ebay uzman sorusu -2-

shipping kısmında türkiye belirtilmemiş bir ürün için en yüksek bid'i vermiş ve kazanmıştım dün. adam da faturayı güncellemiş fakat ürünün kendi fiyatı kadar bir shipping çıkarmıştı (ürün $45, shipping $39) ben de mesaj atmış, bu shipping'i istemediğimi belirtmiş, daha ucuz, doğru dürüst bir shipping belirlemesini, toplam tutarı tekrar güncellemesini istemiştim.

adam da $39'dan $21'a düşürmüştü shipping'i bunun üzerine, ben yine mesaj atmış ve bunun da fazla olduğunu ve $10'ın altına indirmesini istemiştim fakat cevap gelmedi. ben de bunun üzerine biraz önce ürünü geri vermek ve satışı iptal etmek istediğimi (ve ancak shipping'i $10'ın altına indirirse ödeme yapacağımı) belirten bir mesaj yolladım kendisine,

soru şu; benim açımdan bundan sonra ne olacak? (henüz ödeme yapmadım dediğim gibi)

tek sorun adamın sana dusuk rating vermesi olur.

  • rurouni  (18.10.13 21:03:05)
ebay bana bir yaptırım uygular mı peki?

  • weeping guitar  (18.10.13 21:15:42)
ebay yaptirim uygulamaz ama rating'in duser sanirim.

  • archely  (18.10.13 21:19:31)
30 işlem yapmışım şu ana kadar ebay'de, puanım (buna puan mı deniyor) %100 şu anda ve satıcının düşük not vermesi durumumu pek etkilemez gibi geldi bana (zaten bir şey satmıyorum, alıyorum) ama başka bir yaptırım/blokaj falan olmasa bari.

  • weeping guitar  (18.10.13 21:23:14)
shipping acikcasi 10$ altina dusmesi imkansiz. Bundan sonraki alisverislerin icin soyleyeyim en azindan.

Bilmiyorum kampanya vs olur belki anca oyle.
  • archely  (18.10.13 21:24:32)
@archely,

bid'li satışlar için diyorsun değil mi?
  • weeping guitar  (18.10.13 21:27:35)
eğer teklif verip almaz ya da tekilfi iptal ederseniz ve bu süreklilik arz ederse ya da sahte hesap gibi görünürse ebay belirli bir süre teklif vermenizi engelleyebiliyor. ayrıca bazı satıcılar bu tip kayıtları olan kişilerin artırmaya girmesini engelleyebiliyor. bu tip kayıtlar geçmişinizde görünebiliyor.

  • her giriste sifresini unutan adam  (18.10.13 22:43:35)
Ben genel anlamda dedim. Mantikli dusununce cogu ulkeden 10$ aldi kargo yok.

Sanirim Cin'den gelen urunlerde ucuz kargo olabiliyor.

Bu ucuz kargolar da minimum 2 ay suruyor acikcasi.
  • archely  (19.10.13 02:47:49)
ucuz kargo satıcıya bağlı, bu işin ticaretini yapmayanlar tıpkı siz kargoya gittiginizdeki gibi ödüyorlar.misal bir kargoyu bugün istanbuldan ankaraya yollasan ort.10tl tutabilir. ptt bunu daha ucuz yapabilir ama satıcı olarak siz pttyle uğraşmak istemiyorsanız tutar böyle kalır. bir de uluslar arası olunca... ama ticaretini yapanlar işi biliyor + anlaşmalı olabiliyorlar. free shipping diye geç gelir diyorsanız,2 dolar vermeyi önerir tracking number satın alırsınız.hem kargo kaybolmaz hem çabuk gelir...

  • her giriste sifresini unutan adam  (19.10.13 11:24:08)