İdeal kestane nasıl pişer?

Kestane en güzel nasıl olur? Fırında mı tavada mı? Önce haşlamak gerekir mi?
Fırın için derece ve süre, ve diğerleri için de püf noktaları ve teknikler nelerdir dostlar?

En güzel kestane sobada olur.

  • dapda  (03.11.13 19:27:11)
tost makinesinde yap direk hiç uğraşma öyle şeylerle

  • mosquera  (03.11.13 19:30:22)
fırına atacaksanız kenarlarını çizmek gerek ki patlamasınlar fırında. ama suda haşlaması da güzel oluyor.

  • kakao  (03.11.13 19:31:03)
haşlama sakın suda beklet + şeklinde çiz teflon tava marifetiyle kebap yap.

  • mr fusion  (03.11.13 19:32:54)
(bkz: ababura) kısacası kebap.

birde biraz şeker katılmış suda haşlaması oluyor, ama ben çok sevmiyorum.

en güzeli kebap. oda tavada çok iyi oluyor. kestaneyi yatay olarak boydan boya çiziyorsun, sonra tavaya koyup kızartıyorsun. arada çeviriyorsun tabi.

fırında hiç randımanlı olmuyor, bir de çok uzun sürüyor. tavada da piştiğini anladıktan sonra fırında hiç yapmadım.
  • vincenzo  (03.11.13 19:33:47)
@vincenzo peki nasıl anlayacağım piştiğini? ne kadar süre vermek gerekiyor ortalama? bir de biraz su ekleniyordu tavaya değil mi sanki?

  • nıç  (03.11.13 19:37:43)
İlk denememi fırında yapmıştım sonuç hüsrandı, güzelce çizin, atın teflon tavaya. En hızlısı ve lezzetlisi bu şekilde oluyor.

  • bluepea  (03.11.13 19:38:40 ~ 19:39:04)
valla ben kabuklarının yanmasını bekliyorum. arada bir iki tanesinin tadına bakıyorum.
içi çiğ kaldığında belli oluyor zaten. içi biştiğinde un gibi oluyor.

  • vincenzo  (03.11.13 19:49:47)
kestaneyi al
her iki tarafına boyuna çizik at, bıçakınan
fırın tepsisine yağlı kağıt koy kestanelerin tombik tarafı kağıda gelecek şekilde yerleştir, diz
fırın 200 C ve 40 dk üzeri kızarıncaya ve kabuklar pörtleyinceye kadar bekle
Fırından al, bekle soğusun,
ye:)
  • Ruprect  (03.11.13 20:23:10)
canbogazdan.blogspot.com
ben bu tarifle yaptım geçen kış, bayağı başarılı oldu.

  • whoosie  (03.11.13 20:26:44)
once yikar, sonra enlemesine kestanenin ortasina kadar cizerim, teflona koyar kapagini kapatirim. orta atesin biraz fazlasina koyar, bir sure unuturum. kokusu gelince hatirlar, gider ceviririm. sonra yine unuturum. komur gibi olmasinlar diye arada kontrol ederim. cok guzel olur, ayni komurde yapilmisini satin aldigim gibi. afiyet olsun

  • dnznc  (03.11.13 20:27:24)
en iyisi sobada olur ama soba yoktur artik koyde falan degilsen

neyse

kestaneleri once bombeli taraflarini enine ciz. resimde goruldugu gibi yani 1.bp.blogspot.com
cizdigin kestaneleri tasin icinde suda beklet bir 5-10 dakika
sonra tost makinesi varsa onun uzerine diz. yoksa firin tepsisine dizip firinda pisir.

afiyet olsun
  • exlibris  (03.11.13 20:41:00)
balık, et pişirilen 20 liralık elektrikli ızgarada yapıyorum ben. gayet güzel oluyor.

  • orpheus  (03.11.13 21:50:02)