permutasyon sorusu

cappuccino harflerini kullanarak anlamlı ve anlamsız kaç harf yazılabilir ? ayrıca ilk soruya ek olarak aynı harfler peş peşe gelmeyecek şekilde kaç tane anlamlı ve anlamsız kelime yazabiliriz?

teşekkürler

edit: ve veya olacak

1- tekrarlı permütasyon . toplm 10 harf var. c'ler 3 kere p'ler 2 kere tekar etmiş. 10!/3!.21

2-bütün yazılabilen kelimelerden yanyana kaç defa gelir durumunu çıkaralım.
yanyana geleceği durumlar : (ccc),(pp) leri 1'er harf olarak düşünürüz.
yani toplamda 7harf olmuş olur. 7!
1.sorudaki sonuçtan 7!'i çıkarırız. sonuç budur.
  • vodianova  (02.11.13 23:35:30)
oluşacak harf dizilerinin anlamlı mı anlamsız mı olduğuna matematiksel çözümleme ile nasıl karar verilecek ki?

teker teker yazmak lazım heralde.
  • kriker  (02.11.13 23:37:57)
@kriker anlamlı veya anlamsız olması lazım.

  • vodianova  (02.11.13 23:39:46)
@vodianova hocam sen toplamdan 7! çıkarmışsın ama, şu ihtimaller de var:

sadece 2 p'nin yan yana gelip ve c lerin yan yana gelmeme ihtimali veya tam tersi gibi durumları da çıkarmamız gerekmiyor mu ?
  • Kreuzberg  (02.11.13 23:44:09)
aa evet. c'lerin 2 sinin yan yana gelme ihtimalini unutmuşum.bi dk

  • vodianova  (02.11.13 23:53:42)
hepsine ek olarak 8!/2! çıkarılacak.
(cc)'yi bir harf olarak düşünüyoruz. (pp) zaten bir harf olarak almıştık.
geriye bir tane c kalıyor. (cc) ve c tekrarlı permutasyon oluyor.
  • vodianova  (03.11.13 00:05:21)