nobel odullu kitaplar gercekten iyi mi

orhan pamuk ve turk siyasetinden bagimsiz cevaplayin lutfen.
klasiklerden mi okuyayim bir seyler yoksa jelinek filan gibi nobel odullu cagdas kitaplardan mi?

nobel, kitaba değil yazara veriliyor. nobelli yazarların kötü kitapları da olabilir.

  • marcelorios  (21.11.13 20:24:09)
eğer okumadıysanız Jose Saramago- Körlük

genelde Nobel ödüllü kitaplara karşı önyargılı yaklaşırım ama birkaç kitap bu önyargımı kırdı sayılır.
  • godsparticle  (21.11.13 20:25:39)
istisnalar haricinde(örneğin Mann'ın Buddenbrooks'u) nobel yazarın'şairin belli bir niteliğine veriliyor esere değil.
bu yazarların da iyi ve kötü kitapları doğal olarak bulunuyor.
Örneğin Necip Mahfuz'un tek kitabını okumanın diğer tüm kitaplarını okumaktan çok farkı olmadığını düşünüyorum.

Yasunari KAwabata'nın kitaplarını öneririm ama bunların arasından. Türkçe'ye çevrildi mi hangileri çevrildi bilmiyorum.
  • sanal hayvan  (21.11.13 21:07:18)
genelleme yapmamız mümkün değil.
bir de şu var; neye göre iyi, kime göre iyi?

dünya klasiklerini okumak kolay değildir bu arada. bir çok insanı kitap okumaktan soputan şey, altyapı ve temel olmadan klasikleri okumaya çalışmamız. eğer iyi bir edebiyat okuyucusu değilseniz altyapı oluşturmadan klasiklere başlamayın.
(camus, orwell +1)
  • dahinnotha  (21.11.13 21:08:29)