, yok olmadı illa boşanıcaklarsa nafaka şu bu konularında uzlaşmalarını sağlyor ki zaten o da avukatın asıl görevi.

bu avukat olmayabilir yoksa niye avukat yazmasın. mahlle usülü danışmanlık yapıyordur heralde. bilemedim.
  • nwnd  (30.12.13 11:00:24)
Arabulucu, sistematik teknikler uygulayarak, görüşmek ve müzakerelerde bulunmak amacıyla tarafları bir araya getirerek onların birbirlerini anlamalarını ve bu suretle çözümlerini kendilerinin üretmesini ve aralarında iletişim sürecinin kurulmasını sağlamaya çağlayan tarafsız üçüncü kişidir.
sendikalar ve topl iş sözleşmesi kanununda kendilerine ait maddesi vardır, sendika ile iş yeri analaşamazsa konu yargıdan önce arabulucuya devrolur. arabulucu da bir çözüm sağlayamazsa grev, lokavt fln oluyor.

  • benaslinda  (30.12.13 11:01:00)
sözleşme serbestisi olduğundan sözleşmeyle ilgili bir ihtilaf çıktığında taraflar dava açmak yerine arabulucu önünde sulh olmayı deneyebilirler. avukat bir hukukçu gözüyle aradaki ilişkiyi değerlendirir, taraflar sulh olurlarsa da bunu bir yazılı belgeye bağlar, sulhun şartları tarafların yükümlülükleri falan, sözleşme üzerinde çalışan bu arabulucu tarafından netleştirilmiş ve yazılı açıklanmış olur taraflar da imzaladığından taraflar için bağlayıcılığı da bulunur. bir taraf sulhe uymazsa mahkemede dava açtığında ahanda kendi kabul etmişti bakın der kişi falan.
bilmiyorum aslında ama böyle düşündüm.

  • alice practice  (30.12.13 11:01:34 ~ 11:02:24)
tr.wikipedia.org böyleymiş, cevapların hepsi de arabuluculuğun uygulandığı alanlar olarak sayılmış linkte.

  • alice practice  (30.12.13 11:07:04)