Yurt dışından içki getirme sınırı

Merhaba arkadaşlar.

Bu ayın sonunda iş için italya' ya gidiyorum.
Dönüşte kaç şişe içki getirebilirim?

Örneğin gittiğim yerde 5 şişe çantaya koysam bavulu geçirirken sıkıntı çeker miyim? Şişeleri kaptırma ihtimalim var mı?

www.atu.com.tr

bavula koyduğunda sorun olmuyor diye biliyorum ama yanlış da biliyor olabilirim.
  • avifa  (08.11.13 11:05:26)
Ben sayıyız defa 5-6 şişeyi bavulun altına dizip ülkeye öyle girdim, hiçbir sıkıntı olmadı.

Genelde ülkeden çıkarken AHL'nin dış hatlar gidişindeki free shop'dan alıp, gittiğim yerde bavulun içine dizerek ülkeye dönerim. Ülkeye girerken de tekrar iki şişe hakkımı alırım.

Hiç kaptırmadım. Sadece bir defasında gümrük kontrolünden çıktıktan sonra sivil giyimli bir polis abla durdurup bavulumu tekrar x-ray'den geçirdi, onda da sorun olmadı. Sanırım uyuşturucu madde gibi şeyler için kontrol yapıyorlardı.
  • hiko seijuro  (08.11.13 11:05:35)
hayır yok; istediğiniz (bagaj hakkı dahilinde) kadar kabin bagajında,
duty free hakkınız kadar da el bagajında taşıyabilirsiniz.
iyi sarın kırılınca her yer batıyor.
  • jimjim  (08.11.13 11:13:04)
Bavul'a 4-5 şişe viski koymuştum ben İspanya'dan gelirken, kutularıyla al içkileri, 9 euroya aldığım Jim Beam'i bavulu açtığımda sadece cam parçalarını bulmuştum..

  • dapda  (08.11.13 12:02:25)
o taraftaki duty freeyi bilmiyorum ama,burdaki duty freelerde sınır var.

  • ganyotçu  (08.11.13 12:03:35)
ister duty free'den al ister yurtdışından ülkeye legal olarak sokabileceğin içki sınırı var. bu sınır 1 litre yüksek alkollü(22%>) ve 2 litre düşük alkollüdür(22%<) ama işin pratik boyunda bavula 20-25 tane aynı içkiden atmadıkça türkiye'de kimse 5 şişeye noluyor demez.

durdurup sorarlarsa ki çok çok az bir ihtimal hediye/bilmiyorum dersin yeterli olur.
  • hayley williams ile evlenecek genc  (08.11.13 12:34:48 ~ 12:36:13)
Yöntem şu;
İtalya'dan al ve dikkatlice bavula yerleştir.
İtalyan Duty Free'den ne kadar sınır varsa o kadar al.
Türkiye Duty Free'den ne kadar sınır varsa o kadar al.

Sınır konusunda @hayley williams ile evlenecek genc'in dediği doğru ve sadece Türkiye Duty Free'de geçerli.
Geçen ay Fiumicino Havalimanında öyle bir sınır ibaresi de görmedim. Vardır belki ama bilmiyorum. 1 litre viski alıp çıktım.

Şu ana kadar kimse "bavulunu aç, ne getirdin?" demedi. Bende genelde 2-3 şişeden fazla getirmedim. Hatta genelde hep yerel içkileri tercih ettiğimden su/meşrubat şişelerinde getirdim :D

Yurtdışından Türkiye'ye girişte kimse sizin bavulunuzu kontrol etmiyor. Direk alıp çıkıyorsunuz!
  • cliquot  (08.11.13 13:29:20)
Biraz geç oldu ama italya'dan gelirken ağırlık sınırı dahilinde istediğimi getirdim.

çantama 3 şarap 2 yüksek alkollü vardı. dönüştede free shoptan 1 tane yüksek alkollü aldım.
  • diyot  (18.05.14 16:45:16)