[beynin duyusu]

tababet ilmine gönül vermiş dostlar... şimdi "duyu" denilen, merkezi sinir sistemine, alınan sinyallerin götürülmesi olayı ya hani. mesela duyuların getirdiği sinyallere yanıt ya motor ya da otonom olur. sıcaktan yanınca elimi çekmem gibi.

düşüncelerimiz, duygularımız da beyin sayesinde oluşan kavramlar, yetilerimiz. ve bunların oluşması da yine afferent yollarla oluyordur muhakkak. ama ya sinyal oluştuktan sonra bu duygu ve düşünceler, beynin efferent bir şeyleriyse??

ifade de edemedim ya, yani düşünce beynin efferent duyusudur. bu hem beyin için (çünkü beyinden çıkan duyu yok) hem de duyu olayının normalde efferent olmaması yönünden (aynı şeyi dedim) ilginç değil mi??

bir de şu var: mesela soğuktan tüylerim diken diken oldu ve kendimi ikna ederek o tüyleri indirdim. bu da kanıtlamaz mı? terimim de şu: psikoparasempatik etki. çünkü vücudum bilincimden bağımsız değil ben istediğim için bu parasempatikliği yaptı.

aslında hep merak ettiğim bir şeyi soruyorum ama ifadeler saçma olabilir, kusuruma bakmayın, teşekkürler

soruyu anlasam yardım edecegım ama anlamadım desem iyidir.
daha detaylısı için: www.idefix.com

  • botamaniaensis  (15.12.13 18:28:18 ~ 18:28:45)
sen Duygusal Zeka'yi okudun nu hocam?

  • compadrito  (15.12.13 18:32:39)
:) beyinden vücuda duyu gitmez. bu bilinen bilgi

merak ettiğim ise ya düşüncelerimiz de duyu ise (bunları da beyinden çıkan sinyaller olarak varsayıyorum, çünkü ne motor ne de otonom sisteme dahiller)
  • fallopian  (15.12.13 18:35:32)
@compadrito; okumadım. bu konuyla mı ilgili?

  • fallopian  (15.12.13 18:36:07 ~ 18:36:16)
o zaman bu soruyu silme ve edit etme.

o kitabi ders calisir gibi altini cize cize okuduktan sonra, bu soruyu tekrar oku.
  • compadrito  (15.12.13 18:37:34 ~ 18:37:56)