[]

kahve makinası ölçüsü

Selamlar, evdeki kahve makinası ile imtihanım devam etmekte. Şimdi ilk kez kahve makinası kullanan biri olarak ölçülerle ilgili kararsızlıklar yaşıyorum.

Kahve bildiğimiz ucuz klasik kahve makinası. Kişi başı 1 ölçü kaşığı kahve koyun demiş. Ama su konusunda bir bilgi vermemiş. Karafın üstünde 4 6 8 10 işaretleri var.

2 kişilik kahve ölçüsü ile (2 kaşık) ne kadar miktarda su koymak gerekir? Aynı şekilde 3 ve 4 kişi için nasıl oluyor?

 
O 4-6-8-10 dedikleri, küçük fincanlar için. Bizim türk kahvesi fincanları kadar falan yaklaşık.

Benim edindiğim tecrübe, her fincan su için(bildiğimiz kahve fincanı, büyük) bir buçuk yemek kaşığı kahve. Biraz sert seviyorum kahveyi.

Suyu fincan ölçüsü koymak her zaman garanti miktarda kahve yapmanı sağlar. Buharlaşmayı da göz önüne alırsan, ekstradan 2/3 fincan daha su koyman faydalı olur.
  • alperz  (14.09.13 15:15:11) 
ben yarısı kadar kahve koyuyorum. o 10 gösterge için, makina ile çıkan kahve kaşığından 5-6 arasında kahve koyuyorum. biraz daha sert isterseniz 7-8 olabilir.


  • gurur  (14.09.13 15:20:43) 
bu biraz tercihe bağlı norlmalde. deneme yanılma ile öğrenmen gerekirdi. ben sade ve biraz sert içiyorum. 0 4 6 8 10 ' un 4'ü için 5 ölçü kullanıyorum. yani kişi başı veya bardağa göre değil, makinedeki su göstergeleri doğrultusunda ayarlaman daha doğru olur. özetle önce su, sonra kahve.


  • jacksor  (14.09.13 16:23:33 ~ 16:25:03) 
kahveyi kaç bardak içeceksen(kupayla içtiğini varsayıyorum) o kadar suyu yine bardakla koy. o kılavuzu hiç sallama. her kupa için 1 ile 2 yemek kaşığı arasında kahve koy, kendi ölçünü zamanla oturtursun.


  • yakuza123  (14.09.13 16:26:22) 
salliyorum 2 kupa kahve iceceksen 2,5 kupa su koy, suyun bi kismi kahvede kalacaktir, bi kismini filtre kagit ise kagit emecektir.

kahve olarakta tamamen sana bagli ortalama 2 yemek kasigi kahve koyabilirsin filtreye cok abarti dolu olmadan.
  • serabetan  (14.09.13 16:45:22) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.