Hard diske psudan takılan kablo

www.eksiduyuru.com

Böyle bir soru sormuştum da herkes ide sata kablosudur demişti ama baktım o kabloyu demiyorum. PSUya bağlı bir kablo hard diske takılan. Onda sorun var. İki tane başı var birini değiştirince düzeliyor ama o da sorun çıkarmaya başladı... Bu kabloyu değiştirmem için psuyu mu değiştirmem gerekiyor. PSU'nun içine doğru gidiyor kablo...

power kablosuysa sorun kabloda, harddiskte yada psunun içinde olabilir. eğer bilgisayarın başka bir yerinde sorun yoksa harddiskinde sata değilse, cd/dvd sürücünün elektrik kablosu harddiskine de uyar. onu da bir dene. şu an harddiskine takılı olan kabloyu da optik sürücüne tak, eğer harddisk düzelir optik sürücü giderse sorun kablodadır. yoksa sorun harddisktedir.

bir de şu resimlerden kablonu bulup kesin olarak söyler misin:
Sata kablosu: pc-level.com
Ide kablosu: sinifogretmeniyiz.biz
Güç kabloları: www.computer-hardware-explained.com

Ben baştaki yazıyı senin kablonun "4-pin peripheral Power Cable" olduğunu varsayarak yazdım.
  • yakuza123  (09.09.13 12:34:27 ~ 12:38:27)
Kablom SATA Power cable... Üçüncü resimdeki...

Sorun şu...Bilgisayarın açılışındaki ilk ekran çıkıyor öyle kalıyor. Ben işte o kablonun farklı başını kullanarak çözüyordum bunu şimdi çözülmüyor. Farklı bir harddisk de denedim sorun harddiskte değil... CD sürücüsüne gelen kabloyu da denedim netice aynı... Yeni PSU mu alacağım şimdi?
  • malayani  (09.09.13 13:04:59 ~ 13:05:38)
bios ekranı kalıyorsa sorun harddiskde değildir zaten, ayrıca bir hata alıyor musunuz? hata çok farklı yerlerden olabilir, ram, cpu(bence), psu(bence değil) vs. bir bilgisayarcıya götürün, boşu boşuna yenisini alırsınız sonra arıza başka yerde çıkar. meselenin psu ile ilgili olup olmadığını denemek için şu yapılabilir. içinde bootable içerik olan bir cd/dvd bulun(mesela windows cd si) biosa girip cd den boot olacak şekilde ayarlayın. harddiski de hiç bağlamayın. arıza devam etmezse sorun psudan harddiske giden kablonun içindedir. devam ederse dediğim gibi psu sağlamdır diye düşünüyorum.

  • yakuza123  (09.09.13 15:46:52)
Sata güç kablosunun başını değiştirdim şimdilik düzeldi. Tabi bu arada ben ram in yerini de değiştirdim bios pilini de çıkardım. Hep böyle ayda bir falan oluyor bu sata güç kablosunun başlarını değiştiriyorum bazen hemen düzeliyor bazen bir süre sonra anlamıyorum

  • malayani  (09.09.13 19:56:05)