normal bir bisiklet ağırlığı kaç kg olmalıdır?

Merhabalar, fazla üzerinde durulmadığını gördüğüm bir konu hakkında soru sormak istiyorum. sıradan ve ortalama (profesyonel olmayan) bir bisikletin ağırlığı kaç kg olmalıdır? özellikle yokuş çıkarken ve düz yolda zorluk çıkarmaması için... alüminyum ve demir kadrolu bisikletlerin ağırlıkları hangi düzeyde olur? şimdiden teşekkürler... benimkini ölçtüm 15.6 kg çıktı.

türüne göre 8 ila 18 kilo arasında oluyorlarmış.

  • paradoxical  (14.10.13 16:06:07)
alüminyum dağ bisikletleri ve şehir bisikletleri 12-14kg civarı.
yol bisikletleri de 10-11kg civarı olabiliyor ortalama seviyelerde...

ancak üst seviye dağ bisikletleri 8-9kg, yol bisikletleri ise 6kg'nin altında bile olabiliyor.

benim orta seviye dağ bisikletim donanımsız 13kg civarı.

önde maşa düz, amortisörsüzse şehir bisikletleri 11-12 kg de olabilir.

13kglik bisikletimden memnunum, ağır sayılmayacak seviyede bence.

ek soru: yeni bisiklet mi alacaksın?
  • ucan spagetticanavari  (14.10.13 16:07:17 ~ 17:37:23)
15.6'ya ağır bir bisiklet diyebiliriz. 12 falan mis gibi oluyor.

  • the kene  (14.10.13 16:12:33)
ölçmedim ama benimkide donanımlı 15kilo çeker gibi. fazla da değil bu yani şehir bisikletleriyle kıyasladığımda hafif kalıyor. yol bisikleti içinse çok çok ağır 7-8kg olmalı yol bisikleti ise.

  • trajikomix  (14.10.13 16:50:32)
12.5 alüminyum

  • Thunderbirds  (14.10.13 17:00:01 ~ 17:07:30)
Biraz fiyat vereyim. 5 kg karbonfiber yarış bisikleti 5000 lira, 8-9 kg yarış bisiketi 1.750 lira. 8-9 kg şehir bisikleti 500-600 lira. Dağ bisikletleri de daha ucuz oluyor. Bunlar kaliteli olanlar.

Soruna cevap olarak da yokuşta kolay olsun falan diyorsan en fazla 10 kilo olsun.
  • aguilas negras  (14.10.13 20:07:42)
aguilas negras

ortalama fiyatlar konusunda 1750tl 8-9kg yarış bisikleti hariç çok düşük söylemişsin. hatta bu bile düşük kalmış, 2000 civarından başlıyorlar.

o fiyatlara bahsettiğin ağırlıklardaki bisikletler imkansız.

5kg karbonları ise o fiyata ikinci el bile bulamazsın.
  • ucan spagetticanavari  (14.10.13 20:51:40)