beklenen istanbul depremine hazır mısınız?

şimdi buraya "arkadaş aklıma neden getiriyorsun, ağzını hayra aç" diyenler elbet çıkacaktır.

ama bunu insanlara her gün hatırlatmak gerekiyor. toplum olarak çabuk unutan bir yapımız var.

1-kendinizi depreme ne kadar hazır hissediyorsunuz?
2-deprem sonrası bir kaçış planınız var mı? (şehri terk etmek gerekirse)
3-binanıza güveniyor musunuz?
4-binanın düzenli olarak deprem testi yapılıyor mu?
5-deprem testi yapılmamış binanın yöneticisine baskı yapıyor musunuz?

istanbul depreminin sadece istanbul il sınırlarıyla sınırlı kalmayacağını hatırlatmaya geldim ben. çevre iller için de geçerli olmalı bu sorular.

  • devilred  (30.11.13 00:36:24)
istanbul'da buyuk bi deprem olursa hayatta kalmak olmekten daha sikintili olacakmis gibi geliyor bana. o yuzden hazirlik falan yapmiyorum bosuna, tostumu yedim bekliyorum.

  • nawres  (30.11.13 00:37:45)
@devilred tabii ki sadece istanbul için söylemiyorum bunları, ama istanbul olacak merkez üssü, o yüzden ismi öyle :) (ha bir de 2. soru istanbullulara yönelik)

  • thracian  (30.11.13 00:37:50)
İstanbul'da yaşamıyorum ama nerede olacağı belli olmaz deyip cevaplıyorum;
1. %30 hazırım diyebilirim. sadece deprem anında ne yapacağımı biliyorum.
2. Yok.
3. şu anda oturduğumuz bina 30 yıllık yani güvenmiyoum.
4. geçen sene yapılmış orta-ağır hasarlı çıkmış.
5. bu biraz mümkün değil.
  • livaneli kadir  (30.11.13 00:39:45)
2) bi google maps acip bakin istanbul haritasina kac tane alternatif yol var kacmak icin? o yollara giden kopru veya viyaduklerden biri yikildigi an kacisi unutun.
3) kimseye guvenmiyorum
4) izmitdepreminden sora bi kere yapilmis
  • rentts  (30.11.13 00:40:44)
99 depreminin merkez üssünden bildiriyorum o halde:

1- hissetmiyorum.
2- dibimizdeki tüpraş'ın patlaması tehlikesi varken nereye kaçabiliriz ki.
3- evet.
4- 99 depreminde elden geçti tamamen. düzenli test ne ola ki?
5- bkz 4. cevap.
  • devilred  (30.11.13 00:41:33)
1-hazır hissetmiyorum. sadece avcılar tarafında eve çıkmamaya gayret ediyorum, orayı daha fena vuracak diyolla. onun haricinde, öğrenci olduğum ve don değiştirir gibi ev değiştirdiğim için bir şey yapmıyorum.

2-yoo. şehir dışındaki tanıdıklarıma giderim herhalde, zaten burda da bi şey yaptığım yok.

3-güvenmiyom. dediğim gibi, sabit binam yok, değişiyo sürekli.

4-yoo, elektriği bile yoktu bi ara.

5-yöneticisi de mi var, aaa.
  • der meister  (30.11.13 00:41:50)
1-dünya sikime minare götüme
2-yok
3-düşünmedim
4-bilmiyorum
5-uğraşmam
  • papillon7  (30.11.13 00:48:47)
1- Çok hazır değilim ama evde kaçış ve saklanma yerleri belirledim.
2- Var. Yazlığa gideceğim.
3- İki farklı devlet üniversitesi ve bir özel firmadan deprem testi yapıldı. Sonuç iyi. (Her kattan karot alındı)
4- Cevabı yukarıda verdim zaten.
5- Ben zaten bina yöneticisiyim. :)
  • bugraa  (30.11.13 00:52:35)
şu sıralar "eviniz hasar gördüğünde kime misafir olacaksınız ?" şeklinde kamu spotu dönüyor televizyonlarda, o spotun insanları yanlış yönlendirdiğini düşünüyorum, tüm sorumluluk deprem sigortası yaptırmayan yurttaşların üzerindeymiş gibi yansıtılmaya ve para toplamak için insanların deprem sigortası yaptırmasına çalışılıyor, bunun yanında devletin üstlenmesi gereken sorumluluklardan (imar planları, binaların kontrolü gibi...) kaçtığını şimdiye kadar yerine getirmediğini düşünüyorum

  • freebird5406_2  (30.11.13 01:37:08 ~ 01:42:19)
Millet gitmiyo, şu deprem olsunda istanbul rahatlasin artık. En azından geri kalanlar rahat eder

  • kreider  (30.11.13 08:21:20)
4- düzenli deprem testi nedir aga? araba mı bu yıllık bakıma sokasın hafhadfhadf

  • bira sisesi kapagi  (30.11.13 09:16:22)