çam balı nedir ki?

çam ağacının çatlaklarından akan sıvıdan mı yapılıyor?
yoksa bildiğimiz arılar mı topluyor çamdan?
topluyorlarsa çamın neresinden topluyorlar?
çam balı daha mı yararlıdır?
tat dışında başka bir başka farklılığı var mıdır?

ha bir de; o çam ağacının çatlaklarından akan sıvı direk yenir mi? var mıdır besin değeri eğer bal değilse?

şimdiden teşekkürler!

reçine'dir ağaçlardan sızan, yenmez. kuruyup taşlaşınca kehribar olur mücevher yapımında kullanılır.
bal ile alakası yok.

  • innerbliss  (01.10.13 12:20:29)
çam ağacından sızan sıvıdan yapılmıyor.
bildiğimiz arılar topluyor çamdan.
kozalakların olduğu yerlerden topluyorlar.
tam olarak bilemeyeceğim aslında ama ıhlamur balından daha faydalı. fakat kestane balının da çamdan daha faydalı olduğunu duymuştum.
her balın tadı farklı. ben en çok ıhlamuru seviyorum. kestane balını da hiç yiyemiyorum. çiçek balı da güzel.
akan sıvı çam sakızı. yeniyor. besin değerini bilmiyorum.
  • kırmızıkaşekaban  (01.10.13 12:23:02)
karaçamlar çok güzel polen saçar sarı sarı ondan topluyolar.

  • kediebesi  (01.10.13 12:25:06)
kırmızıkaşeban +1
ilave olarak kestane balı yiyiniz, marketlerden değil bildiğiniz arıcılar varsa oralardan temin ediniz.

benim en keyif aldığım bal kanola balıdır, arıcıyım bizzat.
polen için ardahan/posof-hanak yaylalarında müthiş çiçekler var. oraları tercih etmeli, gerisi mübalağa.
  • dikenlitel  (01.10.13 12:31:42 ~ 12:35:40)
cam balinin tadi acidir, genelde mugla civarinda olur.

bulabilirseniz kekik bali yiyin, inanilmaz bir tadi vardir.
  • hosein  (01.10.13 13:39:20)
çamda bizim her zaman göremeyeceğimiz "basra" diye ayrı bir mahlukat-ü böcek vardır. arı bu basradan aldığı sıvı ile kendi ağız suyunu (kusmuk) birleştirerek bal yapar. gerçek çam balı az donar, çünkü o basra kışın pek olmaz dolayısıyla çam balı aldım dondu diye korkmayın sıkıntı yok. o donan balı benmari yöntemi ile eski haline getirebilirsiniz. bir de hiçbir bal yüzde yüz saf değildir. çam balında illa ki bir miktar çiçek, kestane balında illa ki biraz armut, çiçek balında da ağaç (kestane, gürgen, palamut altı yaprak üstü bulut gel sen burda derdi unut...) balı vardır. ha arıya söz geçirip de " bana bak kanka, sadece çam yala gel başka bişeye ilişme " diye söz geçirebilen birisi varsa amenna.

  • elcikpower  (01.10.13 14:17:45)