[]

dershane olayı

dershaneler kapatılınca sistem nasıl olacak tam olarak devlet kaynak arayışı için mi yapıyor bunu?
 
ortada oluşacak bir sistem yok kimse dershaneye gitmeyecek o kadar, herkes evinde çalışacak. dershaneleri özel okula dönüştürme projesi var ama mevcut dershanelerin %6'sı buna uygunmuş sadece. aksine devlet dershanelerden aldığı %8lik eğitim vergisinden olacak ve bir sürü işsiz öğretmene istihdam ettirme zorunluluğu doğacak.


  • Golgi  (25.11.13 16:23:46) 
işsiz kalan bütün dershane hocaları özel ders vermeye başlayacak. sonra bunlar birleşip etüd salonları kuracaklar, kocaman bir network oluşacak. şu an dershaneye giden neredeyse her öğrenci aşağı yukarı aynı fiyatlara özel ders almaya başlayacak. ondan sonla elimizde yıllarca uğraşıp temizleyemeyeceğimiz devasa bir kaçak dershane sektörü kalacak.


  • yakuza123  (25.11.13 17:47:38) 
arz fazlası oluşur özel derslerin fiyatı düşer.


  • Suehtemorp  (25.11.13 18:35:11) 
ödel ders piyasası yaratılır demiyorum. o zaten var. ama işin acı taraflarından biri de şu ki şu anki ihtiyacları bile dershaneler de karşılayamıyor ve çocuklar üstüne özel ders almak zorunda kalıyorlar.
bu durumda arz aşırı artacağı için özel ders fiyatları ve dolaylı olarak standardı düşecek. sonra dersler farklı branşlardan hocaların ortaklığı ile sınıflar halinde verilmeye başlanacak. ve sonunda şu anki dershane sektörü aynen kalıp sadece kaçağa kaymış olacak.
bu tip sorunlar ihtiyac sonucu ortaya çıkmıştır ve asıl sorun dershanelerin olması değil, onların olmasına sebep olan eğitim sistemidir. ve bu maalesef değil böyle tek bir yasakla, belki 10-20 yıl içinde bile çözülebilecek bir şey değil. ciddi bir reform gerek.

not olarak: ben akpin dershaneleri kapatacağını da düşünmüyorum. bu bir koz, kozlar oynanırsa değerini kaybeder. seçimden sonra her şey yatışacaktır.
  • yakuza123  (25.11.13 19:25:33 ~ 19:27:00) 
öss zekaya göre seçim yapmadığı için herkes aynı yerlere yerleşir demek yanlış. devlet okulları çok kötü, ve daha da kötüsü standardı yok. bir yerde hocalar iyi olurken diğer yerde kötü olabiliyor ve şanssız kesim dershaneler olmazsa daha mağdur olur. dershaneler kalkmalı evet ama değişim yukarıdan değil temelden başlamalı.


  • yakuza123  (25.11.13 23:54:11) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.