ingilizce restatement sorusu

merhabalar 4 tane restatement sorusu var elimde. cevaplarını buldum fakat arkadaşımla çelişti cevaplarımız bu soruların cevaplarını anlatabilecek var mıdır ?

not : soruların ikisi ekte, ikisi de aşağıdaki linklerdedir.

teşekkürler.

imgim.com

8 c, 2 a, 11 d, 15 c

surasi biraz faydali olabilir. bu kuralin adini hatirlayamadim:

www.grammar-quizzes.com
  • comptrol  (09.11.13 10:59:57 ~ 11:30:03)
Bunları az biraz da açıklayabilir misiniz ?

  • totalstation  (09.11.13 11:06:22)
8-c
soruda: they used to blala more politely than now diyor.
yani eskiden daha naziklermiş.
yani şimdi eskisi kadar (as...as) nazik değillermiş. (c)
a seçeneğinde şimdiki kadar nazik değillerdi eskiden diyor. o yüzden yanlış
b seçeneğinde eskiden de şimdi de aynı diyor. (as..as) o yüzden yanlış
d seçeneğinde şimdi daha nazikler diyor. o yüzden yanlış.
  • neyleyim  (09.11.13 11:13:04)
Ben 11'e d demiştim mesela. a şıkkı biraz garip değil mi ?

  • totalstation  (09.11.13 11:15:06)
8-c
2-a
11-d
15-c
  • midesiz  (09.11.13 11:22:21)
2-a
soruda: had planned to finish, party made it impossible diyor.
yani parti yüzünden bitirememiş.
yani parti olmasa bitirirmiş. (a)
b seçeneğinde parti olsaydı bile bitirirdim diyor. yanlış.
c seçeniğinde partiye rağmen bitirdim diyor. yanlış.
d seçeneğinde (burada takılmış olabilirsiniz) parti engellerdi beni diyor. (mesela o yüzden evde kalmadım gelebilir cümlenin devamına, yani engellememiş aslında - would have) bu yüzden yanlış.
  • neyleyim  (09.11.13 11:23:38)
2 a
8 c
11 d
15 c
  • cokponcik  (09.11.13 11:27:17 ~ 12:47:10)
11-d
the thieves had missed: bu en eski olay.
olay örgüsü: önce missing -> sonra checking = spotting
a seçeneğinde olay örgüsü hatalı. (missing = spotting şeklinde değitirmiş örgüyü) bu yüzden yanlış.
b seçeneğinde örgü de hatalı, anlam da kaymış. (kontrol ettiği için unutmadılar elbette) bu yüzden yanlış.
c seçeneğinde "checking the items" gibi olmayan bir anlam yüklemiş. bu yüzden yanlış.

Checking the room: while I was checking the room. (d seçeneğinde şaşırtma amaçlı when I checked denmiş ki denebilir) bu yüzden doğru cevap.
  • neyleyim  (09.11.13 11:43:16)
15-c
Soruda:
built a few years ago: birkaç sene önce inşa edilmiş.
looked quite old: epey eski görünüyor.
as it was meant to look historical: tarihi görünmesi istenmiş gibi.
a seçeneğinde built again diyor. hatalı statement.
b seçeneğinde worn out diyor. hatalı statement.
c seçeneğinde mevzuyu birebir anlatmış yukarıda açıkladığımız şekilde :) doğru cevap.
d seçeneğinde they realized diyor. hatalı statement.
  • neyleyim  (09.11.13 11:57:56)