Akustik Gitar vs Klasik Gitar

Buraya daha önce de sormuştum, hem klasik hemde akustik gitarım var klasikte çok rahat bare basabiliyorken akustikte de bir o kadar zorlanıyorum, neredeyse bütün gücümü vermem gerekiyor. bu akustik gitarlarda olan birşey mi, yoksa benim gitarda mı var böyle problem ? birde bunun sap ayarıyla bir ilgisi var mı ?

normaldir, akustik gitar, klasik gitara göre biraz daha fazla fiziksel efor gerektiren bir enstrümandır. telleri sert, perdeleri dardır. bi de teller sert olduğundan parmağınızı keser, o yüzden bütün gücünü vererek basıyormuş gibi hissedersiniz.

  • paradoxical  (29.12.13 22:36:47)
akustiğin telleri çelik; zorlanman daha doğrusu canının daha çok yanması normal.
yalnız asıl olay iyi klavyeye sahip gitar bulmakta. kimisi var yağ gibi kayıyor kimisi var kazık gibi(bknz crafter). bu gitarı veya verdiği sesi kötü yapmaz. sadece konforla ilgili bir durum.
ayrıca ayar elbette yapılabilir; teller klavyeye yaklaştıkça yani alçaldıkça daha rahat basarsın. ha ama bu ayarı iyi bilen birine yaptırmak gerek ki komaya sebep olmasın. (bunun için gitarının da uygun olması lazım yani optimum kaliteyi o yükseklikte veriyordur belki.. alçaltınca bir yerlerden komaya sebep oluyordur.)
  • jimjim  (29.12.13 22:38:04)
gitarınla ilgisi yok benimki de aynı şekilde, akustik gitar olmasıyla ilgili bir şey. kasik gitarı yumuşacık çalarken elektro akustiği çalarken parmaklarımda teller yer ediyor.

  • ornitorenk  (29.12.13 22:38:11)
@jimjim aynen dediğin gibi kazık zaten parmaklar büyük :D yok arada akustikte çalayım diyorum yok yani acayip rahatsız ediyor demek benim gitardan kaynaklı değilmiş.

  • volkanaydin152  (29.12.13 22:43:37)