30.000 tl nasıl değerlendirilmeli?

Elimde 30.000 tl para var. Harcamadan 2-3 sene durmasini istiyorum.

- hangi bankaya yatirmali? hangisinin faizi daha yuksek? hangi hesaba yatirmali?
- doviz, altin almak su an mantikli mi?

faiz haram muhterem kardeşim.

altın al.
  • islergucler2  (06.12.13 15:15:02)
enparanın oranları en iyisi sanırım.

  • ytse jam  (06.12.13 15:16:55)
Bu ülkede yaşamakta bence haram, her şey ateş pahası!!!
Araba da alınabilir, 2. el piyasası sağlam bir araba..

  • redeath  (06.12.13 15:21:44)
faiz haram diye dusunuyosan devlet tahvili al. genelde enflasyonla orantili oluyor, paran deger kaybetmemis olur

  • yilki ati  (06.12.13 15:23:36)
yuh, araba ölü yatırımdır. yatırımların en kötüsüdür.

  • ytse jam  (06.12.13 15:26:58)
ayrıca erkeksen altın da haram, gümüş al.

  • ytse jam  (06.12.13 15:27:30)
faiz haram diyen kafasızları dinleme.
ama faiz ne kadar iyi bir tercih onu bir düşünmek lazım

  • cruseo  (06.12.13 15:28:39)
saat al. 30.000 liraya ikinci eli değerli bir saat alırsan 3 yıl sonra 70'e satabilirsin. hatta o kadar zor bulunan saatler var ki, ertesi gün bile satabilirsin. Mühim olan alabilmek.

  • marisa  (06.12.13 16:18:21)
ben günlük faiz veren hesaplarda değerlendiriyorum o kadar param olduğunda. günlük 3-5 faiz getiriyor. sonra faiz haram olduğu için o 3-5 lirayla aşırı süpriz kupon yapıyorum ve hiç tutmuyor. tutarsa zaten bi 30 bin tl daha alırım.

  • kafkef  (06.12.13 16:20:46)
faiz haram diyenler herkesi dünyadaki her insanı müslüman sanıyorlar
ayrıca inançlarının diğer yükümlülükleri olan; paralarının bilmem kaçta kaçını her yıl fakirlere verme olayını harfiyen uyguluyorlar zaten
bir de inançları olan bu din oluşurken enflasyon da böyleydi sanırım.

herneyse herkese saygım var;
en mantıklısı devlet tahvili/hazine bonosu olayı.
senelik (ya da sana uyan en uzun hangisiyse) onu yaptır asla zarar etmeyeceğin bir şey.
  • jimjim  (06.12.13 16:21:49)
haram olan faiz bu değil kardeşim önce onu hatırlatayım. haram olan mazlumdan alınan riba dır.

sen bu parayı ihtiyacı olan birine verip bir ay sonra 40 bin olarak geri istersen bu haramdır. özetle tefecilik mantığıdır haram olan.

benim bildiğim budur, yanlış da olabilir fetva sanmayın sakın :)

paranızın değerini korumak için devletin kontrolünde olan çok cüzi banka faizi almak haramda aynı oranda yada daha fazla artış gösteren altın almak mı haram değil?

konuyu çok uzatmayalım devlet tahvili alabilirsin, faiz kelimesinden huylanıyorsan fon alabilirsin.

arkadaşın biri araba demiş ama araba bir yatırım aracı değildir, aksine işi bilmiyorsan çok zarar bile edebilirsin.

ha işin budur haftada bir araba alır satarsın eyvallah yolunu bulursun. ama alıp saklamak saçmadır.
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (06.12.13 16:42:23)
Dolar al mart'ta-nisan'da 2,5 olacak o zaman satarsin.

  • kegums  (06.12.13 16:51:50)
feathercoin al. ilerde çok değerlenecek.
yok garanti olsun diyosan enpara.com

  • bay meraklı  (06.12.13 18:24:28 ~ 18:26:25)
2-3 sene duracaksa temettu getirili hisse senedi al. thy gibi, ttelekom gibi, trkcell gibi. eskiden ben de sicak bakmiyordum hisse senedine ancak yaslaninca daha uzun vadeli dusunup, daha az riskli yatirim arayislarina yoneliyorsun,

  • modlar bu benim feykim silebilirsiniz  (07.12.13 09:36:08)