Kedide Mantar 2

Daha önce şu duyuruyu açmıştım: (git: www.eksiduyuru.com)

Şu an durum pek iç açıcı değil ne yazık ki. Anneye Batticon süremiyorum; parçalıyor beni. Bebeklerin biri bayağı düzeldi. Diğerlerinde çok var. Bu gün ketoral şampuanla yıkadım yavruları. Triflocan şurup veriyorum anneye ve bebeklere. Düzelirse içeriden düzelecek gibi. Bağışıklık sistemleri güçlü değil maalesef.

Sorumsa şu; anne kolay kolay tedavi olmayacak gibi. Anne iyileşmeden bebekler tamamen düzelir mi? Yenebilirler mi bu musibeti?

annenin mamasına immunex koyun.
kapsül halindedir o.
kapsülü açıp, içindeki tozu yaş mamaya karıştırın.
eğer yemezse "light" ton balığıyla deneyin.

veterinere götürme şansınız varsa annenin tırnaklarını kestirin.
sokak kedileri için tırnak çok önemli kendini koruması açısından.
ama tedavi süresince uzar zaten.

anne iyileşmeden bebekler iyileşebilir elbette.
ama bu biraz bünye meselesi.
immunex'i bebeklere de verin.
ama onlar daha küçük olduğu için 1 kapsülü iki günlük olacak şekilde ayırın. (bir bebek için)
anneye günde 1 kapsül verebilirsiniz.

bünyeleri ne kadar kuvvetli olursa, o kadar çabuk gider mantar.
immunex dışında da çok iyi besleyin.

kedileri yıkamakta şöyle bir sorun var.
mantar için nemli ortam idealdir.
o yüzden ketoralle yıkadığınız zaman çok çok iyi kurulamanız lazım.
ve kedilerin yıkanmakla araları yoktur.
yani aslında mümkün mertebe yıkamayın.
yavruları nasılsa elleyebiliyorsunuz.
düzenli olarak bakımlarını yapıp temiz tutun o yeterli.
iyi beslemek ve temizlik en önemlisi.

bu arada anneye yaklaşamıyorsanız kalın kar eldivenlerinden edinin.
kedilerle içli dışlı biriyseniz tek başınıza immunex'in tozunu ağzından içeri bile dökebilirsiniz o eldivenlerle tutarak.
tutamam derseniz, baticon'u falan o şekilde sürün en azından.
takın eldivenleri, girişin.
  • blatta hiberna  (18.09.13 00:09:52 ~ 00:11:42)
blatta hiberna,

Çok sağolun. Biraz içimi rahatlattınız. Bebekleri iyileştirebilirsem, anneyle daha kolay başaçıkabilirim belki.
Dediğiniz gibi bünye meselesi. Bebeklerim anneleri çok iyi bakmasına rağmen zayıflar. Ben de anneye hem yaş hem kuru mama veriyorum. Yeterli olmuyor herhalde. İmmunex'i alacağım yarın.
  • auroraaurora  (18.09.13 00:26:13)
rica ederim.

immunex'in tek tipi mi var bilmiyorum.
tablet, sıvı vs gibi birkaç tipi varsa siz kapsül alacaksınız, yanlışlık olmasın.

eğer bütçeniz yeterliyse kuru mama'yı proplan almaya çalışın.
en azından bu hastalık boyunca.
bir de, tavuklu kuru mama yedirmeyin.
tavuklu mamalar tüy dökme, alerji vs yapabiliyor.
somonlu falan oluyo mesela, o daha iyi olur.
zaten somonlu mamaların üzerinde sensitive yazar genelde.
daha hafif olur yani bünyesel anlamda.
gerekirse iyileştikten sonra eski mamaya dönersiniz.

yani tavuklu mama vermeyin, verdiğiniz kuru mama market maması olmasın.
proplan olmasa bile en azından veteriner maması olsun.
whiskas falan veriyorsanız onların hiçbir besleyiciliği olmadığı gibi, bünyeyi zayıflatırlar.

ayrıca mesela yaş mama yerine direk light ton balığı verebilirsiniz.
light olduğu için yağlı değildir, yani ishal vs yapmaz.
kolesterol vs gibi bir şeye de neden olmaz.
kokusuna falan da bayılır, delire delire yerler.

bunlar tabii bütçe işleri olduğu için bir şey diyemiyorum.
ama bünyelerini kuvvetlendirecek şeyler bunlar.
yani yapamazsanız canınız sağolsun da, yapabilirseniz daha iyi beslenmiş olurlar.
  • blatta hiberna  (18.09.13 00:44:16 ~ 00:49:39)
Royal Canin yavru kedi maması ve whiskas konserve veriyorum. Konserveler balık ve kırmızı etli. Ton balığı Whiskas konserveden daha mı iyidir? Kuru mamada Royal Canin tercih etmemin sebebi yavru kedilerin de çok sevmesi. Biri yemeye başladı bile :)

  • auroraaurora  (18.09.13 01:03:14)
ha royal canin iyi canım, onda bir şey yok.
normalde sürekli tonbalığı vermemek lazım.
yani sırf tonbalığıyla beslenmesi iyi değil.

ama protein açısından şu süreçte 2-3 günde bir öğün falan verebilirsiniz.
zaten şimdi immunex'i vermek için yaş mama ya da ton balığı kullanmanız lazım.

çünkü aroması fazla olan bir şeye karıştıracaksınız ki, ilacın kokusu olabildiğince azalsın.
bazen öyle bile yemiyorlar, ama tonbalığına dayanamadıkları için belki saldırırlar.

immunex vereceğiniz öğünler için küçük oranlarda falan ton balığı verebilirsiniz.
tek taşla iki kuş olur.

immunex'e bir hafta düzenli devam edin.
normalde 3-4 gün yeterli olur, ama şimdi ekstra bir durum olduğu için 1 hafta vermenizde sakınca olmaz.
çünkü belli ki bünyeleri zayıf.
zaten 2-3 günden sonra gözle görülür bi gelişme olduğunu fark edersiniz. :)

immunex'i beslediğim sokak kedilerine veriyorum ben kış başlarında.
3-4 gün devam etmeye çalışıyorum, kışın hasta olmuyorlar.
yani düzenli verilince gerçekten çok etkili.

edit:
yavrular immunex'i mamayla yemezlerse, tutun enselerinden, kapsülün tozunu dökün direk ağızlarına.
anneye de cesaret edebilirseniz aynı şeyi yapabilirsiniz.
mamayla yerlerse sorun yok.
  • blatta hiberna  (18.09.13 01:32:24 ~ 01:33:36)
anladığım kadarıyla @blatta hiberna veteriner, benim kedimde böyle bir sorun olduğunda veterineri kefir verin 2 günde 1 bardak demişti vermiştim. topladı kendisini(ilaçları da vardı yanlış anlamayın)

  • exodia  (18.09.13 02:27:57)
veteriner değilim.
çok tecrübeli hayvansever diyelim. :)

  • blatta hiberna  (19.09.13 00:50:35)