sigorta işleri

Yaklaşık 2.5 aydır çalışıyorum. Sigorta yapıldı demişlerdi ama esgk'dan bakınca göremiyodum belki 1 ay sonra görünür diye diye bugüne geldik. Bugün hastaneye gittim sağlık güvenceniz yok dediler, bakılamadım ücretsiz. İşyerine gelince söyledim bu durumu, muhasebe Ankara'daymış aradılar falan, 19 ağustos'ta giriş yapılmış dediler. Şimdi benim hastaneye gidip sağlık güvencesiyle bakılabilmem için 1 ay mı geçmesi gerekiyor sigorta giriş tarihinin üzerinden? Yoksa 2 3 ay mı? Ne zaman görürüm netten bakınca?

2,5 ay çalışmışsın, 19 ağustos'ta girişini yapmışlarsa bir sıkıntı var. 5510 sayılı yasaya göre, sigortalı işe giriş bildirgelerinin Sosyal Güvenlik Kurumu'na en geç sigortalının çalışmaya başladığı tarihin bir gün öncesinde verilmesi gerekiyor. yani senin 2,5 aydır sigortalı olman gerekiyordu.

19 ağustos'ta verilmiş ve sorun yapmayacağınızı düşünelim bu 2 ayı. Eylül ayının sonuna doğru tekrar bakarsanız sistemde işe giriş tarihinizi ve yatırılan prim tutarını görmeniz gerekir.
  • [silinmiş]  (06.09.13 16:16:26)
seni kandırıyolar. Sigorta açılışı esgk da ertesi ay en geç 15i ne kadar görünür. Görünmüyorsa yapmamışlardır.

  • superjax  (06.09.13 16:48:57)
superjax haklı

  • jack n brooks  (06.09.13 16:57:45)
gördüm şu an.

  • elloweeth  (06.09.13 17:24:51)
benim bildiğim sağlık güvencesinden yararlanmak için, son 1 yıl içinde 90 prim gününün ödenmiş olması gerekiyor.

  • guro1907  (06.09.13 21:46:05)