öyle bir çarpıldım ki elimde yanık oluştu

az önce çok eski bir fotoğraf makinasını (analog) açıp içini kurcalayım dedim. çalışma mekanizmasını falan merak ettim, tek tek küçücük parçalarını sökerken

abovvv! bir ışık gördüm. elimde feci bir acıyla havada asılı kaldım.

beni ne çarpmış olabilir? böyle güçlü bir biçimde çarpan parça böyle dandik makinada ne arıyor ey ahali? dünya'nın enerji sorununa çözüm mü buldum?

sen acile git,elinde yanık oluşmuş hala duruyorsun.geçmiş olsun.

  • rock n roll  (27.11.13 20:51:44)
yok ya bepanthene sürdüm biraz acısı gitti. parmağımın tam ucu yandı ama şu an iyiyim, yine de düşüncen için teşekkür ederim.

  • thracian  (27.11.13 20:52:59)
pille çalışan bir makinadan o kadar elektrik geldiğine göre o enerji sanıyorum ki flaş ile ilgilidir. flaşlar yakıcı bir ısıya sahip olabiliyorlar.

  • dahinnotha  (27.11.13 20:53:18)
Makina flashlı ise flash çarpmıştır. Flashın yanabilmesi için yüksek gerilim gerekiyor ve bu pilden bir devre yolu ile sağlanıyor.

  • Copernic  (27.11.13 20:54:23)
çok büyük yanıksa hastanede bile yatman gerekir de havada asılı kaldım falan da deyince korktum :)

  • rock n roll  (27.11.13 20:54:56)
flaş takılı mı bişiler yaptın? analog makinede anca o çarpar seni. onunda kondansatörünün dolu olması lazım. yani flaşın açık olması lazım.

  • seksli harf  (27.11.13 20:55:18)
bem de aşık oldun sandım :)

  • [silinmiş]  (27.11.13 20:58:23)
şimdi herkesın dedıgı gıbı buyuk bır ıhtımalle flas dan dolayı carpıldın sen ama eskı fotograf makınelerın ıcınde kalem pilin yanı 3 voltu 220 volta cevıren bır devre var yusek ıhtımalle ondan kaynaklanıyor

  • jackies  (27.11.13 21:05:10)
seni çarpan yakın elektrotlarına aynı anda değdiğin ve köprü oluşturduğun "kondansatör" ya da "kapasitör" birkaç binlik volt ile çarpıldın. geçmiş olsun.

  • sttc  (27.11.13 21:12:34)
jackies bu 3 voltu 220 volta çeviren devreyi neden her yerde kullanamıyoruz? bu aklıma geldi çarpıldıktan sonra.

ufacık 3 voltluk bir akım 220 volta çeviriliyorsa, neden akımı arttırıp daha fazla enerji elde edemiyoruz (seste kullanılan "anfi miydi ismi" tarzı bir arttırıcı gibi düşünsek?)
  • thracian  (27.11.13 21:15:18)
flaşdaki kondansatör.

  • mr fusion  (27.11.13 22:07:07)
@thracian
voltajı artırmak kolay ama akım değeri-amper düşecektir. 3v'luk bir pilden çıkan akım 1 amper desek, 3 voltamper. bunu 300 volta çıkarsak akım 0,01 amper'e düşer. adam çarpar mı bilmem ama ampül yakmaz:)

  • vizdilva  (28.11.13 06:38:25)