[]

arzu ettiklerini almaya karşı direnme - vol 2

Merhaba.

Garip bir sıkıntım var benim. İlk defa, akıllı telefon almaya karşı direnirken farkettim bunu. Nihayetinde aldım da, ama alırken çok zorlandım. Kendime ihtiyaç yarattığımı düşünüyorum, belki de eski telefonla idare ederdim. Şimdi ise mutluyum kendisiyle, iyi ki var diyorum.

Şu aralar, bir motor sevdası başladı bende. Normalinde, bisikletçiyim ve kendimi çevreci bir insan olarak tanımlarım. Motor almak istesem de o çevreci ve "minimalist" insan kimliğimi kıramıyorum. Ne gerek var ki diyorum ama canım da çekiyor neticede.

Nabayım lan ben? Dünyaya bir kez geliniyor değil mi, ikinci kere geleni duymadım. Ama minimalist yaşamak da en güzeli değil mi olm, e arada kaldım ben?

Siz ne yapıyorsunuz, ne düşünüyorsunuz böyle anlarda bir söyleseniz?

 
alma boşver.kendine hakim ol.ben istediğim hiçbirşeyi almıyorum,artık isteğim de kalmadı,huzuru buldum :)


  • rock n roll  (17.09.13 17:44:05) 
hangi yönde karar verirsen o yönde dönüşeceksin zamanla. Yani bence öyle oluyor. Küçük tavizler vererek şu an kendini tanımladığın biçimde kalman mümkün değil. Ya hep ya hiç. Ona göre düşün işte. Neydi, inandığın gibiyaşamazsan yaşadığın gibi inanırsın; bi nevi öyle bişy.


  • dafaiss  (17.09.13 17:45:44) 
bir yetinmeyi bilmek var, bir de yeniliğe ayak uydurmak var aslında. ikisinin de ortasını bulmak gerekiyor bence. yani akıllı telefona ihtiyacın olmamasına rağmen onu alma ihtiyacını kendinde görmek yeniliğe ayak uydurmaktan öte, sanki topluluğa ayak uydurmak gibi geliyor bana. hani "insanlar akıllı telefon kullanıyor artık, bir bildikleri vardır elbet, ihtiyacım yok ama alayım ben en iyisi, ben de bu toplum içerisinde varım" mantığı.

ama motor kulağa pek öyle gelmiyor. motorla gezmek istiyorsun ve almayı arzuluyorsun. bundan doğal ne var ki? asıl istediklerini gerçekleştirmeli insan.
  • soso  (17.09.13 17:47:11 ~ 17:47:45) 
kendine bu denli keskin çizgiler, sınırlar çekme. kalkıp da israf et demiyorum ancak akıllı telefon dediğin şey de bir ihtiyaç bir noktada. ben de benzer duygular içerisindeydim ihtiyacımı dindirmek yerine tercihimi düşük bir modelde tuttum. zira bu harcamalar yalnızca temel ihtiyaç olarak değil sosyal ihtiyaçları da karşılıyor. arama yapsın yetmiyor yani zaman zaman.

maddi durumunu dara düşürmeyecekse, iyi kötü kullanacaksan neden harcama yapmayasın
  • social strata  (17.09.13 17:56:21) 
"minimalist yaşamak en güzeli" nasıl bir düşünce anlayamadım. @dafaiss bahsetmiş.. sen "ideoloji karmaşası yaşayan çocuk" gibisin şu anda. nasıl yaşamak istiyorsan öyle yaşa. kendini belirli kuralların içine sokma. sokacaksan da "şu düşünce güzel ama ben böyle yapıyorum" gibisinden laflar saçma kaçıyor. "bence"


  • patr  (17.09.13 18:05:32) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.