1080p Kurgu için Laptop sorusu

Linkteki bilgisayarı almayı düşünüyorum. 1080p kurguda çok sıkıntı yapar mı? Takılmalar olabilir ama işkenceye dönüşür mü, render almak imkansız hale gelir mi?

www.vatanbilgisayar.com

Bütçem bu civarda, böyle bir mağazadan taksitli olarak almam gerekiyor. O nedenle amerikadan gelen macbooklardan falan alamıyorum.

Yardımcı olabilen olursa çok makbule geçer.

işinizi görür bu. masaüstü almayı düşünebilirsiniz kurgu işleriyle uğraşanlara dh'de en az 16gb ram öneriyorlar bilginiz olsun.

  • zombie0  (07.08.13 21:54:58 ~ 21:56:30)
Profesyonel ve rahat calisma icin cuda destekli gpu'ya sahip ekran karti olan I7 masaustu makine tercih ederdim. 1080p diyorsunuz....

  • nop  (07.08.13 21:57:42)
@nop

peki bu bahsettiğiniz özelliğe sahip bilgisayarların fiyatları ne civarda? örnek vermeniz mümkün mü?
  • nilmiye  (07.08.13 22:00:36)
12 gb ram, i7 işlemci? alın gitsin. benim laptop un ram i 8, ama yine de çok iyi çalıştırıyor kurgu programlarını. bu kadar para vermenize bile gerek yok.

  • gebere jackson  (07.08.13 22:01:48)
eğer ileride ısınma sorunu çıkmazsa(fanı temizlerseniz falan sorun olmaz herhalde) sistem olarak işinizi görür tabii ki. Ekran kartında Cuda varmış zaten
www.geforce.com

Özellikler şimdi Adobe CS6'da 3d özellikleri falan geldi cuda o konuda baya işe yarıyor işlemcinin yükünü alıyor.

Not: Kurgu da ucu açık bir konu yalnız. Kısa birşeyler mi, uzun metraj kurgusu mu? Renk düzeltmesi olup her kesmeye 6-7 efekt mi atacaksınız, altta 20 kanal ses mi olacak bunlar hep olayı değiştirir tabii ;) Diğer türlü, Core2Duo bilgisayarda fullhd kısa belgesel kurgusu yaptım mesela ;)
  • rodriguez2  (07.08.13 23:08:33)
Bütçenizi biraz daha zorlarsanız çok daha performanslı, güncellemesi daha kolay ve daha rahat çalışabileceğiniz bir cihaza sahip olabilirsiniz. Eğer bütçe tam sınırdaysa aşağıdakilerden biraz kırpılabilir. i7-4770K yerine 3770 alınır. Daha sade bir anakart alınır. RAM 2100MHz yerine 2000'e, 1800'e düşürülür vs.

INTEL Core i7-4770K 3.50 GHz LGA1150 CPU ($389)
Karşılaştırma: Daha hızlı. L3 Cache daha büyük. Overclock edilebilir.
cpuboss.com

ASUS Z87-Pro Z87 LGA1150 DDR3-3000MHz Mainboard ($268)
Çift gigabit ethernet portu, HDMI,DisplayPort,DVI çıkışları var. 3 monitörü aynı anda kullanabilirsiniz.Bir sürü PCI-Express slotu var.Gerekirse daha fazla ekran kartı bağlayıp daha fazla GPU ile render hızınızı arttırabilirsiniz.Veya video kurgu için capture kartı vs takabilirsiniz.

KINGSTON HyperX Predator T2 KHX21C11T2K2/16X 16GB (2x8GB) Dual Kit DDR3-2133MHz CL11 Bellek ($176)
Seçtiğiniz Laptop'ta 12GB DDR3-1600MHz bellek var. Masaüstü makineyi istediğiniz gibi arttırabilirsiniz.

ASUS GTX660-DC2T-2GD5 2GB GDDR5 192 Bit Ekran Kartı ($264)

2TB Western Digital SATA3 Hard Disk ($99)

AOC E2495SD 24" 1920x1080 5ms Full HD Siyah LED Monitör ($161)
15.6 inç vs 24" Görsel bir iş yapacaksınız. Okey oynamayacaksınız.

Geriye kalan kasa-güç kaynağı-klavye-mouse zevkinize kalmış. Güç kaynağı 750Watt üstü olmalı sanırım. Biraz da o tutar.
  • nop  (08.08.13 00:33:19)
öncelikle ne tür kurgu işleri yapacaksınız, tanıtım filmimi, reklam mı, tv programı mı, klip montajı mı ne tür işler yapıyorsunuz, eğer uzun olmayan ve ae, motion, 3d vb yardımcı programlar kullanmanızı fazla gerektirmeyecek bir iş yapacaksanız evet bu laptop işini görür. kurarsın edius ya da premier çatır çatır çalışır, fakat daha efektif işler yapacaksan durum değişir.

  • king ruo xing  (08.08.13 13:35:11)