900 tl maaşla tek başına yaşanır mı?

kalacağım yerde kira 150-200 olacak aylık.

içki-sigara yok. (belki ayda bi bira)

doğalgaz kullanmayacağım. elektrikli soba da kullanmayacağım. yer evinde yaşayacağım. peçka kullanabilirim (üzerinde yemek yapılan odun sobası)

yemek yapmayı biliyorum, evde yemek yapıp yiyeceğim.

işe bisikletle gidip geleceğim.

elektrikli aletler ise şunlar: laptop (120watt), 4 adet 8watt led ampul, a sınıfı buzdolabı, a sınıfı çamaşır makinası, küçük ev aletleri (saç kurutma makinası - kettle - mikrodalga fırın vb.) - 80watt ses sistemi. televizyon yok.

300 kitabım var. 7-8 tb arşivim var müzik film dizi oyun karışık. internet bağlatmayacağım. 20 tl aylık tarife kullanıyorum cep telefonu için (1gb internet oradan var). kredi kartım yok.

köpeğim var bir de. cinsi yok, sokak köpeği. masraf olmaz bana, kasaptan kemik falan alıyorum ona bedavaya bol bol. kalan yiyeceklerden veren restoran da var.

istanbul değil sanırım di mi? bahsettiğin koşullarda bi sıkıntı çekmezsin gibi.

  • tepedeki psychedelic adam  (20.12.13 19:02:20)
Trakya da ya mı yaşayacaksın? Fabrika da falan çalışacaksan mesai olayına da girebilirsin aslında. Bununla beraber kasarsan yaşarsın neden yaşamayasın?

  • oligomer  (20.12.13 19:02:29)
bu şartlarla yaşanır gibi duruyor. yalnız en ufak plansız bi ekstra harcama çıkarsa batarsın.

  • in vino veritas  (20.12.13 19:02:30)
ınsallah yaşarsın. kolaylık diliyorum

  • akare  (20.12.13 19:05:04)
rusyada mı yaşayacaksın?

  • raskolnikov2  (20.12.13 19:05:38)
@raskolnikov2

trakya
  • thracian  (20.12.13 19:06:09)
manita yaparsan sıkıntı yaşayabilirsin.

  • hystarie  (20.12.13 19:07:35)
valla eğer bir "alırım başımı giderim" planıysa bu, fazla romantik bir plan. ama zorunluluksa, gerçekten zorunluluksa yaşarsın.

  • hope ender  (20.12.13 19:08:07)
yaşanır.

  • sanal hayvan  (20.12.13 19:14:27)
dişiniz çürür kanal tedavisi gerekir, bir yerinizi kırarsınız röntgendi tedaviydi gerekir, en basitinden grip olursunuz yani. onun dışında marka meraklısı olmasanız bile kıyafet alışverişiniz olur, köpeğiniz yiyeceği bedava gelse de aşı dönemleri var, cep telefonunun ekranı kırılır, ya da köpeğiniz durduk yere hastalanır onun sigortası da yok ameliyat masrafı olur, ha nasılsa sokak köpeğiydi ya derseniz bilemiyorum. ama bana baya riskli göründü. bir ay içinde bir aile üyeniz hastalanırsa 2-3 kere memlekete gidip gelmeniz gerekebilir mesela. sevgili falan bu şartlarda zaten yok.

  • alice practice  (20.12.13 19:15:23)
yaşarsın, para bile biriktirirsin şu harcamayla.

  • bal dok yala  (20.12.13 19:15:54)
net bir şekilde yaşarsın, dışarda takılamazsın sadece fazla.

  • yakuza123  (20.12.13 19:18:30)
bir kadının 900 liraya gelmeyeceğini de ispatlamış oldun thracian, yazık lan şu kadın kısmına, zavallı.

fazlası için çabala, kendine yetmeye çalış, kenara at ufaktan, zor zamanlar için, illa ki düz yola çıkarsın.
  • devorgilla the gunslinger  (20.12.13 19:18:52)
Umut kırmak gibi olmasın ama zor olduğunu düşünüyorum ben. Evdeki hesap çarşıya uymuyor çünkü gerçekten de. Elbet başka başka şeyler çıkacaktır, bu para az.

  • devilred  (20.12.13 19:28:10)
Ücretli öğretmenlik yapacagini soyledigine gore önceki duyurunda..şunu yap

Bi süre bu şekilde yaşamaya calis. Kpss ye girip atanmaya bak ve özel dersler ver.
Formasyonum varsa eger en az 1500 2000 e kolejlerde ogretmenlik yap. Yok mu formasyon?
  • la traviata  (20.12.13 20:13:36)
Ayrica sahibinden e özel ders ilani koy o şehir için. 2 kişi bulsan bile artar bu para.

  • la traviata  (20.12.13 20:14:20)
@la travita formasyonum var ama tecrübe kazanmak istiyorum. ingilizceme güveniyorum. yıllardır ingilizce kitap okur, film izler, ingilizlerle çene çalar arada ingilizce öykü yazarım. ama öğretmek çok farklı. yeni öğretim teknikleri üzerinde kafa yoruyorum; bilişsel öğretimden yana olduğum için de çok araştırma yapıyorum. pratikte işe yarar mı bilmiyorum.

  • thracian  (20.12.13 20:18:25)
Türkiyede yaşıorsun. Para malesef çok önemli. Belli ki de ihtiyacin var. Formasyonun var. Ama kolejde calismam diyosun. Ki geçici çalış diyorum 5 sene kolejde kal demiyorum. Kazan 2500 3000 bişi. Gerekiyosa harcama yine hepsini ve birikim yap. Sonra idealist hayayın ugruna kpss ye girip o ideallerin icin kendine zaman yarat.

Tecrübe kolejde kazanşlmaz diye bişi yok. Tek hocanin olmadigi bi okula girersin ve sinif yonetimi - ogretim teknikleri üzerine o hocalardan yardim alirsin..

Hikayende eksik bişey var senin. Cozemedim.
  • la traviata  (20.12.13 20:22:23)
Cok risk almak istemiyosan da bi anaokulunda ingilizce ogretmenligi yap?

  • la traviata  (20.12.13 20:23:37)
dostum arada misafirin olmak isterim. 2000 küsur eşe dosta açık kitaplığım var. hemen hemen o kadar.

ve, gayet güzel, birçok kişiye göre daha güzel, yaşarsın.
  • helios  (20.12.13 20:56:46 ~ 20:57:16)
sokak köpeği beslemeniz çok ince bir davranış, size çok özel bir dost kazandırmış. umarım her şey istediğiniz gibi olur. kemikleri 5 dakika kaynatmayı unutmayın lütfen.

  • perizad  (20.12.13 21:55:34)